Kolorem w metraż, czyli jak optycznie powiększyć salon?

Stylowy salonWielkość pokoju może stanowić problem - zazwyczaj chcielibyśmy stworzyć wrażenie większej przestrzeni. Bywa również odwrotnie. Niektóre pomieszczenia są zbyt "wydłużone", inne z kolei, geometrycznie "skrócone". Z samą architekturą, zazwyczaj, nie da się wiele zrobić, naszym sprzymierzeńcem mogą być jednak: pomysł i kolor. Dzięki odpowiedniemu zestawieniu barw, materiałów i wzorów, możemy wykreować różne wrażenia wizualne, w tym tak często oczekiwane - optycznego powiększenia salonu.

Dzięki dostępności wszelkiego rodzaju kolorów i różnych technik malowania oraz dekorowania ścian - coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego jak istotne znaczenie w naszym życiu ma świat barw. Nieumiejętne łączenie kolorów i wzorów może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. Jeśli zastosujemy się jednak do kilku podstawowych zasad - będziemy mogli cieszyć się np. większym wizualnie salonem.

Kolor ma znaczenie…

… priorytetowe, szczególnie, gdy dotyczy dużych powierzchni, takich jak ściany i podłogi. To właśnie one w największym stopniu decydują o tym, czy optycznie zwiększymy pomieszczenie, czy wręcz przeciwnie - pomniejszymy je.

Jeśli mamy na myśli ten pierwszy scenariusz - konieczne jest zastosowanie koloru białego albo jasnych pasteli. Dodajmy od razu, że kolory zimne mają "moc" zwiększania przestrzeni, ciepłe - przeciwnie. Dodatkowo wzmocnimy efekt wizualnego powiększenia pokoju, gdy pomalujemy tym samym, jasnym kolorem, zarówno ściany, jak i sufit.

Wydaje się nam takie rozwiązanie nieco za bardzo monochromatyczne?

Możemy zastosować jeszcze jeden, niezwykle atrakcyjny malarski "manewr". Jedną ścianę pomalujmy - na zasadzie kontrastu - kolorem ciemniejszym. Ten zabieg dodatkowo wzmocni efekt powiększenia przestrzeni, "wywoływany" przez ściany jaśniejsze.

Tę jedną, wybraną ścianę można też zagospodarować w inny sposób, nie używając farb. Świetnym rozwiązaniem, które może ożywić cała aranżację salonu, jest umieszczenie na niej fototapety.

Abyśmy mogli zachować efekt wizualnego powiększania pokoju, koniecznie zastosujmy fototapetę na całej powierzchni ściany, atrakcyjnym i modnym rozwiązaniem jest również wybór wzoru 3D - co dodatkowo stworzy głębię w odbiorze i wprowadzi do salonu kolejny optyczny "wymiar".

Możemy też zastosować naklejki ścienne, a jeśli nie wyobrażamy sobie salonu bez tapet - pamiętajmy o kluczowej zasadzie, dzięki której nie zmniejszymy niepotrzebnie pokoju - konieczne jest wybieranie wzorów drobnych - duże powodują, że ściany i całe pomieszczenie wydają się nam mniejsze niż w rzeczywistości.

Nie jesteśmy miłośnikami materiałów dekoracyjnych, chcielibyśmy jednak wprowadzić nieco urozmaicenia w sposobie malowania ścian? Warto w takim przypadku polecić coraz chętniej stosowane tzw. przecierki. Mogą one optycznie powiększyć ścianę, a efekt ten uwydatnimy, stosując do malowania (również tego tradycyjnego) farby satynowe, które w większym stopniu "grają" ze światłem niż farby matowe.

Ściany i sufit są oczywiście najistotniejszym elementem w budowaniu optycznie większej przestrzeni, efekt ten możemy jednak osłabić, jeśli zapomnimy o kolejnej dużej powierzchni w salonie, czyli podłodze. Nie powinniśmy wybierać zbyt ciemnego koloru, im jaśniejsza podłoga, tym efekt większego pomieszczenia mocniejszy.

Nie tylko malowanie

Choć sposób malowania i dekorowania ścian jest najistotniejszym "zabiegiem" zwiększającym optycznie przestrzeń, to warto zastosować również kilka innych wypróbowanych metod.

Jedną z nich jest "szukanie" dodatkowych źródeł światła - warto więc również pomyśleć o lustrze w salonie - im prostsze, bez ram i niepotrzebnych ozdobników, tym efekt większej przestrzeni bardziej zauważalny.

Chcąc sprawić wrażenie większego salonu - postawmy na jasną dekorację okien (jeśli muszą być zasłony - powinny być lekkie i w jasnych kolorach). Być może warto z nich zrezygnować i postawić na rolety w oknach.

Unikajmy też zbyt ciemnych i zabudowanych mebli. Pozwólmy światłu odbijać się np. od szklanych blatów, a jeśli chcielibyśmy dodatkowo, dzięki tym szklanym akcentom, dodać salonowi dizajnerskiego klimatu - zdecydujmy się na szkło z nadrukiem typu UV. Wzory możemy wybierać spośród wielu gotowych kolekcji albo zdecydować się na przedruk zdjęcia z własnych zbiorów.

Szkło lacobel albo plexi, jako element wystroju wnętrza, są atrakcyjne same w sobie, a odbijając światło (dzienne i sztuczne) dodatkowo przyczyniają się do wizualnego zwiększania przestrzeni.

Pamiętajmy też o tym, by niepotrzebnie nie gromadzić zbyt wielu kształtów, kolorów i ozdobników, czyli nie przesadzajmy z liczbą dodatków dekoracyjnych i bibelotów.

Autor: www.decoplanet.pl.

Komentarze