Malowanie tapet. Jaką farbę wybrać i którą tapetę można pomalować?

Malowanie tapetKiedy tapety tracą swoją świeżość i nie prezentują się już tak jak na początku, wizja remontu nie jest zbyt zachęcająca. Zrywanie starej, usuwanie resztek kleju, naprawianie ubytków w ścianie i w końcu kładzenie nowej tapety, to żmudny proces. Szukając szybszego i tańszego rozwiązania, zaczynamy zastanawiać się - czy tapety można pomalować? Oczywiście! Jest to doskonały sposób na proste odświeżenie wnętrza. Dowiedz się, jak malować tapety oraz które farby są do tego najlepsze.

Czy każdą tapeta nadaje się do malowania?

Tapety mogą być wykonane z różnych materiałów. Ich rodzaj bezpośrednio wpływa na to, czy bez obaw możemy przeprowadzić malowanie, czy jednak lepiej z niego zrezygnować. Dziś coraz więcej producentów w specyfikacji produktów zamieszcza na opakowaniach informacje na temat ich odnawiania, a nawet tego, jaką farbę najlepiej wybrać. Przede wszystkim malowanie jest możliwe w przypadku trzech typów tapet:

  • z włókna szklanego,
  • winylowych,
  • tapet raufaza.

Tapety do malowania z włókna szklanego
Ze względu na specyfikę materiału są odporne na mycie, ścieranie czy odkształcanie. Bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczaniach o wyższej wilgotności, na przykład w kuchni czy łazience. Tym samym też bez obaw możemy je kilkukrotnie przemalować. Jeśli wybierzemy farbę bardzo dobrej jakości, zachowamy nawet widoczny wzór w przypadku tapet z tłoczeniami.

Tapety do malowania winylowe
Najczęściej są to tapety, których wierzchnia warstwa winylowa znajduje się na warstwie fizelinowej. Bez problemu można zmywać z nich zabrudzenia, a także odświeżać je malowaniem.

Tapety do malowania raufaza
Zbudowane są z warstw papieru oraz wiórów drewna. Choć rodzaj materiału zastosowanego do ich produkcji nie sprawia wrażenia wytrzymałego, są odporne na wilgoć, a ich malowanie, podobnie jak w przypadku tapet z włókna szklanego, można przeprowadzić kilkukrotnie.

Bardziej problematycznym podłożem do malowania jest tapeta papierowa. Nie będziemy jej mogli starannie umyć przed odnawianiem, a także cechuje ją znacznie wyższa chłonność, niż w przypadku innych rodzajów. Z tego powodu może sprawiać problemy także w czasie malowania. Sami musimy podjąć decyzję, czy decydujemy się na ryzyko, że szybki remont i tak skończy się zmianą tapety.

Malowanie tapet nie jest możliwe w przypadku ich gładkiej lub śliskiej powierzchni, która nie będzie w stanie zapewnić farbie odpowiedniej przyczepności. Dlatego nie damy rady w ten sposób odnowić tapet laminowanych. Z tej metody należy także zrezygnować w przypadku bardzo uszkodzonej nawierzchni. Odklejające się brzegi bez problemu damy radę naprawić, ale rozdarcia czy inne ubytki zostaną jeszcze mocniej podkreślone.

Jaka farba do malowania tapet?

Na rynku nie znajdziemy specjalnych farb przeznaczonych do malowania tapet, ale nie jest to problemem, ponieważ wybierać możemy spośród najpopularniejszych produktów. Najczęściej polecane są farby dyspersyjne, czyli wodorozcieńczalne emulsje, lub farby lateksowe.

  • Farby dyspersyjne - przy ich użyciu z łatwością można przeprowadzić malowanie tapet z włókna szklanego lub winylowych. Możemy je nakładać warstwowo, dla uzyskania powłoki równomiernie kryjącej tapetę;
  • Farby lateksowe - doskonale sprawdzają się do malowania tapet winylowych czy papierowych. Bardzo łatwo się rozprowadzają, pozwalając uzyskać jednolitą powierzchnię. Nadają się także do malowania tapet, na których wyraźnie widać miniony czas. Mają bardzo dobre krycie, a dodatkowo są w stanie zamaskować niewielkie ubytki.

Wybierając farbę do malowania tapet, powinniśmy także zastanowić się, na jakim wykończeniu nam zależy. Satynowe, a więc delikatnie odbijające światło, uwydatnią tłoczone wzory, ale tym samym bardziej widoczne staną się także wszelkie ubytki czy uszkodzenia. Z tego powodu, jeśli chcemy odświeżyć mocniej zużyte tapety, lepiej jest zdecydować się na farbę o wykończeniu matowym.

Jak malować tapety?

Zanim przystąpimy do malowania, powinniśmy przyjrzeć się naszym tapetom, by zlokalizować miejsca, w których odklejają się od ściany. Ten problem z łatwością możemy naprawić, korzystając ze specjalnego kleju do podklejania brzegów. Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie ich powierzchni. Musimy usunąć z nich kurz czy tłuste plamy, przecierając je wilgotną ściereczką. Po tym zabiegu dajmy im dobrze wyschnąć, zanim zabierzemy się za nakładanie farby.

Malowanie tapet powinniśmy rozpocząć od nałożenia warstwy farby podkładowej, a dopiero po jej wyschnięciu możemy przejść do docelowego produktu. Możemy zdecydować się na metodę natryskową lub tradycyjne użycie wałka czy pędzla.

Malowanie natryskowe pozwala na szybkie rozprowadzenie cienkiej, równomiernej warstwy farby, która nie zatuszuje faktury tapety. Wymaga jednak użycia specjalistycznego sprzętu, dlatego największą popularnością cieszy się użycie wałka. Korzystając z niego lub z pędzla, tapety malujemy tak samo jak ściany. W przypadku gładkich tapet najlepiej sprawdzi się wałek o krótkim włosiu, natomiast jeśli chcemy odświeżyć tapety strukturalne, powinniśmy sięgnąć po wałek lub pędzel o dłuższym włosiu, by na pewno dotrzeć we wszystkie zagłębienia.

Tapety możemy także odnawiać przy użyciu szablonów malarskich, by stworzyć na ich powierzchni ciekawe wzory. Jednak sprawdzą się one wyłącznie na gładkich tapetach. Na tych zdobionych tłoczeniami, szablony nie będą dobrze przylegać do ściany, co może skutkować podciekaniem pod nie farby.

Jak widać, malowania tapet nie trzeba się bać. Jeśli chociaż raz w życiu malowaliśmy ściany, poradzimy sobie również z tym mini-remontem, a nawet osoby bez doświadczenia nie powinny napotkać żadnych problemów. Malowanie tapet jest prostym i szybkim sposobem na odświeżenie wnętrza - w ten sposób zmienimy kolor ścian w salonie, kuchni czy zamalujemy wzór w pokoju dziecka na tapetach wybranych kilka lat wcześniej.

Komentarze