Montaż płyt z betonu architektonicznego - zrób to sam

Montaż płyt z betonu architektonicznegoPłyty z betonu architektonicznego świetnie sprawdzają się w najmodniejszych, nowoczesnych wnętrzach, a w dodatku są stosunkowo łatwe do samodzielnego montażu. Zanim podejmiemy się tego zadania we własnym mieszkaniu, warto poznać podstawowe zasady postępowania z nimi.

Informacje wstępne

Płyty z betonu architektonicznego sprzedawane są w różnych wariantach, różniących się nie tylko kolorem i fakturą, ale przede wszystkim rozmiarem i grubością. Do wnętrz często stosowane są płyty o wymiarach 50 cm/100 cm lub 60 cm/120 cm i grubości odpowiednio 1,5 cm oraz 2 cm. Warto pamiętać, że płyty betonowe są dość ciężkie, ponieważ te o wspomnianych wyżej wymiarach ważą 15 kg i 24 kg, dlatego do ich montażu z pewnością przyda się druga osoba. Niezwykle ważną sprawą jest sposób składowania płyt przed montażem. Powinno się je przechowywać w pomieszczeniach suchych, o temperaturze pokojowej i niskim poziomie wilgotności. Przed zamontowaniem dobrze jest, jeśli płyty przez około 48 godzin są pozostawione w pomieszczeniu, w którym mają być położone. Powinno się je postawić pionowo pod kątem prostym i z zachowaniem odstępów między ich powierzchniami. Przed samym montażem wszystkie płyty należy dokładnie sprawdzić, czy nie są uszkodzone lub odkształcone. Przy okazji warto również poszczególne elementy dopasować do siebie pod kątem odcienia koloru oraz struktury.

Montaż płyt betonowych przy pomocy kleju

Jest to najprostszy sposób montażu płyt z betonu architektonicznego, który można zastosować wyłącznie na powierzchniach szorstkich, a więc ścianach w stanie surowym. Jeśli więc ściana pokryta jest tynkiem gładkim, należy do niej najpierw przymocować płytę OSB, a dopiero na nią nakleić elementy z betonu architektonicznego. Płyty należy przyklejać klejem cementowym odkształcalnym lub poliuretanowym dwuskładnikowym, najlepiej jednak takim, jaki zaleca producent płyt.

Etapy prac montażowych są następujące:

  • Docinanie płyt - należy tutaj używać narzędzi kamieniarskich, czyli narzędzi zaopatrzonych w tarcze diamentowe.
  • Gruntowanie - zagruntować należy płyty od strony, która będzie przylegać do ściany, a także samą ścianę.
  • Pokrycie powierzchni warstwą kleju - najpierw pokrywa się warstwą kleju ścianę, a potem stronę montażową płyty. Bardzo ważne jest, by użyć do tego pacy grzebieniowej, ponieważ klejenie na tzw. "placki" może być nietrwałe lub spowodować odkształcenie i uszkodzenie płyty. Wszelkie zabrudzenia klejem należy niezwłocznie usuwać z płyty, aby nie pozostały na niej trwałe ślady.
  • Łączenie płyt ze ścianą - należy to robić od razu po nałożeniu warstw kleju, by nie dopuścić do jego zaschnięcia i tym samym obniżenia właściwości klejących. Niektórzy producenci zalecają takie układanie płyt na ścianie, by zachowana była między nimi szczelina około 3 mm.
  • Impregnacja - po zamontowaniu płyt należy je zaimpregnować środkiem rekomendowanym przez producenta płyt. Impregnacja zapobiega absorpcji wilgoci i tym samym przedłuża trwałość oraz pierwotny wygląd płyt.

Płyty z betonu architektonicznego można również montować na kotwie chemicznej (metoda zalecana do powierzchni murowanych), do których konieczne są otwory montażowe w płytach oraz w ścianie. Inną metodą jest montaż na wieszakach (z użyciem śrub i listew montażowych), który pozwala zachować szczeliny dylatacyjne oraz umożliwia łatwy demontaż płyt.

Autor: www.modernconcrete.pl.

Komentarze