Listwy przypodłogowe - jakie wybrać?

Listwy przypodłogoweListwy przypodłogowe są nieodzownym elementem służącym do wykończenia podłogi, które nie tylko ją podkreślają, ale pozwalają na optymalną szerokość dylatacji tuż przy ścianie. Są także łącznikiem między podłogą i ścianą. Jedną z funkcji, obok funkcji estetycznej, jest jej zabezpieczenie ściany przed możliwymi uszkodzeniami przy sprzątaniu. Które z nich najlepiej się sprawdzą w naszym domu czy mieszkaniu? Zapraszamy do lektury i porównania.

Listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe są nieodzownym elementem służącym do wykończenia podłogi, które nie tylko ją podkreślają, ale pozwalają na optymalną szerokość dylatacji tuż przy ścianie. Są także łącznikiem między podłogą i ścianą. Jedną z funkcji, obok funkcji estetycznej, jest jej zabezpieczenie ściany przed możliwymi uszkodzeniami przy sprzątaniu.

Klienci wybierając listwy przypodłogowe kierują się różnymi kryteriami: wysokością, szerokością, kształtem, wzorem, kolorem, długością, materiałem z jakiego jest wykonana oraz oczywiście ceną.

Listwy mogą być wykonane z różnych materiałów. Na rynku dostępne są listwy drewniane, MDF, plastikowe, PCV czy poliuretanowe.

Które z nich najlepiej się sprawdzą w naszym domu czy mieszkaniu? Zapraszamy do lektury i porównania.

Listwy drewniane

Listwy wykonane z tego materiału, to klasyczne listwy przypodłogowe. Z reguły niewysokie, chociaż obecnie produkowane są także wyższe, z łączonego drewna litego i oklejone fornirem. Ich zaletami jest z całą pewnością naturalny materiał oraz to, że możemy je dobrać do określonego koloru i materiału naszej podłogi. Dużą zaletą jest możliwość zamówienia takich listew u stolarza, zatem mamy możliwość dowolnego wyboru kształtu i wymiarów. To co jest zaletą, czasami tez jest wadą i tutaj minusem jest materiał, który potrafi się czasami deformować, jeśli np. są duże różnice wilgotności. Niestety o listwy takie musimy dbać i np. co kilka lat należy je lakierować. Minusem także jest ich cena.

Listwy MDF

MDF jest obecnie bardzo rozpowszechnionym materiałem do produkcji elementów "drewnianych". Pozwala, podobnie jak lity materiał, na odwzorowanie dowolnego kształtu czy wymiaru, sam w sobie jest sprasowanymi i sklejonymi wiórami drewnianymi. Z tego też powodu listwy MDF są tańsze niż drewniane, lecz jego struktura nie przypomina litej deski. Konieczne jest ich malowanie. W handlu występują listwy już pomalowane lub oklejane. Największym minusem tych listew jest słaba odporność na wilgoć. Producenci co prawda zapewniają, że listwy są impregnowane, lecz czasami nie jest to pewne w 100%.

Listwy PCV

Najtańszy rodzaj listew, który szczególnie przydatny jest przy podłodze pracującej np. z paneli podłogowych. Są bardzo elastyczne, zatem pasują do nawet bardzo nierównych podłoży. Często posiadają korytko w którym możemy schować kable elektryczne. Montowane za pomocą kołków. Często listwy są wybarwione w masie, zatem posiadają sporą gamę odcieni i kolorów. Ich plusem jest także dostępność - praktycznie w każdym markecie.

Listwy plastikowe (Polimer HD, Duropolimer)

Wykonane są ze spienionego PCV, są odporne na uderzenia i całkowicie na wilgoć. Standardowo listwy dostępne na rynku, są pokryte podkładem, lecz możemy je zamówić już pomalowane wysokiej jakości farbą, nawet w kolorach NCS lub RAL. Ich duża różnorodność kształtów i wymiarów, z pewnością zadowoli każdego. Listwy montujemy na klej montażowy, a dzięki przestrzeni z tyłu, możemy zamontować nieduże przewody.

Jak zatem widać, wybór nie jest łatwy, poprosiliśmy zatem o pomoc eksperta z firmy yourdecor.pl o własną opinię, które listwy najlepiej się sprawdzą:

"Nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każda z tych listew ma swoje zastosowanie w odpowiednim pomieszczeniu czy przestrzeni. Oczywiście nikt nie zastosuje listwy PCV do pięknej dębowej podłogi, bo ją najzwyklej oszpeci, tak samo w sytuacji odwrotnej. My ze swojej strony polecamy listwy przypodłogowe z polimerów np. Creativa, NMC czy Orac Decor, jako listwy, które świetnie łączą funkcjonalność z estetyką, które możemy zastosować nawet w łazience. Są przy tym tańsze od listew drewnianych. Wybór jest, ale należy go dokonać analizując wszystkie za i przeciw".

Mamy nadzieję, że ten materiał wyjaśnił Państwu różnice i pomoże w przyszłości podjąć odpowiednią decyzję, co do wyboru konkretnych listew przypodłogowych.

Autor: www.yourdecor.pl.

Komentarze

Janina
Dobre listwy to podstawa - my mamy czarne - https://akre.pl/category/listwy-przypodlogowe-czarne-listy-mdf-seria-base-oklejane?horizontal
Andrzej
Listwy z mdf są najpiękniejsze - ja mam czarne w macie.
https://akre.pl/listwa-przypodlogowa-mdf-czarna-mat-model-liza.html
Polifloors
Fajny artykuł
https://polifloors.pl