Kotły grzewcze na ekogroszek - na co zwrócić uwagę?

WęgielEkogroszek jest jedną z rosnących w siłę propozycji do ogrzewania domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Jego popularność wynika głównie z faktu, że jest znacznie bardziej przyjazny środowisku niż tradycyjny węgiel. Dobry ekogroszek charakteryzuje się niską zawartością siarki oraz substancji niepalnych. Do tego ma doskonałą kaloryczność i stosunkowo niską zawartość wody. Jedną przeszkodą z korzystania z tego rodzaju opału może być konieczność modernizacji instalacji grzewczej oraz zakupu kotła grzewczego. Wydawać by się mogło, że inwestycja jest dość duża.

Jednak po pierwsze, na rynku pojawia się coraz więcej ofert pieców na ekogroszek. Można z nich wybrać produkty godne uwagi w konkurencyjnych cenach. Po drugie. Warto sprawdzić, czy w ogólnym rozrachunku, instalacja kotła na ekogroszek jest rzeczywiście dużo droższa niż korzystanie z tradycyjnych rozwiązań. Może się bowiem okazać, że różnica jest niewielka. Wszak dobry ekogroszek jest wyjątkowo wydajny. Ponadto często w sezonach letnich można znaleźć oferty promocyjne na ekogroszek, które obniżają jeszcze bardziej koszty całego przedsięwzięcia. Cena ekogroszku za tonę jest wtedy naprawdę wyjątkowo atrakcyjna. Warto również wziąć pod uwagę oszczędność wynikającą ze zminimalizowania ilości sadzy i pyłu w piecu. A tym samym z ochrony przewodu kominowego przed osadzaniem się sporych ilości sadzy. Szukając odpowiedniego ekogroszku warto zajrzeć na sklepy internetowe, gdzie zdecydowanie można znaleźć atrakcyjne oferty z darmową dostawą. Przykładem takiego miejsca jest internetowy skład węgla: https://grzejemnieto.pl/.

Od czego zacząć wybór dobrego kotła na ekogroszek?

Jak wspomnieliśmy wyżej, z uwagi na parametry ekogroszku zakup kotła grzewczego dostosowanego do pracy z tego rodzaju opałem może okazać się opłacalną inwestycją. Rosnąca popularność ekogroszku sprawiła, że na rynku zaczęły pojawiać się kolejne propozycje kotłów. Na jakiej podstawie wybrać ten najlepszy? Od czego zacząć i na jakie parametry zwracać uwagę? Zauważmy, że na ostateczną decyzję powinno składać się kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wydajność pieca, możliwość jego pracy w określonych warunkach oraz sposób jego wykorzystania. Zwrócić uwagę warto również na aspekty, które dedykowane są kotłom grzewczy na ekogroszek. Mówimy tutaj oczywiście przede wszystkim o podajniku i palenisku.

Piece z podajnikiem

Piece z podajnikiem zaczęły pojawiać się na rynku dopiero kilka lat temu. Do tego czasu, konieczne było zasilanie ich w sposób "ręczny". Nadal na rynku znaleźć można tego rodzaju produkty, jednak wymagają one stałego nadzoru. Maksymalny odstęp pomiędzy załadunkiem paliwa może wynieść 24 godziny. Czy nie jest to komfortowe rozwiązanie? Wszystko zależy od punktu widzenia. Tradycyjne piece, w których wykorzystuje się najczęściej jako opał węgiel lub drzewo nie dają nawet takiego czasu odstępu. W takich przypadkach konieczność uzupełnienia pieca oscyluje najczęściej w granicach kilku godzin. Oczywiście, w porównaniu z piecami wyposażonymi w podajnik gdzie przerwa może wynieść nawet tydzień (w przypadku pieców z bardzo dobrymi parametrami i wykorzystania dobrego rodzaju ekogroszku). Wybierając piec z podajnikiem, zwrócić należy uwagę na jego rodzaj - jest ich bowiem kilka. Różnią się od siebie sposobem załadunku paliwa oraz wydajnością. Do najpopularniejszych wybieranych rozwiązań zaliczyć można podajnik ślimakowy.

Jak działają kotły retortowe?

Kotły na ekogroszek to wyjątkowo wydajne i charakteryzujące się bardzo wysoka sprawność urządzenia. Ich obsługa odbywa się poprzez elektroniczny sterownik, który pozwala również kontrolować proces spalania. Coraz częściej dostępne są takie sterowniki, które mają wbudowaną funkcję WiFi. Możliwość sterowania piecem za pomocą telefonu lub tabletu znacznie ułatwia życie. To ustawienia na tym niewielkim urządzeniu pilnują m.in. tego, żeby do paleniska dostarczany był opał oraz powietrze w odpowiednich ilościach i proporcjach. Producentom kotłów grzewczych zależy na tym, aby ułatwiać życie swoim klientom. Dlatego właśnie większość sterowników jest bardzo łatwa i intuicyjna w obsłudze. Wybierając kocioł, wybieramy również odpowiadający naszym oczekiwaniom i wymaganiom sterownik. Jego funkcjonalność zależna jest więc od nas samych.

Wygoda i oszczędność

Proces spalania w kotle może odbywać się na zasadzie współpracy z zewnętrznym (pogodowym) lub wewnętrznym (pokojowym) czujnikiem temperatury. Automatyczna obsługa pieca możliwa jest za pośrednictwem podajnika oraz zasobnika na paliwo. Kotły grzewcze na ekogroszek wpływają na obniżenie kosztów ogrzewania budynków, w tym domów jedno i wielorodzinnych. Szczególnie w porównaniu do kotłów tradycyjnych. Podajnik odpowiada za to, aby do paleniska trafiła odpowiednia ilość paliwa. Mówiąc odpowiednia, mamy na myśli taką ilość, która niezbędna jest do wytworzenia odpowiedniej ilości ciepła. Nie ma możliwości w takiej sytuacji, aby temperatura była wyższa. A to oznacza, że ciepło ze spalanego ekogroszku nie jest w żaden sposób marnowane. Nie trzeba więc np. wietrzyć pomieszczeń, z uwagi na zbyt wysoką temperaturę. To wszystko wpływa na mniejsze zużycie paliwa niż w przypadku wspomnianych wcześniej tradycyjnych pieców.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego kotła?

  • moc - należy ją dostosować do metrażu domu lub mieszkania oraz do jakości wykonanej izolacji cieplnej;
  • rodzaj palnika - od niego zależy, czy będzie można używać do ogrzania domu paliwa innego niż ekogroszek. Jeśli jedyny opał, jaki będzie wykorzystywany to właśnie wspomniany ekogroszek warto wybrać tzw. retortę fajkową. Gdy jednak w grę będzie wchodziło palenie drzewem, należy zdecydować się na kotły wyposażone w palnik rynnowy lub żeliwny;
  • sposób spalania - dostępne na rynku są dwie wersje: górnego oraz dolnego spalania. Tańszym wyborem zdecydowanie jest ten pierwszy rodzaj. Dlatego wiąże się to z pewnymi niedogodnościami. Ekogroszek spalany jest na ruszcie, co sprawia, że rozpalony musi być cały zasyp. Generowane spaliny przenikają przez całą jego konstrukcję. Dolne spalanie z kolei niesie za sobą szereg zalet. Głównymi są czystsza praca oraz lepsza wydajność;
  • sprawność cieplna - im lepsza sprawność, tym lepsza wydajność. Dobre jakościowo kotły grzewcze osiągają ten parametr na poziomie aż 80%.

Konserwacja i żywotność pieców retortowych

Tak naprawdę troska o kocioł grzewczy przeznaczony na ekogroszek ogranicza się do opróżniania pojemnika z popiołem. Dobry jakościowo piec daje możliwość wykonywania tej czynności raz w tygodniu. Dodatkową czynnością, którą należy wykonać, jest czyszczenie kotła. Wystarczy robić to raz w miesiącu, a do tego, aby porządnie wywiązać się z zadania potrzebna będzie skrobaczka oraz wycior. Jeśli chodzi o kwestię żywotności urządzenia, to najlepsi producenci gwarantują sprawne działanie nawet do kilkudziesięciu lat. Dlatego warto dbać o piec i poddawać go regularnemu czyszczeniu.

Podsumowanie

Kotły retortowe są wyjątkowo wydajne i wytrzymałe. Rynkowa oferta jest szeroka, dlatego chcąc zdecydować się na wybór jednego z nich, warto wziąć pod uwagę wszystkie parametry. W tym również, a może przede wszystkim koszty. Zanim jednak zaczniemy oszczędzać na siłę, warto porównać wszystkie opłaty. Oferty są bardzo zróżnicowane - cena ekogroszku może być bardzo korzystna. Biorąc pod uwagę, że tego rodzaju paliwa zużyje się mniej niż tradycyjnego węgla rozbieżność nie musi być duża.

Komentarze