Kamień elewacyjny - elewacja na lata

Kamień elewacyjnyElewacje kamienne znajdują coraz szersze zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym i wielopiętrowym. Wpływ na znaczną popularność tego typu wykończenia ma trwałość tworzywa i różnorodność kolorystyki. Wybór rodzaju kamienia i określenie powierzchni która ma być pokryta, zależy od stylu architektonicznego budynku i zagospodarowania jego otoczenia.

Od czego zależy wybór elewacji?

Projektowanie nowego domu powinno odbywać się w całym kontekście jego lokalizacji. Ma tu znaczenie wielkość działki i otoczenie roślinne – czy będzie tam ogród, czy tylko na przykład równo przystrzyżony trawnik. Ponadto, trzeba wziąć pod uwagę warunki krajobrazowe i tradycje regionalne. Dom w górskiej miejscowości zbudowany z drewnianych bali, ma już swój niepowtarzalny charakter. Ale i tu można wprowadzić elementy elewacji kamiennej w dolnej partii budynku. Będzie to nawiązanie do skalistego krajobrazu, a jednocześnie ochroni dom przed wilgocią w miejscach styczności z gruntem i długo utrzymującą się pokrywą śnieżną. Parterowy domek poza miastem, z ogrodem w którym są skalniaki i otoczone kamieniami oczka wodne, może mieć pokryte łupkami kamiennymi fragmenty fasady, albo tylko naroża. Cała posesja będzie wtedy stanowiła pod względem architektonicznym spójną całość. Większe powierzchnie kamiennej elewacji można z powodzeniem zastosować w domku na nowoczesnym osiedlu. Będzie się on wyróżniał prostotą stylu i elegancją. Rodzaj i kolor kamienia warto dopasować do kostki brukowej na podjeździe i alejkach. Całość ożywi pokrycie domu czerwoną dachówką.

Walory estetyczne i użytkowe

Kamień jest surowcem powszechnie występującym w przyrodzie. Dlatego dobrze wpisuje się w nowoczesne trendy nawiązujące do związku ze środowiskiem naturalnym. Pojawia się w projektach architektonicznych w odniesieniu do różnych stylów. Domy poza miastem zbudowane w stylu rustykalnym, najczęściej mają elewację z wszystkich stron pokrytą elementami kamiennymi; kształtem i kolorem przypominającymi cegłę. W zamierzeniu ma to kojarzyć się z prostym wiejskim stylem. W rzeczywistości jest to jednak bardzo nowoczesne rozwiązanie pod względem właściwości użytkowych tworzywa pokrywającego ściany od zewnątrz. Kamień jest mocny i trwały. Jest odporny na ekstremalne temperatury, opady atmosferyczne i wilgoć utrzymującą się w powietrzu. Nie zmienia barwy pod wpływem intensywnych promieni słonecznych. Elewacja przez długi czas nie wymaga renowacji. Brud i kurz da się usunąć strumieniem wody pod ciśnieniem, bez żadnych detergentów. Kamień jest budulcem uniwersalnym, możliwym do zastosowania bez względu na warunki klimatyczne. Pełna oferta na kamień elewacyjny dostępna w sklepie https://kamiennewnetrza.pl/kamien-naturalny/kamien-elewacyjny.

Rodzaje kamienia na elewacje

Najbardziej popularny jest granit. Występuje on w wielu odmianach i kolorach. Pomimo swojej twardości, jest stosunkowo łatwy w obróbce i przycinaniu do różnych kształtów. Jego powierzchnia może pozostać w stanie surowym, albo da się ją wypolerować na gładko, wykończyć matowo lub z widoczną ziarnistością. Jest odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Nieco mniej wytrzymały na wilgoć jest wapień. Za to ma on duże walory dekoracyjne ze względu na jasną barwę - może być biały, kremowy, beżowy lub popielaty. Najlepiej stosować go w miejscach zadaszonych - gankach albo tarasach. Odmianą wapienia jest trawertyn sprowadzany z Włoch. Występuje w ciepłych barwach zbliżonych do żółci i czerwieni. Piaskowiec jest bardziej twardą skałą, ale nadaje się do szlifowania i innych rodzajów obróbki mechanicznej. Na rozległe frontowe części budynku odpowiedni jest marmur. To kamień efektowny i trwały. Pełni funkcję ozdobną z powodu niejednorodnej kolorystycznie powierzchni o żyłkowatym wzorze. Można łączyć płyty w odcieniach bieli i szarości z brązem i czernią. Jego wypolerowana powierzchnia nie ulegnie szybko zmatowieniu. Do wypełnienia przestrzeni na fasadzie z większą ilością okien, dobrze sprawdzają się niewielkie łupki kamienne. Ich wygląd zależy od składu minerałów. Bywają jasne i połyskliwe, lub znacznie ciemniejsze a nawet czarne. Ich nieregularne kształty nadają elewacji unikatowy wygląd. Dla uzyskania ciekawego ogólnego wyglądu całej posesji, warto łupkami obmurować klomby i oczka wodne w ogrodzie.

Komentarze