Naprawa betonu na powierzchniach betonowych

Naprawa betonuChcesz naprawić posadzkę betonową w swoim domu? Sprawdź co musisz o tym wiedzieć!

Naprawa powierzchni betonowych najczęściej dotyczy balkonów stropów, słupów oraz wsporników konstrukcyjnych. Odnowy dokonuje się także na obiektach budowlanych, między innymi na zbiornikach betonowych jak i żelbetowych. Beton jest niestety bardziej narażony na zniszczenie, jeśli został wzmocniony zbrojeniem.

Dlaczego beton niszczeje

Beton posiada jedną cechą która doprowadza do jego uszkodzeń i jest to jego porowatość. To właśnie ona jest przyczyną przez którą, do betonu i jego zbrojenia przenika wilgoć oraz związki przyspieszające korozję. Innym powodem może być skutek słabego pokrycia prętów zbrojeniowych warstwą betonu, która jest zwyczajnie za cienka. Przez takie niedopatrzenie czynniki odpowiedzialne za korozję dostaną się szybciej do stali i zaczną powodować uszkodzenia. Do czynników powodujących uszkodzenia zaliczamy także błędy projektowe oraz niewłaściwe użytkowanie.

Czym naprawiać beton?

Aktualnie firmy budowlane stosują się do zasady, że naprawy powinno się dokonywać używając materiałów o wartościach technicznych i fizycznych zbliżonych do betonu. Najczęściej wybór pada na zaprawy mineralne zawierające cement ponieważ to właśnie one mają podobne właściwości przez co dobrze nadaje się do napraw.

Jak naprawiać beton?

Jeśli chodzi o naprawę powierzchni, która jest pozbawiona zbrojenia i występują w niej nieduże uszkodzenia to proces polega na oczyszczaniu powierzchni, aż do zdrowej nośnej ściany. Polega on na skuciu luźnych fragmentów betonu i usunięciu pozostałości kurzu jaki się zebrał, a następnie w zależności od porowatości podłoża beton zwilża się obficie wodą. Potem zostaje już tylko wypełnienie ubytków nowym betonem oraz wypoziomowanie naprawianej powierzchni.

Gdy natomiast naprawy wymaga już beton zbrojony, u którego możemy zobaczyć ślady korozji to do procesu dochodzą jeszcze kolejne czynności. Tak jak poprzednio należy usunąć luźne fragmenty betonu aż do zdrowego nośnika podłoża. Następnie należy oczyścić zbrojenie z rdzy. Jest to ważne ponieważ chcemy pozbyć się możliwości, że pręty będą nam rdzewieć od środka. Techniki czyszczenia zbrojenia się różne, ale dzieli się je na ręczne oraz mechaniczne. Należy pamiętać żeby na końcu usunąć resztki rdzy sprężonym powietrzem. Gdy już pozbędziemy się niechcianych rzeczy, oczyszczoną stal zabezpiecza się przy pomocy powłoki antykorozyjnej, która najczęściej występuje w formie farby. Po jej wyschnięciu powinniśmy upewnić się, że wszystko zostało zrobione jak należy i przystąpić do wypełniania ubytków zaprawą.

Dylatacje

Na powierzchniach przemysłowych pod wpływem obciążeń i pracy następuje uszkodzenie i deformacja dylatacji. Najczęstsze awarie jakim podlegają dylatacji posadzki betonowej to:

  • Spękania wzdłuż ich inni
  • Wykruszenia brzegów
  • Spękanie płyty w nowych miejscach gdzie konstrukcja wytwarza sama dylatacje
  • Uszkodzenia istniejących dylatacji

Istnieją różne możliwości naprawy i dobiera się je na podstawie rodzaju i wielkości uszkodzenia. Warto usunięcie takiej usterki powierzyć firmie, która ma już doświadczenie w naprawie betonowych posadzek oraz posiada sprzęt jaki jest potrzebny do bezproblemowej i szybkiej pracy.

Źródło: Naprawa betonu https://onelevel.eu.

Komentarze