Jaki rodzaj deski elewacyjnej wybrać?

Deski elewacyjneDrewniane elewacje inspirowane są tradycyjnym, polskimi chatami wiejskimi, które od czasu, do czasu można jeszcze spotkać w różnych regionach naszego kraju. Do ich produkcji używano desek sosnowych, modrzewiowych lub świerkowych, jednak dziś stawia się na zdecydowanie trwalsze i odporne na grzybienie oraz szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych drewno skandynawskie. Jeśli zastanawiasz się jaki rodzaj deski elewacyjnej wybrać, ten artykuł jest dla Ciebie.

Dobra deska elewacyjna - czym się charakteryzuje?

Solidna deska elewacyjna powinna spełniać kilka warunków. Przede wszystkim gatunek drewna powinien być możliwie jak najbardziej wytrzymały, odporny na gnicie, powstawanie grzyba, czy szkodliwy wpływ zewnętrznych warunków pogodowych oraz szkodników. Takie właściwości mają między innymi: modrzew syberyjski, świerk skandynawski, skandynawska sosna, meranti, cedr kanadyjski i drzewa egzotyczne. Drewno nadające się jako elewacja budynku powinno mieć odpowiednią wilgotność (około 15%), co uchroni je przed odkształcaniem pod wpływem warunków pogodowych.

Warto pomyśleć o zakupie desek z renomowanych europejskich fabryk, przede wszystkim dlatego, że taki zakup będzie gwarancją jakości materiału, a kupione drewno będzie spełniać normy narzucone przez Unię Europejską. Co raz częściej jednak wykorzystuje się do tego celu, pochodzące ze Skandynawii drewno modyfikowane termicznie. Drewno powinno być przechowywane w suchym, przewiewnym i zadaszonym miejscu.

Deski elewacyjne

Jakiego drewna unikać przy budowie elewacji?

Przed zakupem drewna warto zainteresować się miejscem jego pochodzenia. Nawet, jeśli sam rodzaj drewna jest dobrej jakości, niepoprawne składowanie może źle wpłynąć na jego właściwości. Nie warto inwestować w deski z małych tartaków, które składują drewno na świeżym powietrzu, narażając je tym samym na zawilgocenie spowodowane deszczem. Nie zaleca się również kupowania zaimpregnowanego drewna, gdyż w ten sposób mogły zostać ukryte wady drewna.

Deski elewacyjne

Jaki rodzaj drewna na deski elewacyjne?

Wybór odpowiedniego gatunku drewna jest bardzo ważny, jednak nie zapewni Ci stuprocentowego sukcesu. Drewniane elementy wymagają regularnej opieki i impregnacji co najmniej raz na pięć lat. Możesz je barwić wedle uznania, by osiągnąć zamierzony efekt i cieszyć się piękną, drewnianą elewacją w swoim domu. Jakie więc rodzaje drewna masz do dyspozycji:

  • deski elewacyjne świerkowe - są dobrym rozwiązanie przede wszystkim ze względu na niską cenę i długowieczność, jeśli nie stać Cię na zainwestowanie zbyt wielu pieniędzy w elewację domu, to jest to materiał dla Ciebie, bo dobrze zabezpieczona elewacja świerkowa będzie służyć Ci przez lata,
  • deski elewacyjne z modrzewia syberyjskiego - jest to jeszcze trwalsze i bardziej wytrzymałe rozwiązanie od materiału świerkowego, bowiem modrzew syberyjski osiąga minimalne przyrosty w ciągu roku, co przekłada się na jego wytrzymałość,
  • deski elewacyjne sosnowe - powstają z bardzo żywicznego materiału, przez co nie nadają się najlepiej na elewacje, wycieki żywicy mogą prowadzić do zaburzenia estetyki.

Autor: www.castorama.pl.

Komentarze

Wojtek
Zdecydowałem się na deski kompozytowe wpc z firmy dobretarasy bo nie trzeba ich impregnować a łatwo utrzymać je w czystości. Ładnie wyglądają, są praktyczne.