Kogeneracja, a ceny gazu - sposób na oszczędności

Kogeneracja a ceny gazuZmieniająca się sytuacja na rynku energetyki w Polsce sprawia, że inwestorzy poszukują nowych możliwości dotyczących pozyskania energii. Rosnące ceny energetyki zawodowej oraz przestarzała technologia używanych silników to także powody, dla których przedsiębiorcy są zmuszeni do oszczędzania.

Konwencjonalne metody pozyskiwania energii stały się po prostu drogie, a jeśli firma potrzebuje jej w kilku formach - prądu oraz na przykład energii cieplnej, bez odpowiednich inwestycji koszty mogą okazać się nie do zbilansowania.

Jednym ze skutecznych sposobów na pozyskanie niedrogiej energii elektrycznej, a jednocześnie cieplnej jest wykorzystanie systemów kogeneracji oferowanych przez Enerię. Firma, dzięki współpracy z amerykańskim koncernem CAT - liderem w dziedzinie budowy agregatów prądotwórczych oraz całych systemów kogeneracyjnych, stworzyła kompleksową ofertę dla firm.

Szczegóły oferty Enerii - zaskakująco wszechstronna i kompleksowa

W ofercie układów kogeneracyjnych Enerii znajdują się urządzenia składające się na cały system energetyczny. W jego skład wchodzi przede wszystkim serce takiego układu, czyli gazowy agregat prądotwórczy. W dalszej kolejności, choć to zależy oczywiście od konkretnej charakterystyki projektu oraz lokalnych uwarunkowań, w skład układu wchodzą także prądnice oraz wymienniki. Wielkoskalowe inwestycje zakładają także system rur doprowadzających gaz oraz zbiorniki magazynujące. Doskonałym uzupełnieniem jest aparatura pozwalająca na bieżący monitoring i obsługę całego systemu. Oferta zakłada wybór spośród kilkudziesięciu rodzajów silników o mocy od 120 do 4500 kWe. Urządzenia można łączyć w całe zespoły energetyczne, tworząc jednocześnie w pełni niezależne systemy energetyki kogeneracyjnej, czyli produkującej więcej niż jeden rodzaj energii - najczęściej prąd oraz ciepło, wodę cieplną lub w niektórych przypadkach także chłód. Atutem tego typu rozwiązań jest ich wysoka skuteczność i wydajność. Agregaty prądotwórcze zbudowane są w technologii obniżającej konsumpcję paliwa, przy zachowaniu odpowiednich parametrów użytkowych. Pozwala to z jednej strony na obniżenie kosztów paliwa, przy zwiększeniu produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej, która wytwarza się naturalnie poprzez odprowadzenie ciepła generowanego przez agregat.

Kogeneracja, a środowisko

Układy kogeneracyjne charakteryzują się niskim spalaniem - odpowiadają za to nowoczesne silniki CAT. Ekonomia jednak to nie wszystko. Wielkim atutem tego typu rozwiązań jest także ich znikomy wpływ na środowisko. W stosunku do innych paliw, gaz ziemny lub biogaz w procesie spalania emituje nawet kilkadziesiąt procent mniej szkodliwych dla środowiska związków. Dlatego też z powodzeniem inwestycję w kogenerację można uznać za korzystną zarówno z przyczyn ekonomicznych, bo dającą realne oszczędności, ale także środowiskowych. Szczegółowa oferta Enerii dotycząca kompleksowej usługi instalacji układów kogeneracyjnych znajduje się na stronie internetowej https://eneria.pl/oferta/kogeneracja/.

Komentarze