Jakie materiały na ocieplenie fundamentów?

Ocieplenie fundamentówOcieplenie fundamentów jest koniecznością. Dotyczy to nie tylko płyty fundamentowej, w przypadku której warstwa termoizolacji jest po prostu jednym z elementów konstrukcyjnych, lecz także ławy. Jakie materiały będą najbardziej odpowiednie do termoizolacji fundamentów i na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę, gdy przeprowadzamy tego rodzaju prace?

Dlaczego odpowiednie ocieplenie fundamentów jest tak ważne?

Najważniejszym powodem jest oczywiście poprawienie parametrów termoizolacyjnych fundamentów. Jeżeli tego nie zrobimy, w podłodze na gruncie oraz w ścianach fundamentowych powstaną mostki termiczne, przez które ciepło będzie "uciekać" w kierunku gruntu. A także, prędzej czy później, pojawi się wilgoć na ścianach.

Poza tym pamiętajmy, że ocieplenie fundamentów, które już zostały zakopane, jest czasochłonne i bardzo kosztowne. Nie jest niemożliwe do wykonania, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zaizolowanie ławy, gdy jeszcze nie wybudowaliśmy domu. W przypadku płyty fundamentowej jest pod pewnymi względami jeszcze gorzej, ponieważ aby dostać się do warstwy termoizolacyjnej, musimy dosłownie przebijać się przez żelbet.

Z tego względu materiał termoizolacyjny, którym będziemy chcieli zaizolować fundament, powinien:

  • Mieć jak najniższy współczynnik przewodzenia ciepła.
  • Być nienasiąkliwy, odporny na wilgoć oraz korozję biologiczną.
  • Być wytrzymały na ściskanie.
  • Być możliwie prosty do mocowania lub aplikacji.

Przyjrzyjmy się zatem materiałom, które mogą zostać wykorzystane do ocieplenia fundamentu.

Najpopularniejsze materiały stosowane do cieplnej izolacji fundamentów

Zamkniętokomórkowa piana PUR

Natryskowa piana poliuretanowa o zamkniętej strukturze jest idealnym materiałem termoizolacyjnym zarówno pod płytę fundamentową, jak i na ławy oraz ściany fundamentowe. Jest wytrzymała, ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, nie ulega zniszczeniu pod wpływem wilgoci, gryzonie również nie są w stanie jej zniszczyć. Do tego bardzo szczelnie wypełnia wszystkie nierówności, tworząc jednolitą powłokę. Jej aplikacja przebiega bardzo sprawnie i nie pozostają po niej żadne odpady. Poza tym jest ogólnodostępna, co ostatnimi czasy wcale nie jest takie oczywiste. Doskonałym przykładem tego rodzaju materiału jest piana zamkniętokomórkowa PUR Purios.

Ocieplenie fundamentów

Sprawdź więcej informacji na temat zastosowania Piany PUR do izolacji fundamentów: https://purios.com/blog/skuteczny-sposob-na-energooszczednosc-izolacja-fundamentow-pianka-poliuretanowa.

Płyty z wełny skalnej

Materiał stosowany głównie w trójwarstwowych ścianach fundamentowych, przede wszystkim ze względu na fakt, że jest nasiąkliwy, a tym samym wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią. Raczej nie używa się go w ławach fundamentowych. Poza tym ostatnimi czasy jest dość trudno dostępny.

Polistyren ekstrudowany XPS

Popularny materiał izolacyjny, wytrzymały na ściskanie oraz działanie wilgoci, o dobrych parametrach termoizolacyjnych. Podczas izolowania ław oraz ścian fundamentowych należy jedynie pamiętać o stosowaniu kleju, który jest zalecany przez producenta. Wadą polistyrenu XPS jest jego ograniczona dostępność – niekiedy trzeba czekać tygodniami na jego dostawę. Poza tym jego nieumiejętne mocowanie może być przyczyną powstawania mostków termicznych.

Łatwo zauważyć, że ze wszystkich wyżej wymienionych materiałów termoizolacyjnych, piana poliuretanowa jest po prostu najlepsza. Dlatego jeżeli planujesz w najbliższym czasie przeprowadzić termoizolację fundamentów, warto skorzystać z zamkniętokomórkowej piany PUR Purios.

Komentarze