Na jakie okucia okienne warto się zdecydować?

Okucia okienneOkucia okienne oraz drzwiowe mają znaczenie przede wszystkim dla ergonomiczności stolarki, chociaż oddziałują też na jej końcowy wygląd. Z owego względu dobór właściwych dodatków owego rodzaju jest ważną sprawą, jaka winna zostać doskonale przeanalizowana przed zakupem.

Co to są okucia okienne?

Krótko mówiąc jest to system zawiasów oraz modułów zamykających, umieszczonych proporcjonalnie na pełnym obwodzie okna. Ich zadanie to właściwe utwierdzenie skrzydła do ramy okiennej (tzw. ościeżnicy) i zapewnienie konkretnej funkcji okna (np. uchylne, rozwierne, rozwierno-uchylne, rozsuwane). We współzależności od ilości modułów zamykających i ich rozmieszcznia okno możemy zaliczyć do właściwej klasy wytrzymałości na włamanie (od WK1 do WK 6). Klamka też jest elementem okuć.

Okucia okienne - otwieranie naświetli

W wytwarzanych teraz oknach zazwyczaj umieszczane są okucia obwodowe. Ich korzyścią jest to, iż po zamknięciu okna mocują one konstrukcję w ościeżnicy w paru miejscach, podzielonych na terenie okna, w odstępach nie większych aniżeli 60 cm. Dzięki temu okno się nie zniekształca oraz jest dokładnie zamknięte. Manualne oraz motoryczne systemy zamykaczy naświetli zapewniają łatwą regularną obsługę okien z drzewa, tworzywa syntetycznego bądź metalu, umieszczonych wysoko nad posadzką. W ciężko dostępnych miejscach ogromną funkcję gra użyteczność. Najłatwiejszym wyjściem jest sterowanie mechaniczne (manualne) za pomocą dźwigni ręcznej bądź korby. Jeszcze powszechniej wybierane są jednakże napędy elektromechaniczne, jakie zapewniają uruchamianie paru skrzydeł równocześnie.

Okucia antywłamaniowe

Okucia mogą także uchronić przed włamaniem. Przydadzą się zaczepy antywyważeniowe oraz czopy. Zależnie od owego, jaką klasę zabezpieczenia mają spełnić, zaczepy montuje się w każdym narożniku okna bądź na pełnym obwodzie. Praktyczna jest klamka z kluczykiem oraz wkładka antyrozwierceniowa w okuciu. Uniemożliwiają one rozwiercenie śrub mocujących klamkę oraz przekręcenie klamki z pozycji uchylnej. Okucia powinny być określone co najmniej klasą WK1. Ważna jest też mikrowentylacja. Zapewnia rozszczelnienie okna, aby do pomieszczenia dostawało się trochę powietrza. Dzięki temu nie ochłodzimy wnętrza. Przy okuciach z możliwością mikrowentylacji nie należy odryglowywać skrzydła, natomiast to zapewnia zabezpieczenie. Więcej na temat okuć tych możemy przeczytać na stronie internetowej http://sklep.winkhaus.pl/pl/akcesoria-do-okien/okucia-okienne.

Okucia obwodowe - budowa oraz wykorzystanie

W nowoczesnych oknach, bez względu na wykorzystany w nich materiał wykończeniowy, wykorzystuje się przede wszystkim wewnętrzne okucia obwiedniowe (obwodowe). Owego typu okucia powodują, iż skrzydła okienne są zwykle rozwieralne, uchylne bądź uchylno-rozwieralne. Dzięki okuciom obwodowym okna mogą być też rozsuwane, składane, obrotowe i odchylne. Okucia obwiedniowe instaluje się blisko pełnego obszaru okna w specjalnie zrobionych wewnętrznych wyżłobieniach ramy, tymczasem przeguby oraz uchwyty są umieszczone we właściwych miejscach na obwodzie framugi.

Komentarze