Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekogroszku? 5 kluczowych parametrów

EkogroszekZastanawiasz się, jak ogrzewać swoje gospodarstwo domowe i jaki ekogroszek wybrać? To paliwo posiada szereg parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Sprawdź, czym wyróżnia się dobrej jakości opał.

Ekogroszek - jaki polecamy?

By węgiel brunatny lub kamienny stał się ekogroszkiem, musi posiadać odpowiednią kaloryczność i wymiary. Ekologiczny charakter tego opału wywodzi się z niskiej zawartości siarki i popiołu pochodzącego ze spalania. Ekogroszek jest paliwem, które posiada szereg restrykcji. Przy jego wyborze, warto zwrócić uwagę na:

1. Kaloryczność

Uważana za jeden z najważniejszych wskaźników dobrej jakości ekogroszku. Kaloryczność mówi o wartości opałowej - ilości ciepła wydzielanej podczas spalania jednostki paliwa. Aby zapewnić maksymalną efektywność podczas ogrzewania domu, wybierz ekogroszek o wysokiej kaloryczności. Zapewni on dużą ilość energii grzewczej, a Ty zużyjesz mniej paliwa do ogrzania pomieszczeń. Kaloryczność ekogroszku wyrażana jest w megadżulach na kilogram (MJ/kg) i warto dopasować ją do pory roku. Optymalnym rozwiązaniem wiosną czy latem będzie kaloryczność w przedziale 21-24 MJ/kg, którą oferują tańsze ekogroszki. Natomiast lepszy potencjał grzewczy w mroźne dni zapewni ekogroszek o kaloryczności 24-27 MJ/kg lub 26-29 MJ/kg, który stanowi nieco większą inwestycję.

2. Wilgotność

To kolejny kluczowy wskaźnik, który informuje o jakości ekogroszku. Czy wyobrażasz sobie, jakie skutki może nieść używanie opału, który jest wilgotny? Może to doprowadzić do zniszczenia kotła oraz rdzewienia podajnika pieca. Wysoka zawartość wody w węglu to także duże szkody dla środowiska naturalnego, ponieważ podczas spalania do atmosfery emitowane są szkodliwe związki siarki. Nie ma to miejsca podczas użytkowania ekogroszku o niskiej wilgotności - wówczas emisja siarki pozostaje na poziomie poniżej 1%. Ekogroszek o dużej wilgotności wpływa także negatywnie na ogólną wydajność opału - część energii zużywana jest na odparowanie wody, a nie na ogrzewanie domu. Aby zapobiec tym negatywnym następstwom, warto postawić na ekogroszek o niskiej wilgotności, która nie przekracza 10-12%.

3. Opakowanie

Opakowanie ekogroszku wpływa na parametry wilgotności. Opał składowany na zewnątrz, w postaci hałd umieszczonych na plandekach jest niezwykle narażony na działanie warunków atmosferycznych. Ekogroszek bez polipropylenowego opakowania chłonie wilgoć z otoczenia, a każdy deszcz znacznie obniża jego wartość opałową. Opał składowany na zewnątrz znacznie traci na jakości, co sprowadza się do używania znacznie większej ilości ekogroszku, by ogrzać dom. Rekomendowanym rozwiązaniem jest zatem zakup ekogroszku pakowanego.

4. Spiekalność

Podczas wyboru ekogroszku, nie zapomnij także o weryfikacji poziomu spiekalności. Niska spiekalność to parametr, który musi posiadać Twój ekogroszek, jeśli nie chcesz spędzić godzin w kotłowni, by minimalizować szkodliwe spieki i kontrolować pracę kotła, który z założenia powinien być samoobsługowy. Aby oszczędzić sobie tych trudności, należy wybrać ekogroszek o niskiej spiekalności, który efektywnie będzie ogrzewać dom. Spiekalność określana jest przez liczbę Rogi. Ekogroszek o małej spiekalności posiada wartości 0-20, natomiast oznaczenia 55-85 posiadają węgle mocno spiekające, których powinieneś unikać. Oprócz liczby Rogi, pamiętaj także o typie węgla, na którym bazuje ekogroszek. Niską spiekalnością cechuje się węgiel typu 31 - płomienny oraz typ 32 - gazowo-płomienny.

5. Zawartość popiołu

Spotkałeś się ze stwierdzeniem, że ktoś wykłada z pieca tyle opału, ile w nim umieścił? Jeśli nie chcesz spędzać godzin na wyciąganiu popiołu z pieca, zwróć także uwagę na ten parametr. Zapopielone ekogroszki są odpowiedzialne za emisję cząstek stałych do atmosfery, przyczyniając się do pogorszenia jakości powietrza. Optymalna zawartość popiołu w ekogroszku powinna oscylować wokół 6%.

Jaki ekogroszek kupić? Opinie właścicieli gospodarstw domowych

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie ekogroszku, skorzystaj z doświadczenia właścicieli gospodarstw domowych. Każdy właściciel pieca z kotłem retortowym poszukuje ekogroszku, który posiada następujące specyfikacje:

  • wysoka kaloryczność - powyżej 24 MJ/kg,
  • niska wilgotność - mniejsza niż 10%,
  • polipropylenowe opakowanie,
  • niska spiekalność,
  • niski popiół - poniżej 10%,
  • wysoka temperatura topnienia popiołu.

Po zweryfikowaniu dostępnych na rynku ekogroszków, możemy stwierdzić, że takie parametry znajdziesz na przykład w hurtowni ekogroszku Najlepszyekogroszek.pl, która posiada dobry stosunek ceny do jakości. Jeśli jesteś zainteresowany, sprawdź, jakie porady przygotował producent - https://najlepszyekogroszek.pl/poradnik/parametry-ekogroszku-i-jego-wilgotnosc.

Komentarze