Młodzieżowy pokój nastolatków. Pomysły, inspiracje, aranżacje pokoju dla nastolatka i nastolatki

Pokój dla nastolatków - inspiracjePokój dla nastolatka to pomieszczenie, w którym nie powinno zabraknąć przestrzeni do nauki, wypoczynku, rozwijania pasji, przyjmowania gości, przechowywania odzieży i książek. Jak zmieścić te wszystkie funkcje w jednym pomieszczeniu? Szukasz inspiracji jak urządzić pokój młodzieżowy? Zobacz aranżacje i inspiracje poniżej. Podpowiadamy jak urządzić piękny i funkcjonalny pokój dla nastolatka.

Pokój dla nastolatka to bardzo wyjątkowe wnętrze, ponieważ potrzeby nastolatka są bardzo wyjątkowe. Z jednej strony to nadal dziecko, z drugiej zaś już prawie dorosły człowiek. Zatem w pokoju nastolatka powinno znaleźć się:

  • miejsce do nauki i wypoczynku,
  • ale też przestrzeń do rozwijania pasji, przyjmowania rówieśników, przechowywania odzieży, książek i "zabawek" nastolatka.

O ile dwie pierwsze strefy są dość proste do zaaranżowania, to już trzy kolejne będą wymagały naszej kreatywności. Im lepiej zorganizujemy przestrzeń do przechowywania i rozwijania pasji, tym większy porządek będzie panował w tym pokoju. W kwestii odkładania ubrań i przedmiotów na miejsce nasz nastolatek, i to bez względu na płeć, długo jeszcze pozostanie dzieckiem. Z tego też powodu, wszelkie schowki w pokoju młodzieżowym powinny być jak najlepiej zorganizowanie i usytuowane najbliżej miejsc, w których nastolatek z nich korzysta.

Aranżacja pokoju dla nastolatków

Przestrzeń reprezentacyjna, czyli część pomieszczenia, w której dziecko przyjmuje rówieśników, powinna być na tyle atrakcyjna i funkcjonalna, żeby przyjmowani przez dziecko goście nie zaanektowali biurka i łóżka, które w pokoju nastolatka najczęściej jest niezaścielane.

Jak funkcjonalnie urządzić pokój nastolatka?

Podziel pokój na strefy, wówczas będzie funkcjonalny. Nawet jeśli do zagospodarowania masz zaledwie kilka metrów kwadratowych, zaprojektowanie kilku odrębnych stref, jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Kolejna kwestia to postrzeganie powierzchni - Twój nastolatek to w głębi duszy nadal dziecko i strefa, która dla Ciebie jest klaustrofobiczna, dla niego będzie po prostu przytulna. Aranżowanie pokoju, w którym znajdzie się tylko biurko, łóżko i szafa, bez uwzględnienia potrzeb dorastającego dziecka, przypomina urządzanie pokoju hotelowego.

Ponadto urządzając pokój nastolatka, zapomnij o wstawianiu do niego stylowych mebli, które pasują do salonu czy jadalni i takich też dekoracji. Pamiętaj, urządzasz pokój dla swojego nastolatka, nie dla siebie! Konieczne będzie więc podejmowanie wspólnych decyzji, słuchanie sugestii dziecka, jednak to Ty masz decydujący głos.

Pokój dla nastolatka - trudna sztuka kompromisu

Urządzając pokój nastolatka, należy wziąć pod uwagę sugestie dziecka i wspólnie wypracować jedną wersję pokoju. Z tego też powodu aranżacja tego wnętrza, najczęściej powstaje w przysłowiowych bólach, ponieważ kilkunastoletnie dzieci są bardzo kreatywne. Niestety, zdarza się, że realizacja wszystkich pomysłów dziecka w jednym małym pokoju, może wprowadzić chaos.

Doskonałym rozwiązaniem jest pozostawienie dziecku wolnej ręki, ale w granicach rozsądku. Wiesz, jakie kolory lubi twoje dziecko, wybierz kilka odcieni, które najlepiej będą się prezentowały na ścianach, meblach i dodatkach. Potem poproś dziecko, żeby dokonało wyboru spośród zaproponowanych barw.

W ostatnim czasie bardzo modne w pokoju młodzieżowym są ciemnogranatowe, grafitowe, a nawet czarne ściany, które stały się kością niezgody między nastolatkami i rodzicami. Pomalowanie niewielkiego pokoju na taki kolor to szaleństwo. Możesz natomiast zaproponować nastolatkowi, ciemne ściany tylko w części reprezentacyjnej lub zamienić ciemną farbę na przestrzenną fototapetę z kosmosem lub gwieździstym niebem.

Równie dobrym rozwiązaniem jest pomalowanie tylko części ściany lub ścian np. w strefie, w której Twój nastolatek będzie przyjmował gości. Ciemny kolor nie przytłoczy wówczas pokoju, a pomieszczenie stanie się ulubionym miejscem twojego dorastającego dziecka. Jeszcze inną możliwością jest zastosowanie na fragmencie ściany czarnej farby magnetycznej i zakupienie kilku metalowych grafik lub ozdobnych tablic rejestracyjnych czy innych dekoracji, które pokocha Twoje dziecko i zacznie je kolekcjonować na czarnej ścianie.

Jak podzielić na strefy w pokoju nastolatka? Pomysły

Zacznij od wyznaczenia dwóch głównych stref do nauki i odpoczynku, które powinny znaleźć się jak najdalej od siebie. Inna możliwość to usytuowanie ich tak, żeby nastolatek uczący się przy biurku, nie widział łóżka i odwrotnie. Tak, jak Ty nie chcesz spać w swoim gabinecie czy w kuchni, tak Twoje dziecko odpoczywając, nie chce widzieć biurka i myśleć o nauce. Z kolei podczas nauki widok łóżka może dziecko szybko znużyć i rozpraszać. Kolejna strefa rozwijania pasji, która nie powinna być widoczna, ze strefy do nauki, ale może być widoczna ze wszystkich innych stref.

Część reprezentacyjna

Część reprezentacyjna pokoju dla nastolatka, czyli niewielka sofa, pufy lub zestaw dużych kolorowych poduszek do siedzenia i niewielki stolik kawowy (może być składany na ścianę) oraz lampa podłogowa. To takie absolutne minimum, kiedy urządzamy strefę do przyjmowania nastoletnich gości. Jest to część pokoju, która powinna być jak najbardziej oddalona od łóżka i biurka. Wówczas goście Twojego dziecka nie będą siadać na pościeli. Stolik kawowy sprawi natomiast, że biurko nie zostanie "przejęte" przez nastolatków do odstawiania napojów i przekąsek.

Strefa reprezentacyjna jak sama nazwa wskazuje, powinna być zawsze czysta i uporządkowana. W tej części pokoju doskonale sprawdzi się niewielka komoda z rattanowymi koszami zamiast szuflad, stolik, który można złożyć na ścianę, kiedy jest niepotrzebny i stojak na poduszki do siedzenia. Im prostsze będzie utrzymanie porządku w pokoju nastolatka, tym większa szansa, że będzie w nim panował porządek..

Część do przechowywania rzeczy

Strefa do przechowywania to jedyna strefa, która ma tak duży wpływ na aranżację całego pomieszczenia. Zanim wybierzesz i rozstawisz meble, pamiętaj, że nastolatek każdą czynność, która wymaga, wykonania choćby dwóch kroków odkłada na potem. A to oznacza, że każdy przedmiot, z którego korzysta w danej strefie, musi mieć swoje miejsce możliwie najbliżej tej strefy.

Kolejna kwestia to atrakcyjność stref do przechowywania, dzieci a nastolatek bądź co bądź nadal jest dzieckiem, lubią ciekawe rozwiązania, takie, dzięki którym mogą czuć się wyjątkowe. Za to nie lubią komplikować sobie życia. A więc w szafie na ubrania najbardziej praktyczny będzie drążek na wieszaki, a na bieliznę półki z organizerami lub koszami. Głębokie szuflady doskonale sprawdzą się w strefie do nauki, a półki i małe szufladki w strefie rozwijania pasji. Jeśli nie masz wystarczająco miejsca na podłodze na ustawienie tylu mebli, warto zawiesić półki i niewielkie szafki na ścianie.

Kosz na brudną bieliznę w pokoju dla nastolatka to jedyna szansa na to, żeby pod łóżkiem i w szafie na ubrania, oraz w innych miejscach nastolatek nie ukrywał brudnych ubrań. Kosz na pranie "pod ręką" ułatwi dorastającemu dziecku, odkładanie brudnych ubrań do prania. Na rynku dostępne są różne modele takich koszy, a także najróżniejsze skrzynie ozdobne, które mogą posłużyć do przechowywania brudnych ubrań.

Strefa wypoczynku

Wygodne łóżko z materacem TAK, ale pomyśl również o schowku na pościel, lub wygodnej w rozkładaniu narzucie na łóżko. Do pokoju dla nastolatka najlepiej sprawdzi się narzuta z gumką, którą bez problemu można naciągnąć na pościel. Ułatwić zadanie mogą gumowe pasy (które montujemy do ramy łóżka), podobne do tych, które znajdują się wewnątrz walizek. Na tak ściśniętą pościel bez trudu można założyć narzutę.

Strefa do nauki

Duże biurko z nadstawką i wygodne krzesło to absolutnej must have tej strefy. Miejsce na książki i zeszyty powinno być odseparowane od innych schowków w pokoju. W ten sposób unikniesz gadżetów, zabawek i gazet wokół biurka, które mogą rozpraszać nastolatka podczas nauki.

Strefa do rozwijania pasji

To królestwo twojego nastolatka, dlatego nie próbuj się wykpić i pominąć tej części pokoju. Jeśli twój nastolatek nie będzie mógł oddawać się swojej pasji w domu, będzie to robić poza domem. Jeśli więc masz w domu miłośnika wspinaczki, na jednej ze ścian zrób ściankę do wspinaczki. W pokoju fana piłki nożnej nie powinno zabraknąć akcentów futbolowych, a u młodego koszykarza kosza na drzwiach. Jeśli twoja nastoletnia córka marzy o projektowaniu ubrań, wygospodaruj w pokoju miejsce na mały stolik z maszyną do szycia i ustaw manekina.

Bibeloty - zmora w pokoju nastolatka

Bibeloty to prawdziwa zmora w pokoju nastoletniego dziecka, ogranicz więc półki odkryte do minimum, w ten sposób ograniczając możliwość ustawiania na nich drobiazgów. W praktyce półki z bibelotami wymagają, częstego zdejmowania kilkudziesięciu figurek, lub modeli pojazdów i odkurzania, czego z pewnością nastolatek robić nie będzie. Wkrótce taka półka będzie pokryta kurzem i przestanie zdobić pokój.

Jak nie urządzać pokoju dla nastolatka?

Aranżując pokój dla nastolatka "na wyrost", czyli z myślą, że wcześniej czy później dziecko lub nastolatek będzie dorosły i wówczas będzie mu potrzebna sypialnia, którą właśnie urządzamy to duży błąd!

  • Po pierwsze dlatego, że zanim nastolatek wyrośnie na dorosłego człowieka to meble i dodatki będą już mocno zużyte.
  • Po drugie dlatego, że dorosły człowiek pewnie nie będzie już potrzebował pokoju u rodziców.
  • Po trzecie dlatego, że meble, które są dedykowane do sypialni dla dorosłych, nie będą praktyczne w pokoju dla nastolatka.
  • Źle zorganizowany pokój dla nastolatka

Z sypialni korzystamy najczęściej przez kilkanaście minut przed snem i około 30 minut po przebudzeniu, a nastolatek spędza w swoim pokoju większą część doby. Musi w nim zmieścić wszystkie książki, ubrania i "swoje hobby", a także przyjmować gości. Aranżacja pokoju młodzieżowego poniżej to doskonały przykład, jak nie należy urządzać pokoju dla nastolatka.

Aranżacja kolorowego pokoju dla nastolatka z podziałem na strefy

Aranżacja kolorowego pokoju dla nastolatków

Na przedstawionej aranżacji, dekorator sprytnie wykorzystał każdy zakamarek pomieszczenia. Na pierwszym planie po wejściu do pokoju widoczna jest strefa reprezentacyjna z niewielką sofą i stolikiem kawowym oraz podwieszaną półką z kolorowymi koszami na drobiazgi, niezbędne podczas przyjmowania gości. Za ścianą we wnęce, która jest strefą wypoczynku i nauki, znajduje się duże wygodne łóżko, biurko i półka, na której zamiast licznych małych przedmiotów stoją torby, kosze i skrzynie do przechowywania. Podobna półka może oddzielić strefę do spania i nauki od strefy reprezentacyjnej. Na uwagę zasługuje kolorowy dywan, który wizualnie oddziela część prywatną od gościnnej oraz genialny stojak na poduszki do siedzenia dla gości.

Aranżacja męskiego pokoju dla nastolatka na poddaszu

Pomysł na pokój dla nastolatka

Aranżacja męskiego pokoju dla nastolatka powinna być nieco surowa, ale też dopasowana do gustu i zainteresowań dziecka. Naszym faworytem jest pokój młodzieżowy na poddaszu, w którym wykorzystano każdy centymetr powierzchni. W najniższym miejscu ze skosami projektant popularnej sieciówki meblowej proponuję ustawić minimalistyczne męskie biurko, a także otwarte półki na książki i przybory szkolne. Tuż obok znajduje się otwarty wieszak na ubrania, nieco dalej na filarze kolejny wieszak na plecak i inne drobne gadżety. Na środku pokoju na poddaszu ustawiono łóżko, które oddziela część do nauki i przechowania od części strefy dziennej. W tej strefie znajduje się ścianka do wspinaczki, worek bokserski i tablica do rzutek. Ponadto znalazło się miejsce na małą sofę, dalej został ustawiony niewielki stolik. W najwyższej części pomieszczenia na antresoli zamontowano półki na książki i dużą szafę na sezonowe ubrania oraz liczne gadżety nastolatka. Surowa aranżacja tego pokoju młodzieżowego zachwyca prostotą i minimalizmem. Ponadto na tej trudnej przestrzeni zamieszczono wszystkie strefy, aranżacja jest przejrzysta i spójna, a pokój funkcjonalny.

Aranżacja pokoju dla nastolatki

Aranżacja pokoju dla nastolatki

Przedstawiona na zdjęciu aranżacja pokoju nastolatki, to mistrzowski podział niedużej przestrzeni. Niewielki pokój został podzielony na dwie odrębne części ścianą medialną. Pierwsza część aranżacji pokazana na zdjęciu to część reprezentacyjna z kanapą, telewizorem, niewielką ławą, praktycznymi szafkami podsufitowymi oraz uroczą konsolą i lustrem. Łóżko, biurko i szafa na ubrania znajdują się za ścianą telewizyjną. Strefa do nauki i spania jest wprawdzie niewielka, ale wystarczająca, ponieważ biurko z nadstawką w zupełności wystarcza do przechowywania książek i przyborów szkolnych. Obok znalazła się szafa, a pod ścianą medialną wygodne łóżko. W pomieszczeniu znajduje się jedno okno, które oświetla wszystkie strefy. Taki układ pokoju pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni i stworzenie dwóch spójnych aranżacji i łącznie aż 4 różnych stref, które się przenikają.

Część reprezentacyjna pokoju dla nastolatki jest w taki sposób wydzielona, żeby wyglądała jak odrębne pomieszczenie. Warto zaznaczyć, że choć takie rozwiązanie może wydawać się przesadą, to urządzenie kącika tv w pokoju 15-16 latki najczęściej, kończy wojnę o telewizor w salonie rodzinnym.

Jakie kolory ścian do pokoju dla nastolatka?

Pokój dla nastolatka to już nie pokój dziecięcy, ale jeszcze też nie pokój dorosłej osoby, dlatego dobór barw może być kłopotliwy. Urządzając pokój młodzieżowy, warto wziąć pod uwagę gust dziecka. Nawet jeśli wybrany kolor przez nastolatka, to nie jest barwa naszych marzeń. Wśród najczęściej wybieranych kolorów do pokoju nastolatków królują szarości, różne odcienie niebieskiego od jasnego po ciemny zdecydowany kolor niebieski, a także różne odcienie zieleni. Nowością jest natomiast fakt, że nastolatki coraz chętniej malują swoje pokoje na barwy pastelowe np. miętowy, czy bananowy. Pudrowy róż podbił już dawno serca dorastających dziewczynek i młodych kobiet, które chętnie łączą go z popielatym, turkusowym, czarnym, beżowym, a ostatnio również z butelkową zielenią.

Wybierając kolorystykę do pokoju dorastającego dziecka, warto wziąć pod uwagę, kolor niebieski przy łóżku lub biurku, który pomaga w koncentracji i zasypianiu. Natomiast zieleń doskonale sprawdzi się w strefie relaksu, fioletowe akcenty wspierają kreatywność dziecka. W pokoju nastolatka z nadwagą warto pomalować ściany na kolor szary lub błękitny, które hamują łaknienie. Kolor czerwony i pomarańczowy nie jest wskazany w pokoju nadpobudliwych dzieci, gdyż wzmaga agresję i kłótliwość. Żółty pobudza do działania, choć i w tym wypadku lepiej wybrać odcień pastelowy. Kolor biały w pokoju nastolatka stosujemy tylko w niewielkich proporcjach, ponieważ biel wzmaga poczucie samotności. A jak wiadomo nastoletnie dzieci, uważają, że nikt ich nie rozumie i często czują się samotne.

Idealnym rozwiązaniem będą ściany w uniwersalnych kolorach, do tego jedna lub dwie ściany ozdobione modną tapetą, lub fototapetą i kolorowe dodatki. Naszym faworytem jest kolor szary lub bananowy (jako baza), a dodatki w wybranych przez dziecko kolorach. Łatwiej bowiem jest zmienić tapetę na jednej ścianie, kiedy nastolatkowi się znudzi, niż pomalować cały pokój.

Jakie meble do pokoju dla nastolatka?

Funkcjonalne, funkcjonalne i jeszcze raz funkcjonalne! Okres dorastania to czas, kiedy nawet odłożenie książki na miejsce bywa dla nastolatka ciężką pracą. Dlatego meble w pokoju nastolatka powinny być rozproszone po każdej ze stref, tak żeby wszystko znajdowało się w zasięgu ręki. Wówczas uda nam się uniknąć bałaganu. Kolejna kwestia to funkcjonalność mebli, które w pokoju nastoletniego dziecka nie powinny być skomplikowane, a odkładanie przedmiotów na miejsce najlepiej, jeśli będzie ograniczało się do włożenia ich do szuflady lub wrzucenia do skrzyni.

Kolor mebli w pokoju młodzieżowym, podobnie jak ścian, powinien być neutralny, ponieważ nastolatek często zmienia gust i upodobania. Białe, czarne lub w kolorze naturalnego drewna meble będą pasować do każdej tapety i dodatków.

W pokoju nastolatka oprócz biurka, szafy i łóżka dobrze, jeśli znajdzie się też kilka puf, mini sofa lub poduchy do przyjmowania gości. Ważne jednak, żeby tapicerowane meble były utrzymane w podobnym stylu jak cała aranżacja. Małe lekkie sofy młodzieżowe mieszczą się w większości pokoi i dodają smaczku całej aranżacji.

Zasłony, oświetlenie i inne dodatki mogą być wyborem dziecka, wówczas nastolatek, poczuje się doceniony i jeszcze bardziej będzie lubić swój pokój.

Podłoga w pokoju nastolatka

Podłoga w pokoju nastolatka, podobnie jak podłoga w pokoju dziecięcym, prawdopodobnie zostanie wystawiona na niejedną próbę. Dlatego zamiast drogiego dywanu z długim włosiem, zdecydowanie lepiej sprawdzi się dywan zewnętrzny, taki który nie przyjmuje plam i łatwo można go wyprać.

Komentarze