Jak pomalować sufit? Poradnik krok po kroku

Malowanie sufituZniszczony i brudny sufit oszpeci nawet najładniej urządzony pokój, dlatego powinniśmy go regularnie odświeżać. Sufit z czasem ulega zakurzeniu, osadzają się na nim różnego rodzaju zabrudzenia i powstają plamy. Zdarza się również, że farba na suficie pęka, łuszczy się i odpada. Ponadto mogą się na nim pojawiać również nieestetyczne zacieki spowodowane zawilgoceniem, co dzieje się na przykład, gdy mamy nieszczelny dach lub zaleją nas sąsiedzi mieszkający piętro wyżej. Dowiedz się, jak samodzielnie pomalować sufit.

Taki uszkodzony, brudny bądź zalany sufit nie tylko sprawia, że pomieszczenie wygląda bardzo nieestetycznie i wydaje się mniejsze i ciemniejsze niż jest w rzeczywistości, ale także bywa niebezpieczne dla zdrowia. W większości przypadków samodzielnie odnowienie sufitu nie jest trudne. Wystarczy kupić dobrą farbę, teleskopowy wałek do malowania i poświęcić na pracę jeden wolny dzień. Jeśli jednak sufit nie wymaga tylko odświeżenia, a jest bardziej zniszczony, praca będzie trochę trudniejsza i zajmie nam więcej czasu. Jednak, jeśli zastosujemy się do kilku prostych zasad, z pewnością bez problemu wykonamy również renowację mocniej zniszczonego sufitu.

Kiedy sufit wymaga malowania? - powody

Sufitu nie trzeba malować w jakiś konkretnych odstępach czasu. Postarajmy się jednak nie zaniedbywać go latami. Co 1-2 lata warto dokładnie obejrzeć sufity we wszystkich pomieszczeniach w mieszkaniu i sprawdzić, czy z jakiegoś powodu nie wymagają one odświeżenia lub remontu.

Dwa najczęstsze powody malowania sufitów to:

1. Rutynowe odświeżanie sufitu
Warto co najmniej raz na kilka lat po prostu odświeżyć nasz sufit, ponieważ w trakcie użytkowania pomieszczeń ulega on zakurzeniu i różnego rodzaju zabrudzeniom. Jest to szczególnie ważne w kuchni, gdzie sufit jest stale narażony na działanie gorącej pary i zatłuszczenie, a także w łazience w związku z dużą wilgotnością powietrza w pomieszczeniu.

Jeśli sufit jest zabrudzony, ale suchy i nie ma na nim żadnych zacieków, ani pleśni, wówczas wystarczy go odkurzyć, przetrzeć ściereczką z łagodnym detergentem ewentualne tłuste plamy, a następnie nałożyć na sufit 1-2 warstwy świeżej farby.

2. Malowanie sufitu po zalaniu
Do zalania sufitu dochodzi najczęściej w wyniku nieszczelności dachu lub kiedy u sąsiadów piętro wyżej wydarzy się awaria hydrauliczna i dojdzie do silnego zalania podłogi. W obu przypadkach nasz sufit robi się mokry, farba zaczyna się łuszczyć, pojawiają się nieestetyczne zacieki i plamy, a często - niestety - rozwija się także grzyb lub pleśń. W przypadku zalania sufitu nie można zwlekać z jego remontem, ponieważ wdychanie zarodników pleśni jest bardzo groźne dla zdrowia.

Pamiętajmy, że zanim przystąpimy do malowania zalanego sufitu, musi on całkowicie wyschnąć. Niestety, może to potrwać nawet do kilku tygodni. W lecie przy wysokich temperaturach proces będzie szybszy, ale jesienią czy zimą zdecydowanie warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej firmy specjalizującej się w osuszaniu pomieszczeń po zalaniach. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że sufit jest całkowicie suchy i można go bezpiecznie pomalować. Następnie powinniśmy wyrównać jego powierzchnię papierem ściernym i ją zaszpachlować, a dopiero potem możemy przystąpić do nakładania farby.

Malowanie sufitu krok po kroku

Profesjonalne firmy remontowe często do nakładania farby na sufit używają pistoletu do malowania natryskowego. Wykonując remont samodzielnie, nie musimy jednak kupować tak specjalistycznego sprzętu. Wystarczą proste akcesoria dostępne w każdym markecie budowlanym.

Malowanie sufitu - potrzebne narzędzia

Do malowania sufitu będą nam potrzebne:

  • wałek - z krótkim włosiem do sufitów o równej powierzchni lub z mieszanym włosiem do sufitów o nieregularnej powierzchni,
  • niewielki pędzel,
  • kij teleskopowy do wałka,
  • stabilna drabina,
  • taśma malarska,
  • farba - wybieramy ja wedle naszych potrzeb i przeznaczenia pomieszczenia. Do kuchni, łazienek i pomieszczeń po zalaniach najlepiej kupić specjalną farbę odporną na wilgoć o właściwościach antygrzybicznych i antybakteryjnych.

Etapy malowania sufitu

Samodzielne malowanie sufitu powinniśmy podzielić na następujące etapy:

1. Przygotowanie pomieszczenia do malowania sufitu
Przed rozpoczęciem pracy trzeba zdjąć lub zabezpieczyć folią wszystko, co mogłoby ulec zabrudzeniu podczas malowania. Zdejmujemy więc:

  • firanki,
  • zasłonki,
  • karnisze,
  • obrazy i plakaty ze ścian,
  • lustra.

Mniejsze meble warto wynieść z pokoju, a te bardzo duże i ciężkie dokładnie zabezpieczmy folią. Koniecznie też przyklejmy w górnej części ścian zabezpieczającą taśmę malarską.

Jeżeli sufit nie jest popękany, a farba się nie łuszczy, to wystarczy jeszcze tylko przetrzeć jego powierzchnię wilgotną ściereczką, aby usunąć kurz i drobne zabrudzenia. Większe plamy usuńmy gąbką z łagodnym detergentem.

W przypadku widocznych spękań lub łuszczenia się farby, przed przystąpieniem do malowania sufitu konieczne będzie wyrównanie jego powierzchni papierem ściernym, bądź gipsowanie.

2. Właściwe malowanie sufitu
Pamiętajmy, że malujemy wyłącznie całkowicie suchy sufit. Podczas pracy warto kierować się kilkoma prostymi zasadami:

  • zawsze przed rozpoczęciem malowania dobrze namoczmy wałek malarski w farbie, a następnie porządnie go odsączmy, aby uniknąć kapania farby podczas pracy;
  • nakładanie farby zawsze rozpoczynamy w rogu i kontynuujemy je wzdłuż ściany. Malowanie wykonujemy w kierunku od najlepiej oświetlonej krawędzi ściany do tej najciemniejszej. Ułatwi to zauważenie ewentualnych nierówności czy smug farby i ich szybkie poprawienie;
  • malowanie zawsze wykonujemy pasami raz za razem, nigdy chaotycznie ani w różnych kierunkach;
  • przed nałożeniem drugiej warstwy farby, czekamy, aż pierwsza porządnie wyschnie. W zależności od rodzaju farby może to trwać od kilku godzin do jednego dnia. Zapoznajmy się więc dokładnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na jej opakowaniu;
  • malowanie sufitu wykonujmy zawsze przy dobrym oświetleniu, dzięki czemu pomalujemy jego powierzchnię równo i bez smug. Najlepiej malować przy świetle dziennym;
  • po pomalowaniu całej powierzchni sufitu wałkiem, pozostaje już tylko wykończyć narożniki i drobne uchybienia za pomocą niewielkiego pędzla.

Pracę trzeba wykonać nieco inaczej w przypadku, gdy mamy sufit podwieszany lub wykończony kasetonami.

Na powierzchni sufitów podwieszanych wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych najczęściej pojawiają się brzydkie smugi wtedy, gdy zostały one źle zagruntowane. Wówczas przed przystąpieniem do malowania, konieczne jest wyrównanie powierzchni sufitu za pomocą papieru ściernego. Kolejnym krokiem jest gruntowanie, a dopiero po jego całkowitym wyschnięciu możemy przystąpić do właściwego malowania.

Pomalować można również sufit, na którym znajdują się kasetony. Tutaj jednak powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór farby. Nie sprawdzi się taka na bazie wody, ponieważ może ona spowodować nasiąkanie kasetonów oraz ich odpadanie. Najlepszym wyborem będzie farba akrylowa odporna na wilgoć i wahania temperatur.

Samodzielne malowanie sufitu nie jest trudne, ale wymaga precyzji i zaangażowania. Jeśli sufit nie był zalany, ani nie było na nim żadnych poważniejszych uszkodzeń, wówczas całą pracę wykonamy w ciągu jednego dnia. Pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas malowania. Wybierajmy możliwie jak najbardziej ekologiczne farby i zadbajmy o dobrą wentylację pomieszczenia w czasie malowania oraz po jego zakończeniu. Ponadto do malowania używajmy rękawic ochronnych, a także okularów, ponieważ podczas remontu sufitu spoglądamy w górę, co niesie za sobą ryzyko dostania się do oczu farby kapiącej z wałka do malowania.

Komentarze