Loggia czym jest, jak ją zaaranżować? Loggia a balkon

BR

Loggia a balkonLoggia jest alternatywą dla tradycyjnego balkonu i aktualnie przeżywa renesans, po raz pierwszy była zastosowana w architekturze właśnie w tej epoce. Pierwsza loggia w Polsce powstała na zamku w Szydłowcu.

Oczywiście ten element budownictwa ewoluował przez wieki, obecne loggie są masowo stosowane w apartamentowcach jednak znacznie różnią się od tych znanych sprzed lat.

Różnice pomiędzy balkonem a loggią

Często wybierając projekt domu stajemy przed dylematem balkon, czy loggia. Aby dokonać właściwego wyboru należy najpierw dokładnie przyjrzeć się różnicą pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Balkon jest elementem architektury, który odstaje od ściany i elewacji, najczęściej jest zamontowany na grubych stalowych prętach, dodatkowo wzmocnionych barierką, która jest wpuszczona w ścinę budynku. Balkon ma tylko jedną wspólną ścianę z budynkiem, pozostałe trzy to przestrzeń jest otwarta. Ponadto balkon jest alternatywą dla ogrodu zapewniającą możliwość wyjścia na swoją prywatną przestrzeń ze świeżym powietrzem, co bardzo sobie cenią mieszkańcy blokowisk, którzy nie mają ogrodów, a jedyne dostępne podwórze jest wspólne dla wszystkich lokatorów.

Loggia to przestrzeń zabudowa z trzech stron, wykorzystująca powierzchnię budynku, a więc nie jest wysunięta na zewnątrz budynku. Obecnie rozróżniamy dwa rodzaje loggii z otwartą ścianą frontową, która jest użytkowana tylko w ciepłych miesiącach i całkowicie przeszkloną, ta ostatnia również dzieli się na dwa typy zabudowaną ogromnymi panelami szklanymi, oraz oknami otwieranymi w sezonie letnim. Zdecydowanie najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest przeszklona loggia z częściowo zabudowaną frontową ścianą i lub bezpieczną barierką i rozsuwanymi oknami. Ten rodzaj loggii zapewnia funkcjonalność przestrzeni o każdej porze roku.

Jak zaaranżować loggie?

Do najczęściej stosowanych i najbardziej efektownych oraz funkcjonalnych należą loggie w stylu:

  • zimowo-letni ogród, czyli znana od lat oranżeria
  • śródziemnomorskim
  • hampton, czyli marynistycznym
  • wiejskim (niczym drewniana weranda)
  • loftowym

Oranżeria, to przestrzeń wypełniona dużą ilością zieleni i to najlepiej w rozmiarze XXL, czyli duże krzewy i mini drzewka liściaste sadzone w donicach, a pomiędzy nimi wygodne meble z naturalnego, lub techno rattanu z wygodnymi kwiecistymi poduchami i niewielkim stolikiem kawowym. Założeniem tak zaaranżowanej przestrzeni jest wielosezonowość, czyli konieczność zamykania na chłodne miesiące frontowej części loggii, taką oranżerię można również urządzić w zamkniętej loggii na stałe, wykonanej ze szklanych paneli, spośród których tylko jeden, lub dwa można otworzyć. W tej aranżacji możemy połączyć rośliny całoroczne z sezonowymi, które wiosną i latem dodają zielonej przestrzeni barw, zaś zimą rośliny całoroczne tworzą przepiękny ogród zimowy. Modnym rozwiązaniem ostatnimi czasy jest wygospodarowanie przestrzeni na mini ogródek z koktajlowymi pnącymi pomidorami, pnącymi truskawkami, czy malinami. Nowoczesne odmiany warzyw i owoców sprawiają, że bez problemu można je wkomponować pomiędzy roślinami ozdobnymi, decydując się na takie rozwiązanie należy upewnić się czy rośliny ozdobne będące w sąsiedztwie tych jadalnych nie są trujące. Oranżeria najczęściej jest z czterech stron oszklona, jednak nawet w loggii, z dwoma betonowymi ścianami jest możliwe jej zaprojektowanie np. wykładając murowaną część sztuczną trawą, lub mchem, choć dostęp do naturalnego światła jest ograniczony, to powierzchnia będzie naprawdę zielona i piękna.

Styl śródziemnomorski - taka aranżacja sprawi, że nawet chłodny zimowy dzień będziemy się czuć jak na wymarzonych wakacjach. Najczęściej loggia w karach śródziemnomorskich ze względu na wszechobecne promienie słoneczne ma zabudowane boczne ścianki. Loggia w stylu śródziemnomorskim powinna być odsłonięta od frontu, jednak w naszym klimacie doskonale sprawdzą się duże rozsuwane okna, chroniące przed jesienną słotą i zimowymi chłodami. Boczne ścianki są wyłożone kamieniem, lub pięknymi, kolorowymi płytkami w stylu śródziemnomorski, podłoga najczęściej jest wyłożona naturalnym kamieniem, lub prawdziwymi deskami. Jeśli chodzi o meble to w tym stylu spotykamy wygodne drewniane leżaki z kolorową tapicerką i niewielkie stoliki kawowe. Wszystkie meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne, kwestia estetyki dla mieszkańców Półwyspu Śródziemnomorskiego jest drugorzędna. Na takiej loggii nie powinno zabraknąć natomiast aromatycznych, świeżych ziół i krzewu koktajlowych pomidorków, które są ulubioną przekąską mieszkańców tej części świata.

Styl hampton - jest to odzwierciedlenie marynistycznego stylu, aranżacja taka powinna nawiązywać do rozwiązań spotykanych na statkach i kojarzyć się z morzem i wakacjami. W tej aranżacji bardzo ważna jest kolorystyka, biel i wszystkie barwy ziemi począwszy od szarości po berze i brązy. Loggia w tym stylu może być przeszklona z drewnianą podłogą, natomiast murowane ścianki boczne możemy pomalować na biało, szaro, lub wyłożyć nowoczesną jasną boazerią, lub deskami z odzysku, które mają surowy i bardzo naturalny wygląd. Meble w stylu hampton mogą być wykonane samodzielnie z euro palet, lub drewnianych skrzynek po owocach, które będą idealnie pasowały do wspomnianych już leżaków. Zarówno poduszki na siedziska ze skrzynek jak i tkanina na leżaku najlepiej jeśli będzie miała prosty wzór, np. w kolorowe pasy, pamiętając o utrzymaniu palety barw wpisującej się w klimat Hampton. Bardzo marynistycznym elementem będzie natomiast hamak, lub huśtawka z marynarskiego płótna zawieszona na grubych linach z ozdobnymi węzłami. Jeśli chodzi o roślinność najlepiej będą się prezentowały drobne rośliny liściaste i skalne posadzone w podłużnych skrzyniach, lub kwietniku wykonanym z palety. Oczywiście jedna wysoka palma w dużej drewnianej donicy będzie dodatkową atrakcją. Oświetlenie w tej aranżacji powinno być proste, praktyczne i piękne. Możemy wykorzystać starą lampę naftową, przerobić metalowe lampiony, powiesić modne cotton balls i ustawić świece w ozdobionych naturalnym sznurkiem słojach różnych rozmiarów.

Komentarze