Moc kolorów, czyli o barwach ciepłych i zimnych

Kolory ciepłe i zimneMoc kolorów, czyli o barwach ciepłych i zimnych. O kolorach mówi się wiele: o ich wpływie na nasze życie ale i… nasze funkcjonowanie. Okazuje się bowiem, że nie doceniamy mocy kolorów. Psychologowie są zgodni: odpowiednio dobrane barwy mogą dodać nam powagi, pobudzać, wyciszać, dodawać energii a nawet.. hamować apetyt!

O kolorach w naszym życiu

Kolory są wszędzie: widzimy je w środowisku naturalnym, w miejscu zamieszkania, w miejscu pracy. Kolory są na ścianach, na niebie, na ziemi, w naszej szafie z ubraniami. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak oddziałują na nasz organizm i jak ten wpływ wykorzystać. Kolory dzielą się na ciepłe i zimne. Barwy ciepłe to te, które kojarzą się nam z ciepłem, czyli żółty, pomarańczowy, czerwony i pochodne.

Tonacje zimne to odcienie niebieskiego i zielonego, a także fiolet. Czerń i biel to barwy neutralne ale również mają wpływ na nasze funkcjonowanie. Wiele słyszy się dziś o terapii kolorami. Ich moc wykorzystywana jest również w skutecznej formie terapii, która nie ma za zadanie wyleczyć ale jedynie ulżyć w bólu, poprawić nastrój oraz zredukować stres i zmniejszyć napięcie organizmu.

Barwy ciepłe: dodają siły, energii oraz… apetytu!

Udowodniono, że kolory ciepłe działają pobudzająco. Barwą frontalną jest w tym wypadku czerwień: pobudza do działania, motywuje, a także dodaje sił. Ponadto, rozpala zmysły i sprzyja romantycznej, namiętnej atmosferze. Pomarańczowy działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój ale i podnosi samoocenę. Żółty poprawia humor, stymuluje nasz mózg do działania, polepsza pamięć. Sprawia, że znacznie lepiej się koncentrujemy, łatwiej przyswajamy wiedzę. Kolejny kolor ciepły to brąz, symbol tego, co naturalne i stabilne. Uspokaja ale i daje poczucie bezpieczeństwa. Do barw ciepłych zaliczyć możemy jeszcze soczyste odcienie zieleni, które symbolizują młodość, nowe życie. Soczysta zieleń poprawia humor, napawa optymizmem, koi zmęczenie.

Stosowanie ciepłych kolorów w mieszkaniu jest bardzo dobrym pomysłem jeśli chcemy ożywić wnętrze i dodać energii jemu i sobie. Nie w każdym jednak pomieszczeniu się sprawdzą. Nie stosujmy barw ciepłych w sypialniach, ponieważ utrudnią nam zasypianie. Doskonale za to sprawdzają się w kuchni: dodają apetytu i sprawiają, że wszystko bardziej nam smakuje. Kolory pastelowe w gamy żółci rewelacyjnie sprawdzą się w pomieszczeniach do pracy i nauki, ponieważ pozytywnie wpływają na przebieg procesów poznawczych, w tym pamięci, myślenia oraz koncentrowania uwagi. Z kolei jasnobrązowe ściany wyciszają ale i uspokajają w pozytywnym znaczeniu. W takim pokoju możemy zrelaksować się po ciężkim dniu.

O magii kolorów powinniśmy również pamiętać podczas kreowania naszego wizerunku. Barwy ciepłe oczywiście go ocieplają. Czerwień kojarzona jest z energią, więc cechuje osoby dynamiczne w działaniu, nie anglezy jednak z nią przesadzać. Jeśli chcemy wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej jako osoby pewne siebie i gotowe do działania, zdecydujmy się na czerwony akcent, na przykład krawat lub pasek od sukienki. Podobnie działa pomarańczowy. Żółty z kolei wprawia nas w radosny nastrój, dodaje optymizmu. Jeśli więc mamy gorszy dzień lub na przykład pada deszcz, warto na przekór wszystkiemu założyć jasnożółtą koszulę lub sweterek w takim kolorze.

Kolory zimne: uspokajają, wyciszają i skłaniają do refleksji

Tonacje zimne mają za zadanie uspokoić, wyciszyć organizm, ułatwić zrelaksowanie, jak również... ochłodzić. Do tych odcieni zalicza się niebieski, od błękitu aż po granat. Moc koloru niebieskiego znano już dawno temu, barwa ta skutecznie uspokaja, ułatwia wyciszenie się, sprzyja odpoczynkowi oraz ochładza i orzeźwia. Kolejna gama barw to odcienie zieleni ale chodnej, aż do zieleni butelkowej. Te kolory ochładzają, orzeźwiają, uspokajają oraz napawają spokojem. Z kolei fiolet doskonale radzi sobie z nadmiernym stresem, redukuje jego poziom, sprzyja relaksowi.

Jeśli urządzamy mieszkanie, również powinniśmy sięgnąć po barwy chłodne. Jasnoniebieski doskonale sprawdzi się w sypialni: wyciszy nas przed snem oraz ułatwi zasypianie ale przyniesie ulgę w upalne dni. Jeśli dbamy o linię, zastanówmy się także nad chłodnym odcieniem ścian w kuchni: takie barwy skutecznie zmniejszają apetyt i sprawią, że znacznie łatwiej nam będzie zrzucić zbędne kilogramy.

Pamiętajmy o mocy kolorów zimnych również podczas ubierania się. Ubrania w kolorze niebieskim są symbolem elegancji, mądrości, systematyczności oraz sumienności. Pracownik ubrany na niebiesko jest dla przełożonego nie tylko bardziej wydajny ale także wydajny i… kompetentny! Z kolei zieleń w wizerunku jest oznaką bogactwa, męskości, a także… kojarzy się nam z konserwatywnością.

Kolory można również łączyć, na przykład w znakach firmowych. Analizując loga znanych firm możemy dostrzec, jak ważne są w nich odpowiednie kolory. Czerwień w połączeniu z barwami an turlanymi czyli czernią i bielą to symbol stabilności i wysokiej jakości. Kojarzy się nam z czymś tradycyjnym ale jednocześnie bezpiecznym. Z kolei niebieski w parze z bielą to symbol czystości, dbania o zdrowie i urodę. Te kolory często spotykamy więc w znakach firmowych marek kosmetycznych.

Neutralne ale nie do końca, czyli o wpływie bieli i czerni

Moc mają również kolory neutralne czyli biel i czerń. Biel kojarzy się nam z czystością, poprawia samopoczucie, daje poczucie bezpieczeństwa. Z kolei czerń jest oznaką trwałości, mocy, władzy, powagi, siły, tajemniczości ale również rozpaczy i żalu, na przykład w żałobie. Poza tym dodaje pewności siebie i sprawia, że wydajemy się bardziej kompetentni.

Komentarze