Nagrzewnice gazowe - czym są i do czego służą?

Nagrzewnice gazoweNagrzewnice gazowe służą do utrzymywania pożądanej temperatury wszędzie tam, gdzie nie możemy zastosować innych systemów grzewczych (na przykład centralnego ogrzewania) lub w momencie, gdy inne rozwiązania są nieopłacalne. Zanim zdecydujesz się jaki system wybrać, dowiedz się czym są te wygodne urządzenia oraz w jakich sytuacjach warto z nich skorzystać.

Jak działa nagrzewnica gazowa?

Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta, a jego praca, mówiąc krótko, polega na podgrzewaniu powietrza. Wtłaczane jest ono przy użyciu wentylatora. Wewnątrz znajduje się otwarta komora, gdzie spalana jest gazowa mieszanka paliwa typu propan-butan. Ciepło oddawane jest do powietrza i już podgrzane wypychane jest na zewnątrz. Dodatkowymi elementami nagrzewnic gazowych, prócz wentylatora i komory spalania, są wyłącznik termiczny i termostat przegrzania. Odpowiadają one za bezpieczeństwo pracy urządzenia, uniemożliwiając przegrzanie.

Dodatkowy termostat pomieszczenia sprawi, że praca staje się bardziej ekonomiczna, a nagrzewnica wyłączy się w momencie, gdy powietrze osiągnie pożądaną temperaturę.

Do zalet nagrzewnic niewątpliwe należą łatwy sposób obsługi oraz wysokie bezpieczeństwo. Ich obudowy nie nagrzewają się, a tym samym nie generują ryzyka przypadkowego zapłonu. Dodatkowo modele z możliwością przestawiania zaopatrzone są w kółka, ułatwiające ich transport.

Gdzie opłaca się zastosować nagrzewnicę?

Choć z powodzeniem ogrzejemy nią niewielkie pomieszczenia, urządzenie jednak dedykowane jest do większych przestrzeni.

Specjaliści z https://www.ponako.pl/nagrzewnice-gazowe podkreślają, że nagrzewnice gazowe stosuje się do kontroli temperatury w halach sportowych oraz produkcyjnych, różnego rodzaju warsztatach oraz w nietypowych obiektach użyteczności publicznej, takich jak kościoły.

Nagrzewnice świetnie sprawdzają się również w pomieszczeniach tymczasowych, na przykład w namiotach oraz na scenach, a także tam, gdzie korzystanie z innych systemów ogrzewania jest nieopłacalne lub niemożliwe. Do takich miejsc należą między innymi budowy oraz przydomowe szklarnie.

Zachowaj bezpieczeństwo eksploatacji.

Bezszkodowe korzystanie z nagrzewnic możliwe jest przy zachowaniu odpowiednich norm bezpieczeństwa, do których należą:

  • odpowiednia wentylacja, czyli zapewnienie stałego dopływu powietrza do urządzenia,
  • odprowadzenie spalin za pomocą odpowiednio skonstruowanego komina,
  • stosowanie wyłącznie dedykowanych mieszanek gazowych,
  • regularna konserwacja.

Jeśli zastosujemy się do powyższych wytycznych nagrzewnica będzie nie tylko działać w pełni bezpiecznie, ale ograniczymy także konieczność jej napraw do całkowitego minimum.

Komentarze