Kolory pastelowe w aranżacji wnętrz

Barwy pasteloweKolory  pastelowe to odcienie, które na kole barw znajdują się blisko bieli (są rozjaśnione kolorem białym). Możemy je otrzymać ze wszystkich grup kolorów: podstawowych, pochodnych i dopełniających.

Jak w warunkach domowych stworzyć piękne pastelowe odcienie?

Do wybranego koloru należy dodać zaledwie kilka kropli białej farby lub pigmentu, dokładnie wymieszać i sprawdzić efekt. W przypadku kolorów ciemnych proporcje bieli będą większe, jednak uwaga: zbyt dużo białego może zmienić barwę np. z pastelowej czerwieni w róż, z brązu w beż itd.

Pastelowe wnętrza

Moda na pastelowe kolory we wnętrzach po raz pierwszy pojawiła się w już w XVIII za sprawą madame Pompadour, która wprowadziła do stylu rococo te subtelne i jakże romantyczne kolory. Delikatne, kobiece pastele w tak dużym stopniu wkradły się do rococo, że stały się nieodzownym elementem tego nurtu. Ściany i sufity malowano wówczas na kolory: subtelny beż, elegancki delikatny róż, pałacowy błękit. W XVIII wiecznych wnętrzach stosowano jednocześnie kilka pastelowych barw zarówno do zdobienia sufitów pięknymi malowidłami, jak i ścian. Modne też były pastelowe ukwiecone meble tapicerowane, które dodatkowo wzbogacano delikatnymi złoceniami. Przez kolejne stulecia barwy pastelowe występowały głównie w stylu angielskim, Shabby chic i vintage.

Kolory pastelowe w nowoczesnym designie

W 2019 roku coraz większą popularnością cieszy się slow design, czyli nurt nawiązujący do przyjaznego dla środowiska wzornictwa użytkowego. Dzięki slow design nadajemy nowe życie przedmiotom z pchlego targu i babcinego strychu. W tegorocznych trendach na wysokiej pozycji znajduje się również rękodzieło i pojedyncze egzemplarze znanych producentów. Co łączy slow design z pastelowymi barwami? Wszystkie elementy dekoracyjne tego stylu są właśnie w subtelnych pastelowych kolorach: błękitnym, różowym, pastelowym miętowym, jasnym liliowym, brzoskwiniowym. Od lat pastelowy róż i niebieski gościł głównie w pokojach dziecięcych oraz sypialniach nawiązujących do stylu angielskiego i romantycznego.

Obecnie barwy pastelowe projektanci coraz odważniej wprowadzają do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz nadając im niepowtarzalnego charakteru. W 2019 roku największą popularnością cieszą się pastelowe ściany w kolorach: błękitu, różu, zieleni i żółtego. Zdecydowanym tegorocznym hitem w aranżacji wnętrz są natomiast stare, drewniane krzesła malowane lub obijane tkaninami w pastelowych kolorach. W przypadku mebli takich jak krzesła i fotele, a także dodatków można zestawiać kilka pastelowych kolorów np. niebieski, zielony, żółty i różowy. Pamiętajmy jednak, że wówczas pojawienie się kolejnego koloru z tej palety barw może sprawić, że wnętrze stanie się banalne i zbyt kolorowe. Najbezpieczniej jest już na etapie projektu danej aranżacji zdecydować czy pastelowe barwy zostaną zastosowane na ścianach, meblach czy w postaci dodatków.

Wnętrze w kolorach pastelowych

Ściany w pastelowych kolorach

Rok 2019 to również zerwanie z modną przez kilka sezonów bielą i szarością. Tegoroczne ściany powinny być wiosenne i kolorowe. Jednak zamiast mocnych, soczystych barw dekoratorzy wnętrz polecają subtelne, pastelowe odcienie. Najmodniejsze pastelowe kolory ścian w 2019 roku to bardzo jasny lila, muśnięty bielą błękit, subtelna, seledynowa zieleń i łagodne odcienie żółtego. Wysoką pozycję nadal zajmuje modny już w ubiegłym roku pastelowy róż połączony z ciepłą szarością. Mimo że wszystkie rozbielone kolory można dowolnie mieszać i tworzyć wielobarwne kompozycje, zabieg ten bezpieczniej jest stosować pod postacią dodatków czy mebli. Zastosowanie kilku pastelowych barw na ścianach jednego pomieszczenia może sprawić, że wnętrze stanie się zbyt eleganckie, dystyngowane, pałacowe wprost onieśmielające.

Meble w pastelowych kolorach

Do niedawna pastelowe meble kojarzono głównie z pokojami dziecięcymi i damskimi sypialniami. W 2019 roku wszystkie meble w stylu klasycznym i nowoczesnym malujemy na pastelowy błękit, żółty, różowy, pomarańczowy w odcieniu bardzo jasnej brzoskwini. Meble tapicerowane w pastelowych barwach to prawdziwy hit, który powinien się utrzymać przez kolejnych kilka lat. Tym bardziej że tapicerki w delikatnych kolorach równie dobrze wyglądają na meblach wypoczynkowych w stylu nowoczesnym, jak i tych retro z florystycznymi wzorami.

Wady i zalety pastelowych kolorów we wnętrzach

Zalety

  • Jasne pastelowe kolory doskonale rozświetlają pomieszczenie, sprawiają, że wydaje się przestronne i większe.
  • Pastelowe barwy napawają optymizmem i dodają energii, wprost wprowadzają wiosenny nastrój do wnętrza.
  • Duże masywne meble w pastelowych barwach stają subtelne i lekkie.

Wady

  • Minusem pastelowych barw jest ich pałacowo dziecięcy charakter, dlatego aranżacje z tą paletą barw powinny być przemyślane i wyważone. Łatwo bowiem wpaść w pułapkę i zamiast rodzinnej jadalni stworzyć pałacową, w której nikt nie będzie chciał przebywać.
  • Jasne pastelowe barwy łatwiej jest zabrudzić, dlatego najlepszym wyborem są farby z wyższej półki cenowej odporne na zmywanie.
  • Pastelowe barwy źle komponują się z ciemnymi kolorami, dlatego decydując się na ściany w rozbielonych barwach, warto postawić na białe lub szare dodatki. Kolory pastelowe podobnie jak barwy bardziej zdecydowane warto łączyć z neutralnymi, wówczas unikniemy kolorystycznego chaosu. Najlepiej zdecydować się na neutralną bazę (ściany) i pastelowe dodatki lub odwrotnie. Aranżacja w całości stworzona z pasteli będzie nudna i blada.

Z jakimi kolorami łączyć barwy pastelowe

  • Biel i barwy pastelowe to duet idealny, taka mieszanka kolorystyczna sprawia, że pastele nabierają eleganckiej subtelności. Jasne rozbielone kolory w połączeniu z klasyczną bielą rozświetlają i optycznie powiększają przestrzeń.
  • Srebro z pastelami to połączenie nowoczesne i lekkie, takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w aranżacjach vintage, romantycznych i nowoczesnych w stylu minimalistycznym.
  • Złoto w połączeniu z kolorami pastelowymi pasuje do stylu glamour, angielskiego i klasycznego. Wnętrza utrzymane w tej kolorystyce są piękne, eleganckie i dystyngowane.
  • Szary zestawiony z pastelami łagodzi wielobarwne dodatki i meble. W aranżacji, w której ściany są szare, można użyć więcej niż jednej barwy pastelowej, nie obawiając się kolorystycznego chaosu
  • Czarny z kolorami pastelowymi najlepiej komponować pod postacią drobnych dodatków. Czerń z delikatnymi rozbielonymi barwami najlepiej prezentuje się jako niewielki akcent kolorystyczny, użyta w nadmiarze sprawi, że subtelne pastele nabiorą drapieżnego charakteru, a wnętrze straci elegancję.

Aranżacja pastelowego salonu

Przedstawiona aranżacja to klasyka połączona z vintage. Biała masywna ława i podłoga na wysoki połysk to nawiązanie do stylu klasycznego, podobnie jak elegancka tapeta w pasy. Ciężkie pastelowe fotele w kolorze pastelowego błękitu i różu wpisują się do vintage. Projektant celowo pozostawił nogi foteli w oryginalnym kolorze ciemnego drewna, by podkreślić retro stylizację foteli. Kolejne nawiązanie do vintage to celowy zabieg polegający na wykorzystaniu trzech różnych mebli tapicerowanych, które korespondują kolorystycznie z ozdobnymi poduszkami na kanapie.

Pastelowy salon

Biała rama okalająca tapetę oraz prosta otwarta wnękowa szafka nawiązuje do stylu klasycznego. Na ścianie z tapetą zawieszono cztery białe podświetlane szafki wpisujące się do współczesnego minimalizmu. Piękny zdobiony srebrny świecznik jest elementem podkreślającym akcent retro w pomieszczeniu. Mimo iż w prezentowanym salonie dekorator zastosował aż cztery pastelowe barwy, biel, srebro i ciemny brąz wnętrze jest spójnie kolorystyczne, lekkie i przyjemne.

Przedstawiona aranżacja jest doskonałym przykładem na wykorzystanie kilku pastelowych barw i ożywienie ich dwoma lub trzema detalami kolorystycznymi. Uzyskanie efektu lekkiej elegancji z tak dużą ilością kolorów było możliwe dzięki pastelowej palecie barw, która została wykorzystania w aranżacji, oraz białej bazie. Biel w prezentowanym salonie pełni dwie bardzo ważne funkcje. Po pierwsze rozświetla pomieszczenie, po drugie to dzięki niej pastelowe barwy prezentują się tak subtelnie. W tym projekcie dystyngowana elegancja przeplata się z funkcjonalnością. Jest to doskonały przykład, jak można połączyć meble i przedmioty dekoracyjne z różnych epok, kierując się nie tylko designem, ale też funkcjonalnością.

Komentarze