Malowanie paneli podłogowych i płytek. Wybór farb do malowania paneli

Malowanie paneli podłogowychWymiana płytek lub paneli podłogowych bywa kosztowna i pracochłonna. Nie zawsze jednak jest konieczna. Jeśli uszkodzenia powierzchni podłogi nie są bardzo poważne, wówczas możemy ją z powodzeniem samodzielnie odnowić. Prostą, szybką i niedrogą metodą jest malowanie płytek podłogowych lub paneli specjalną farbą. Dowiedz się, jak samodzielnie odnowić podłogę z paneli laminowanych lub płytek.

Jeżeli więc płytki czy panele dobrze trzymają się podłoża, a ich powierzchnia nie jest bardzo zdewastowana lub po prostu mamy ochotę zmienić wystrój wnętrza bez robienia wielkiego remontu, wówczas sięgnijmy po nowoczesną kryjącą i trwałą farbę do podłogi. Pomoże ona całkowicie odmienić posadzkę, ukryć drobne zarysowania, wyblakniętą powierzchnię czy różnego rodzaju zabrudzenia.

Jaka farba do malowania płytek i paneli laminowanych?

Do malowania posadzki nie nadaje się zwykła farba przeznaczona do ścian. Jest ona zbyt delikatna i szybko uległaby zniszczeniu. Jeśli planujemy odnowienie podłogi, poszukajmy specjalnej farby przeznaczonej właśnie do tego celu. Oferta takich preparatów jest dosyć szeroka.

Farba do odnawiania paneli lub płytek ceramicznych cechuje się bardzo dużą odpornością, trwałością i wytrzymałością na ścieranie, a nawet szorowanie. Dokonując zakupu, zwróćmy szczególną uwagę na opis na opakowaniu produktu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nie wszystkie farby przeznaczone do malowania płytek ceramicznych nadają się na podłogi - niektóre służą jedynie do renowacji płytek ściennych. Ponadto farby na podłogi drewniane nie będą się nadawały na płytki ani na panele laminowane. Dlatego uważnie przeczytajmy informacje na etykiecie farby, zanim dokonamy zakupu.

Farby, którymi możemy pomalować posadzki, mają różne nazwy i oznaczenia. Znajdziemy je wśród takich preparatów jak:

  • farby renowacyjne,
  • farby remontowe,
  • farby polimerowe różnych rodzajów na przykład akrylowe lub epoksydowe,
  • farby poliuretanowe.

Farby do odnawiania podłóg oparte są na spoiwie polimerowym, które jest bardzo stabilne i wytrzymałe. W sklepach budowlanych znajdziemy zarówno preparaty przeznaczone do wnętrz domowych, jak i takie do wnętrz użytkowych, gdzie podłoga jest na co dzień mocno eksploatowana. Są także farby przeznaczone na podłogi zewnętrzne.

Jeśli zależy nam na zachowaniu wzoru na płytkach lub koloru podłogi drewnianej czy laminowanej, zamiast tradycyjnej kryjącej farby podłogowej, wybierzmy przeźroczysty lakier. Tutaj także wybór jest bardzo szeroki - od lakierów matowych po te z połyskiem. Istnieją również specjalne bardzo praktyczne lakiery antypoślizgowe.

Dokonując wyboru farby podłogowej do wnętrz, zwróćmy także uwagę na to, czy jest ona wodna czy rozpuszczalnikowa. Remont z użyciem farby rozpuszczalnikowej jest zdecydowanie bardziej uciążliwy, ponieważ ma ona bardzo silny zapach i odnawiane pomieszczenia wymagają intensywnego wietrzenia.

Malowanie paneli podłogowych i płytek krok po kroku

Nakładanie farby na podłogę nie jest trudne, wymaga jedynie dobrego przygotowania do pracy i skrupulatności. Panele czy płytki podłogowe pomalujemy w trzech prostych krokach:

  1. przygotowanie podłoża;
  2. gruntowanie;
  3. właściwe malowanie.

Przygotowanie podłogi do malowania

Podłoga, którą chcemy pomalować, powinna być idealnie czysta. Myjemy ją więc ciepłą wodą z detergentem do podłóg. W przypadku płytek ceramicznych pamiętajmy również o dokładnym umyciu fug.

Jeśli w podłodze są jakieś ubytki, to przed rozpoczęciem malowania należy je uzupełnić, materiałem dostosowanym do rodzaju posadzki. Preparaty przeznaczone do tego celu (różnego rodzaju cementy i masy wypełniające) znajdziemy w sklepach budowlanych.

Płytki w kuchni przed rozpoczęciem malowania dobrze jest również dodatkowo odtłuścić na przykład za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Z kolei powierzchnię paneli powinniśmy wyrównać papierem ściernym, a następnie usunąć pył i dokładnie umyć.

Pamiętajmy, że farbę należy zawsze nakładać na czystą i suchą podłogę.

Gruntowanie

W przypadku większości farb do podłóg konieczne jest gruntowanie posadzki lub malowanie podkładowe. Zapewni to lepszą przyczepność i większą trwałość farby.

Gruntowanie jest szczególnie istotne w przypadku płytek ceramicznych o śliskiej powierzchni, na których farba mogłaby się kiepsko się trzymać oraz paneli z drewna bogatego w garbniki jak na przykład deski dębowe, ponieważ mogą one spowodować powstawanie plam na powierzchni farby.

Natomiast zastosowanie farby podkładowej jest koniecznością, gdy chcemy pokryć ciemną podłogę jaśniejszą farbą. Często, aby uzyskać wymarzony efekt, trzeba również pomalować podłogę 2-3 razy.

Malowanie podłogi

Przed przystąpieniem do malowania podłogi należy odpowiednio przygotować farbę. Gotową farbę mieszamy dokładnie, aby miała jednolitą konsystencję. W przypadku farby dwuskładnikowej łączymy ze sobą oba komponenty, stosując się dokładnie do zaleceń producenta. Jeżeli powierzchnia, którą chcemy pomalować, jest niewielka, wówczas warto odmierzyć, a następnie wymieszać ze sobą, tylko tyle komponentów, ile zużyjemy. Resztę przechowujmy w formie niezmieszanej.

Malowanie podłogi możemy wykonać trzema różnymi metodami:

  • pędzlem,
  • wałkiem,
  • natryskowo.

Niezależnie od tego, którą z nich wybierzemy, pamiętajmy, że najlepszy efekt uzyskamy, nanosząc na powierzchnię posadzki dwie warstwy farby w sposób krzyżowy. Po nałożeniu pierwszej, odczekajmy, aż całkowicie wyschnie, a następnie pomalujmy podłogę ponownie.

Pamiętajmy, że po pomalowanej podłodze nie można chodzić przez 24 godziny. Po tym czasie nie uzyskuje ona jednak jeszcze pełnej trwałości, dlatego producenci nie zalecają ustawiania w pomieszczeniu mebli przez następne 7 dni.

Ponadto przez około miesiąc po wykonaniu renowacji podłogi należy ją użytkować ostrożnie i delikatnie myć. Nie szorujemy posadzki agresywnymi detergentami i ostrymi szczotkami. Uważajmy także, aby żaden ostry przedmiot nie upadł nam na podłogę.

Malowanie podłogi nie jest trudne, drogie ani bardzo czasochłonne. Z powodzeniem wykonany tę pracę samodzielnie. Odnowienie podłogi to świetny sposób na szybką diametralną zmianę wystroju wnętrza. Ta metoda jest idealna, kiedy nie mamy czasu ani środków na duże remonty. Usuwanie posadzki i zakładanie nowej jest bowiem bardzo problematyczne i kosztowne.

Komentarze