Lakierowanie proszkowe - na czym polega?

Lakierowanie proszkoweMalowanie proszkowe elementów metalowych. Sprawdź na czym dokładnie polega.

Malowanie proszkowe to stosunkowo nowa metoda malowania powierzchni metalowych. Jest coraz bardziej popularna w naszym kraju, jednak nie każdy z klientów wie na czym dokładnie polega ta technika i kiedy powinniśmy z niej skorzystać.

W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć temat malowania proszkowego oraz opisać w jaki sposób odbywa się takie malowanie w profesjonalnych firmach, które oferują usługi lakierowania proszkowego.

Zapraszamy do lektury wpisu!

Malowanie proszkowe - co to takiego?

Aktualnie wielu ludzi szuka usług malowania proszkowego. Jest to jedna z najbardziej popularnych i metod malowania elementów metalowych. Jeśli wybierzemy firmę, która profesjonalnie i rzetelnie wykona usługę malowania, to możemy się spodziewać, że malowany element będzie trwały i wysoce estetyczny.

Na czym dokładnie polega malowanie proszkowe.

Malowanie proszkowe w dużym uproszczeniu polega na nakładaniu cząstek farby proszkowej na malowaną powierzchnię metalu. Warstwa farby osadza się na powierzchni równomiernie i dokładnie.

Jakie są zalety malowania proszkowego?

Do zalet możemy zaliczyć:

  • nie używamy żadnych rozpuszczalników ani rozcieńczalników - dbamy o nasze środowisko,
  • farba jest wykorzystana praktycznie w 100%,
  • materiał metalowy jest zabezpieczony przed korozją.

Plusów tego typu malowania jest jeszcze więcej. Powyżej wymieniliśmy pokrótce tylko te najważniejsze i najbardziej zauważalne.

Malowanie proszkowe a malowanie natryskowe

Bardzo łatwo można pomylić te dwa pojęcia. Malowanie natryskowe polega jednak na czymś innym. W przeciwieństwie do malowania proszkowego, gdzie farba jest w postaci małych drobinek (proszku), w malowaniu natryskowym użyta jest zwykła farba w płynie. W obu przypadkach do nakładania farby używany jest pistolet.

W malowaniu natryskowym, farba wystrzeliwana jest pod wysokim ciśnieniem na malowaną powierzchnię. W tym przypadku jednak musimy się liczyć z tym, że dużo farby będzie zmarnowana. Nie da się odzyskać tak jak w malowaniu proszkowym resztek farby.

Jedyną przewagą malowania natryskowego może być to, że możemy dużo łatwiej przeprowadzić tą technikę w domowych warunkach. Przy malowaniu proszkowym, zdecydowanie lepiej udać się do firmy, która zajmuje się tym profesjonalnie i posiada odpowiedni sprzęt.

Etapy malowania proszkowego

Etapów malowania proszkowego jest kilka. Pokrótce opiszemy je poniżej.

Pierwszym etapem jest przygotowanie do malowania przedmiotu. Dokładne oczyszczenie malowanego przedmioty jest bardzo ważne, ponieważ jeśli przedmiot będzie zanieczyszczony, przyczepność farby drastycznie spadnie.

Elementy należy odtłuszczyć i dokładnie wyczyścić, aby farba przylegała bardzo dokładnie.

Kolejnym etapem malowania proszkowego jest nałożenie farby. Farba w postaci proszku nakładana jest przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Proszek przyczepia się do wcześniej wyczyszczonego elementu metalowego. Jest to bardzo istotny etap, gdzie liczą się umiejętności osoby, która maluje dany przedmiot. To od niej zależy, czy farba będzie dokładnie naniesiona na całą powierzchnię.

Trzecim i zarazem ostatnim etapem malowania jest utwardzenie farby. Utwardzanie polega na umieszczeniu malowanego przedmiotu w specjalistycznym piecu lakierniczym. Pod wpływem wysokiej temperatury farba ulega utwardzeniu. Dzięki temu zabiegowi, możemy być pewni, że malowany przedmiot będzie trwały na długie lata.

Podsumowanie

Metoda malowania proszkowego jest świetną techniką, która gwarantuję nam, że przedmiot będzie trwały i estetyczny przez długie lata.

Źródło: Lakierowanie proszkowe - Bedo http://bedo.pl/pl/page/lakiernia-proszkowa/20.

Komentarze