Klimatyzator przenośny nie musi być drogi

Przenośny klimatyzatorZastanawiasz się nad zakupem klimatyzatora przenośnego, ale obawiasz się, że zakup oraz użytkowanie go jest drogie i pochłonie sporo pieniędzy? Niepotrzebnie, ceny klimatyzatorów przenośnych podobne są do cen telewizorów czy lodówek, a dzienny koszt chłodzenia mieszkania wynosi ok 4 zł.


Dwa typy klimatyzatorów przenośnych

Klimatyzator przenośny jest jedyną alternatywą dla tradycyjnego klimatyzatora stacjonarnego. Dobry klimatyzator przenośny jest ekonomiczny, wydajny i ekologiczny, a dzięki niewielkim kółkom jest mobilny, co ułatwia przenoszenie go do dowolnego pomieszczenia w mieszkaniu, domu czy biurze.

Ze względu na budowę wyróżnia się:

Klimatyzator jednoczęściowy typu monoblok (kompakt) - wszystkie elementy ulokowane są w jednej obudowie urządzenia, a do niej przyłącza się elastyczną rurę, którą wystawia się przez uchylone okno. Jej zadaniem jest odprowadzanie ciepłego powietrza z pomieszczenia na zewnątrz budynku, przykładem takiego klimatyzatora jest Fersk Vind.

Klimatyzator dwuczęściowy typu split - podobnie jak klimatyzator stacjonarny, składa się z dwóch części: jednostki wewnętrznej (parownika) oraz zewnętrznej (skraplacza). Połączone są ze sobą przewodem elektrycznym oraz dwoma przewodami chłodniczymi, które można przeciągnąć przez okno lub otwór w ścianie. Minusem tego klimatyzatora jest konieczność wystawienia skraplacza na balkon lub na duży, zewnętrzny parapet oraz jego cena, która jest wyższa niż klimatyzatora jednoczęściowego.

Tani, szybki i samodzielny montaż

Klimatyzator przenośny nie wymaga montażu przez fachowców jak w przypadku klimatyzacji stacjonarnej, której jednostkę zewnętrzną instaluje się na elewacji budynku. Instalację klimatyzatora przenośnego wykonuje się samodzielnie - wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka w pobliżu okna i wystawić przez uchylone okno rurę wyrzutową.

Montaż będzie wygodniejszy jeśli w zestawie będą rzepy w formie długich pasków oraz poliestrowa, nieprzepuszczająca powietrza osłona na dwa zamki (takie elementy proponuje np. klimatyzator Fersk Vind). Rzepy umieszcza się wzdłuż i na szerokości framug okiennych, a na nie przymocowuje się osłonę przez którą pomiędzy zamkami wypuszcza się końcówkę rury.

Przenośny klimatyzator

Klimatyzator przenośny marki Fersk Źródło: fersk.pl.

Niska cena i tania eksploatacja

Cena klimatyzatorów przenośnych to koszt od 1500 zł do 4000 zł + ewentualne uszczelki okienne. Moc urządzenia dobiera się do wielkości pomieszczenia, ważny jest również zastosowany czynnik chłodniczy - najlepiej, aby był przyjazny dla środowiska np R290.

Klimatyzator mobilny o wysokiej mocy 3,2 W ochłodzi pomieszczenie do nawet 40 m², a przy tym zużyje ok 3,40 zł przy codziennym, nawet 5- godzinnym użytkowaniu!

Nie daj się nabrać na cenę!

Klimatyzator kosztuje poniżej 1000 zł i nie posiada rury lub jednostki zewnętrznej to nie jest klimatyzatorem, a klimatyzerem (klimatorem), który działa jak nawilżacz powietrza i nie obniża temperatury.

Dodatkowe funkcje

Klimatyzator przenośny jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które może być sterowane pilotem lub aplikacją. Może posiadać dodatkowe funkcje takie jak:

 • ogrzewanie powietrza do nawet 32 st
 • osuszanie powietrza
 • wentylacja

Dlaczego warto kupić klimatyzator przenośny?

 • szybko i tanio ochłodzi nagrzane mieszkanie w nadchodzące upały
 • jest mobilny, sprawdzi się również dla studentów i koniecznych przeprowadzkach
 • ma niższą cenę niż klimatyzator stacjonarny
 • jest łatwy w montażu
 • nie wymaga pozwolenia na instalację jak w przypadku klimatyzatora stacjonarnego
 • ochłodzi pomieszczenie nawet do 40 m2
 • nie ingeruje w elewację budynku
 • jest wielofunkcyjny
 • ładny design ozdobi pomieszczenie

Komentarze