Które krzewy owocowe są lecznicze?

Krzewy owocoweKrzewy owocowe są nie tylko doskonałym uzupełnieniem wyglądu ogrodu. Wiele z nich wykazuje też właściwości lecznicze. Od setek lat owoce i zioła są docenione przez naturalną medycynę. A jakie krzewy warto zasadzić w ogrodzie, aby móc wykorzystywać ich owoce do dbania o własne zdrowie?


Jarząb pospolity - właściwości prozdrowotne

W sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele różnorodnych leczniczych krzewów owocowych. Jarzą pospolity to jedna z chętniej wybieranych roślin, którą można znaleźć m.in w sklepie internetowym: https://www.sadowniczy.pl/pol_m_KRZEWY-OWOCOWE_Krzewy-owocowe-lecznicze-6798.html. Owoce znane są przede wszystkim ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Roślina ta jest wykorzystywana w leczeniu różnorodnych schorzeń już od kilku stuleci. Regulacja metabolizmu, zapobieganie awitaminozie czy wsparcie w chorobach związanych z wątrobą, to tylko kilka z zastosowań jarząbu.

Jarząb pospolity zawiera duże ilości witaminy C. Zaleca się spożywanie go przede wszystkim w okresach roku, które wiążą się z zagrożeniem infekcjami. Może bowiem pozytywnie wpłynąć na odporność. Niektórzy cenią sobie również owoce jarząbu podczas problemów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego.

Krzewy owocowe

Czarny bez i Aronia czarnoowocowa - czy warto posadzić je w swoim ogrodzie?

Czarny bez to roślina, która znajduje się w wielu polskich ogrodach. O jej potencjale leczniczym świadczy już alternatywna nazwa - Bez lekarski. Co ciekawe, właściwości zdrowotne nie dotyczą jedynie owoców, ale również kwiatów bzu. Jest to roślina, która znajduje zastosowanie m.in w leczeniu przeziębienia, a także bólów o pochodzeniu nerwowym. Zdecydowanie warto znaleźć w swoim ogrodzie miejsce dla bzu, gdyż może okazać się przydatny również podczas uciążliwych migren.

Aronia czarnoowocowa to roślina, której owoce wyglądają bardzo podobnie do bzu. Charakteryzują się nieco większą średnicą i ciemniejszym kolorem. Można uprawiać ją w różnorodnych warunkach, najlepiej jednak radzi sobie w słonecznych miejscach i wymaga dużego nawodnienia. Jej zastosowanie docenia się w diecie osób, które zmagają się z problemami z układem krwionośnym. Dodatkowo - owoce aronii umiejętnie neutralizują wolne rodniki wpływające na zbyt szybkie ujawnianie się oznak starzenia organizmu. Niektóre badania wskazują, że aronia ma potencjał neutralizujący skutki uboczne leczenia przeciwnowotworowego.

Krzewy owocowe

Żurawina wielkoowocowa - czy ma potencjał leczniczy?

Żurawina wielkoowocowa to roślina wieloletnia, która może być z powodzeniem uprawiana w praktycznie każdym ogrodzie. Jest niewysoka, a najlepiej czuje się zasadzona w kwaśnej glebie, w miejscu nasłonecznionym. Jak wiadomo - jej owoce mogą być wykorzystywane na wiele sposobów w kuchni. Wszelkiego rodzaju potrawy mięsne i sosy doskonale komponują się z dodatkiem tego owocu. A jak wpływa ona na zdrowie?

Żurawina posiada wiele cennych substancji odżywczych. M.in witaminy z grupy B, magnez, fosfor, a także kwas acetylosalicylowy. Jej zastosowanie jest polecane osobom, które zmagają się ze schorzeniami pęcherza. Picie soków żurawinowych lub po prostu przygotowywanie potraw z dodatkiem tych owoców, może przyspieszyć proces zdrowienia z przeziębienia, a także zminimalizować odczuwany ból gardła. Powszechnie znane jest też działanie przeciwzapalne i odkażające tego owocu. Warto sięgnąć po żurawinę zmagając się m.in z grypą, infekcją dróg moczowych czy kamicą nerkową.

Komentarze