Kupić czy budować? Najrozsądniejsze sposoby na własne 4 kąty

Murowany domZamieszkanie we własnym domu jednorodzinnym czy bliźniaku to cel osób, które cenią sobie niezależność, swobodę oraz kontakt z naturą. Obecnie możliwości wejścia w posiadanie takiej nieruchomości są duże, a jedynym ograniczeniem jest dostępność środków finansowych. Trzeba też podjąć decyzję, czy kupić taki dom od dewelopera czy też podjąć się jego budowy we własnym zakresie. Które rozwiązanie jest lepsze i dlaczego?

Koszt budowy domu - czy to się opłaca?

Jednym z powodów, dla których wiele osób decyduje się na budowę domu we własnym zakresie są koszty poniesione na sfinalizowanie takiej inwestycji. Powszechnie uważa się, że jej samodzielna realizacja jest znacznie tańsza i w efekcie również bardziej opłacalna niż kupno mieszkania. Takie przekonanie może być błędne. Popularne powiedzenie mówi, że chytry dwa razy traci. Ma ono również zastosowanie w odniesieniu do taniego budowania. Pozornie niższe koszty są bowiem efektem oszczędzania na materiałach lub rozciągania realizacji inwestycji w czasie. W efekcie miesięczne, czy roczne wydatki wydają się być mniejsze, ale kompleksowo - często okazują się nawet wyższe. Z czego to wynika?

Przede wszystkim koszt zakupu materiałów budowlanych nie jest stały. Rozpoczynając budowę, inwestor nie ma gwarancji, że w kolejnych latach cena cementu, terakoty czy styropianu nie wzrośnie. Budowa etapami wymaga też zatrudniania różnych wykonawców, których stawki mogą się zmieniać, nie wspominając o kosztach ogólnych, które dodatkowo dolicza sobie każdy fachowiec.

Warto też wspomnieć o ekonomicznym wykorzystaniu materiałów budowlanych. Inwestycje deweloperskie zazwyczaj obejmują wiele budynków, dlatego zarówno zakup hurtowych ilości cementu czy pustaków oznacza niższe ceny, jak i ich straty są znacznie mniejsze. Wszystkie te elementy przekładają się na ostateczny koszt budowy.

Kupno domu

Ile kosztuje zakup domu, a ile jego budowa?

Ostateczne obliczenie kwoty niezbędnej do realizacji samodzielnej budowy domu nie jest możliwe z uwagi na wymienione wyżej czynniki. Do tego należy też dodać umiejętności negocjacji i poszukiwania okazji, dzięki którym można trochę zaoszczędzić. Jednak biorąc pod uwagę przeciętne ceny i stawki za robociznę z Polsce w 2019 roku, GUS dokonał obliczeń, zgodnie z którymi koszt samodzielnej budowy domu jednorodzinnego od kilku lat wynosi 4000 - 4100 zł za 1 m2. Oznacza to, że postawienie budynku mieszkalnego o powierzchni 128 m2 wymaga zainwestowania około 500 000 zł.

Kwota ta nie obejmuje kosztu zakupu działki. Warszawa jest pod tym względem najmniej korzystną lokalizacją, gdyż za metr kwadratowy gruntu trzeba w niej zapłacić około 80 zł. Niewielka działka budowlana o powierzchni 250 m2 to wydatek rzędu 20 000 zł. Jak natomiast przedstawia się koszt zakupu domu?

HDK Invest, którego inwestycje są realizowane na terenie Warszawy, oferuje gotowe segmenty w dzielnicy Wawer (https://www.hdkinvest.pl/) z działką w cenie 650 000 zł przy podobnej powierzchni użytkowej. Ich zaletą jest nie tylko świetna lokalizacja, w sąsiedztwie naturalnych terenów zielonych, z dostępem do komunikacji i infrastruktury. Budynki są wyposażone w różne innowacje i udogodnienia takie jak energooszczędny system budowania, okna trzyszybowe, strefowy system alarmowy czy centralny odkurzacz.

Dom pod klucz

Dlaczego kupno domu jest lepszy wyborem?

Na temat tego, czy lepszym rozwiązaniem jest kupno domu czy jego budowa można długo dyskutować i każda ze stron tej dyskusji z pewnością przedstawi cenne argumenty. Analizując jednak wszystkie za i przeciw poza nieco niższym kosztem wykonania niewiele korzyści przemawia za wyborem samodzielnej budowy. Natomiast argumentów przemawiających za zakupem domu od dewelopera jest wiele:

  • otrzymujesz gotowy produkt, który możesz obejrzeć przed zakupem, dokonać oceny jego standardu i dopasowania do Twoich oczekiwań,
  • nie tracisz czasu na poszukiwanie tańszych materiałów i solidnych wykonawców poszczególnych instalacji,
  • do domu możesz się wprowadzić natychmiast po jego zakupie, eliminując długi okres zmagania się z bałaganem podczas wykańczania wnętrz,
  • nie ponosisz ryzyka, jakie niesie ze sobą powierzenie wykonania prac nieznanym Ci i trudnym do zweryfikowania fachowcom,
  • kupujesz od sprawdzonego, cieszącego się dobrą renomą dewelopera, który gwarantuje solidność wykonania wszystkich prac oraz dopełnienia niezbędnych formalności prawnych.

Warto pamiętać, że budując dom sposobem gospodarczym inwestor musi się zająć wszystkim, począwszy od wyboru i zakupu materiałów, po organizację placu budowy, przez kontrolę poszczególnych etapów po odbiór techniczny i dokumentację. Brak doświadczenia często prowadzi do błędów, a te z kolei generują koszty.

Surowy stan deweloperski

Domy i mieszkania na sprzedaż - co oferuje rynek nieruchomości?

Dostępność mieszkań i domów na sprzedaż na rynku nieruchomości nie jest mała. Ofertę przygotowują przede wszystkim deweloperzy, którzy podejmują się realizacji inwestycji różnego typu, zarówno na terenie Warszawy, jak i w innych miastach Polski. Jeśli interesuje Cię kupno mieszkania w segmencie lub zabudowie bliźniaczej, z pewnością atrakcyjna będzie oferta HDK Invest, który buduje segmenty w dzielnicy Wawer. Cena takiego domu jest uzależniona od jego powierzchni, jednak z pewnością jest konkurencyjna w stosunku do cen mieszkań w Warszawie.

Zdjęcia pixabay.com.

Komentarze