Mączka bazaltowa - właściwości i zalety stosowania

Mączka bazaltowaMączka bazaltowa to naturalny produkt, który powstaje w wyniku mielenia skały bazaltowej. Można ją stosować jako nawóz podczas uprawy różnych owoców, warzyw czy roślin ozdobnych. Można ją także stosować w wielu innych sytuacjach. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego produktu, a także jego głównymi właściwościami.

Czym jest mączka bazaltowa?

Jak wspomniano wcześniej, mączka bazaltowa powstaje w wyniku mielenia skał bazaltowych. W swoim składzie posiada ona wiele mikro- oraz makroelementów, które są potrzebne do wzrostu i rozwoju roślin. Jest to produkt naturalny, dlatego bardzo często wykorzystuje się go w ekologicznych uprawach.

Bardzo ważnym i cennym składnikiem mączki bazaltowej jest tlenek krzemu. Związek ten uodparnia rośliny na choroby, a także skutecznie je wzmacnia. Ponadto w mączce znajduje się tlenek magnezu, wapnia i potasu. Dzięki ich obecności mączka ma zasadowy odczyn. Warto także zaznaczyć, że niektóre odmiany mączki bazaltowej mogą mieć także w swoim składzie tlenek potasu lub glinu oraz mnóstwo mikroelementów (takich jak np. mangan, bór czy żelazo).

Mączka bazaltowa w ogrodzie

Skład mączki bazaltowej jest tak bogaty, że trudno znaleźć równie wartościowe nawozy. Sprawdzą się ona świetnie przede wszystkim w przypadku gleb nieurodzajnych i wyeksploatowanych. Jeżeli rośliny nie rosną zbyt dobrze i widoczne są na nich zmiany chorobowe, mączka bazaltowa może sprawić cuda.

Stosowanie mączki bazaltowej jako nawóz

Stosowanie mączki bazaltowej jako nawozu to jego najpopularniejsze wykorzystanie. Można nią nawozić zarówno rośliny ozdobne jak i krzewy i drzewa oraz warzywa. Można ją stosować w przypadku uprawa w szklarniach, na polach i w ogrodach, a nawet w przypadku roślin doniczkowych. Najczęściej wykorzystuje się mączkę poprzez wymieszane jej z warstwą ziemi, ale można też dodać ją do nawozów innego typu, aby wzmocnić ich działanie.

Warto także zaznaczyć, że nie ma możliwości przedawkowania produktu, ponieważ składniki mineralne, które się w nim znajdują uwalniane są powoli, co sprzyja rozwojowi roślin. Poprawia ona strukturę gleby i ją użyźnia. Skład mączki, w której nie występuje azot sprawia, że można ją bez obawy stosować jesienią, ponieważ nie pobudzi ona niepotrzebnie roślin.

Mączka bazaltowa jako środek na mszyce i inne szkodniki

Jak wspomniano, mączkę najczęściej stosuje się jako nawóz, który pozytywnie wpływa na rozwój roślin. Jednak można ją także wykorzystać jako środek na mszyce i inne szkodniki. Wystarczy tylko obsypać poszczególne pędy, mączką bazaltową. Produkt ten dusi mszyce, które następnie opadają na dół. Dzięki obecności krzemu rośliny dodatkowo zyskują wzmocnienie.

Działanie tego produktu jest bardzo proste - pył zatyka specjalne kanaliki, które znajdują się na skórze owadów co w rezultacie je dusi. Wcale nie trzeba stosować zbyt dużej ilości mączki bazaltowej, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Warto powtarzać obsypywanie raz w tygodniu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w wyniku działania mączki mogą także ginąć owady pożyteczne, co jest pewną wadą tego rozwiązania.

Ciekawostką jest to, że mączka bazaltowa sprawdzą się świetnie także w walce ze ślimakami. Oprószyć można całe grządki lub pojedyncze rośliny. Ślimaki omijają taką barierę prawdopodobnie z uwagi na obecność miedzi. Warto jednak zaznaczyć, że bariera ta będzie skuteczną tylko do pierwszych opadów. Deszcz ją zmywa i trzeba powtórzyć proces ponownie.

Mączka bazaltowa to produkt, który ma bardzo szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Z pewnością warto zdecydować się na jego zakup, choćby w sklepie PrzyDomu i jego wykorzystanie w ogrodzie.

Komentarze