Minimalistyczne wnętrze - przestronne i funkcjonalne. Jak urządzić?

Styl minimalistyczny aranżacji wnętrzMinimalistyczne wnętrza cieszą się coraz większą popularnością. W nowoczesnym, prosto urządzonym mieszkaniu znajdzie się miejsce zarówno do odpoczynku, jak i do nauki czy pracy. Przestronne i funkcjonalne wnętrza minimalistyczne są nie tylko praktyczne, ale również eleganckie. Takie lokum bardzo łatwo utrzymać w porządku, a z jego urządzeniem nie będą mieć trudności nawet osoby dysponujące niewielkim budżetem. Sprawdź, jak zaaranżować wnętrze w stylu minimalistycznym.

Wnętrze w stylu minimalistycznym

Minimalizm we wnętrzach przejawia się w prostej formie mebli i dodatków oraz odpowiednim doborze kolorów. Pomieszczenia są stonowane i przestronne, panuje w nich ład i harmonia. Wszystko ma swoje miejsce, nie ma mowy o żadnym zagraceniu czy przeładowaniu.

Styl minimalistyczny w wystroju wnętrz to przede wszystkim prostota form oraz stonowana paleta barw. Nie oznacza to jednak wcale, że wnętrza są nudne i nieciekawe. Można je urządzić na wiele różnych sposobów. W minimalizm wpisuje się bardzo dobrze zarówno chłodny styl nowoczesny czy industrialny, jak i na przykład ciepłe oraz przytulne wnętrza inspirowane stylem skandynawskim.

Kluczową zasadą podczas urządzania wnętrza minimalistycznego jest zachowanie umiaru. Dotyczy to zarówno ilości, wielkości oraz designu wybranych mebli, jak i wyboru kolorystyki do wnętrz. W kwestii doboru kolorów postarajmy się ograniczyć do 3-4 barw. Z czego 1-2 będą dominować we wnętrzach, a pozostałe wykorzystamy w formie niewielkich dodatków. Duże powierzchnie takie jak ściany i podłogi powinny być jednolite. Mogą one być zarówno jasne, jak i ciemniejsze, ale nie powinny być bardzo wzorzyste czy wielokolorowe. "Pstrokatość" zupełnie nie wpisuje się w styl minimalistyczny w wystroju wnętrz. Ściany możemy pomalować lub położyć na nich tapety. W niewielkich lub ciemnych pomieszczeniach sprawdzą się jasne kolory, które rozświetlą i optycznie powiększą wnętrze. W tych większych dobrze będą wyglądać również ciemniejsze ściany. Jednakże w tym przypadku należy również uważać, by nie przesadzić. Jeśli na przykład marzymy o bardzo ciemnym lub intensywnym kolorze (czarny, ciemnoszary, granat, wiśnia), to zastosujmy go tylko na jednej ścianie w pomieszczeniu.

Minimalistyczna sypialnia

Minimalistyczna sypialnia

Minimalizm to także odpowiednie materiały. W minimalistycznych wnętrzach w duchu eko sprawdzą się:

 • drewno,
 • szkło,
 • metal,
 • kamień naturalny,
 • naturalne tkaniny takie jak bawełna, wełna, len.

Oczywiście w stylu minimalistycznym nie trzeba stosować wyłącznie naturalnych materiałów. Można sięgnąć po plastik (najlepiej z recyklingu) czy na przykład syntetyczne żywice. Trzymajmy się jednak zasady umiaru i nie łączmy ze sobą wielu różnych materiałów. Również w tym przypadku kierujmy się zasadą, że im mniej i bardziej jednolicie, tym lepiej.

Kolejnym wyznacznikiem minimalizmu w aranżacji wnętrz jest faktura zastosowanych materiałów i unikanie dużej ilości wyszukanych dekorów. Nie chodzi wcale o to, by wszystko we wnętrzach było ascetyczne. Pamiętajmy jednak, że jeśli wystarczy jeden charakterystyczny, mocno ozdobny i rzucający się w oczy przedmiot w pomieszczeniu. Jeśli będzie ich więcej, wnętrze zacznie robić się przytłaczające i zatraci swoją prostą formę.

Minimalistyczne wnętrze - wybór mebli i dodatków

Urządzając minimalistyczne wnętrza, zwróćmy szczególną uwagę na odpowiedni dobór ich wyposażenia.

Minimalistyczny salon

Minimalistyczny salon

Meble i sprzęty do minimalistycznego wnętrza

Nie ma jednego ściśle określonego rodzaju mebli do mieszkania w stylu minimalistycznym. Bardzo dobrze sprawdzą się różne rozwiązania. To, które z nich wybierzemy, zależy wyłącznie od naszego gustu.

Mogą to być na przykład:

 • klasyczne proste meble z naturalnego drewna,
 • meble metalowe,
 • meble z dużym udziałem powierzchni szklanych,
 • meble z tworzyw sztucznych.

Fronty mebli mogą być zarówno błyszczące, jak i matowe. Kierujmy się jednak zasadą, że im prościej, tym lepiej. W praktyce oznacza to jak najmniej ozdobników nie tylko w samej formie mebli, ale również na przykład w okuciach meblowych.

Rozważnie dobierajmy też kolorystykę. Nie zestawiajmy ze sobą mebli w kilku różnych kolorach i unikajmy bardzo wzorzystych i krzykliwych mebli tapicerowanych.

Ważny jest też wybór odpowiedniego sprzętu AGD i RTV. Wybierzmy prostą płytę grzejną i okap do kuchni. Lodówka powinna być jednobarwna. Ciekawym pomysłem jest lodówka do zabudowy, dzięki czemu idealnie wkomponujemy ją w ciąg mebli kuchennych. Wybierzmy też prostą formę pralki. To samo dotyczy drobnych sprzętów kuchennych takich jak blender, sokowirówka, toster oraz sprzętu audio i tv.

Dodatki do aranżacji w stylu minimalistycznym

Czy w minimalistycznym mieszkaniu jest miejsce na dodatki? Tak, tyle że tutaj znowu powinniśmy zachować umiar w ich ilości i formie. Unikajmy bardzo zdobnych dekoracji. Postawmy raczej na jeden większy lub kilka mniejszych dodatków maksymalnie w 1-2 kolorach.

Minimalistyczna kuchnia

Minimalistyczna kuchnia

Mogą to być na przykład:

 • poduszki na sofie,
 • szklane wazony,
 • ciekawa lampa stojąca,
 • naklejka ścienna,
 • obraz lub plakat o prostej formie i kolorystyce.

Świetnym dodatkiem do wnętrz minimalistycznych są również żywe rośliny. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z ich ilością i wielkością. Nie wstawiajmy do małych pomieszczeń okazałych roślin w dużych donicach, ponieważ tylko zagracimy wnętrze. Przed zakupem rośliny, sprawdźmy, jak szybko rośnie i jakie rozmiary osiąga. Dopasujemy gatunek do naszego metrażu. Z tego względu w minimalistycznych wnętrzach idealnie sprawdzą się takie gatunki roślin jak:

 • paprocie,
 • bluszcze,
 • sansewieria,
 • zielistka,
 • kaktusy i sukulenty na przykład aloes,
 • eleganckie storczyki.

Minimalistyczne rozwiązania w aranżacji wnętrz sprawdzą się niezależnie od tego, jakiej wysokości budżetem dysponujemy. Choć minimalistyczne rozwiązania często kojarzą nam się z kawalerkami czy mieszkaniami dla singli, to jednak sprawdzą się one również na większych metrażach. Minimalizm w aranżacji wnętrz to obecnie jeden z najmodniejszych trendów również przy urządzaniu mieszkań dwupoziomowych oraz domów. Proste praktyczne rozwiązania są świetne dla rodzin z dziećmi, ponieważ wprowadzają do domu ład, porządek i są niezwykle praktyczne.

Mieszkanie czy dom w stylu minimalistycznym łatwo też utrzymać w czystości. Ponadto minimalistyczne wnętrza można w bardzo prosty i szybki sposób poddać metamorfozie. Do uniwersalnych prostych rozwiązań wystarczy dodać kilka dodatków, aby uzyskać niesamowity efekt. Dzięki temu nasze mieszkanie może na przykład zmieniać się cyklicznie wraz z porami roku. Minimalistyczne wnętrza łatwo też udekorować na święta i imprezy w gronie rodzinnym.

Komentarze