Jaki fotel z podnóżkiem do kącika czytelniczego w salonie?

Fotel z podnóżkiemMarzysz o kąciku do czytania w salonie? W takim razie fotel z podnóżkiem na pewno się przyda. Jaki model sprawdzi się najlepiej w codziennym użytkowaniu? Możliwości jest co najmniej kilka. Sprawdź, na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy zakupie, aby czytanie stało się jeszcze większą przyjemnością.


Fotel z podnóżkiem do czytania - poznaj jego wady i zalety

Fotel z podnóżkiem czy fotel solo? Jeśli ma to być fotel do czytania, nie ma co się oszukiwać - wariant z podnóżkiem z pewnością będzie rozwiązaniem znacznie bardziej komfortowym w użytkowaniu na co dzień. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o zachowanie właściwej postawy. Jeśli do dyspozycji mamy wyłącznie siedzisko fotela, najczęściej albo podwijamy nogi pod siebie, przerzucamy je przez podłokietniki fotela albo - o ile szerokość siedziska na to pozwala - przyjmujemy pozycję siadu skrzyżnego.

Nie są to pozycje ani zdrowe dla naszego kręgosłupa, ani wygodne - dość szybko pojawią się problemy z krążeniem, objawiające się przede wszystkim nieprzyjemnym drętwieniem stóp. Fotel z podnóżkiem z łatwością eliminuje ten problem - można swobodnie wyłożyć nogi przed siebie. Jest tutaj jednak mankament, istotny szczególnie w salonach i pokojach dziennych o mniejszym metrażu - wariant z podnóżkiem na pewno zajmie nieco więcej miejsca niż opcja z samym fotelem. Jeśli zatem podnóżek miałby utrudniać swobodne przemieszczanie się po pomieszczeniu, warto zastanowić się nad jego obecnością.

Fotel uszak - idealny fotel do czytania

Fotel uszak z podnóżkiem w komplecie to jeden z możliwie najlepszych wyborów, jeśli marzy ci się wygodny fotel do czytania. Jego atutem jest przede wszystkim wysokie oparcie z charakterystycznym wyprofilowaniem krawędzi w górnej części - to właśnie dzięki tej konstrukcji fotel uszak daje wsparcie dla całego kręgosłupa. Warto wybrać zwłaszcza taki model, który dodatkowo zapewnia również wsparcie dla szyi i głowy - w trakcie czytania kark co prawda nie będzie opierać się o fotel, wysokie oparcie przyda się jednak wtedy, gdy będziesz chciał rozluźnić mięśnie. Fotel uszak sprawdzi się jako fotel do czytania również z powodu stosunkowo wysokich podłokietników - to świetne podparcie dla przedramion, gdy w rękach trzymasz książkę lub czytnik.

Fotel z podnóżkiem

Fotel rozkładany - wyższy wymiar komfortu

Kolejna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako fotel do kącika czytelniczego w salonie, to fotele rozkładane. Wbrew temu, co może się wydawać, to całkiem rozbudowana kategoria produktowa, w której znajdziemy modele oferujące różne warianty konstrukcyjne. Może to być zarówno fotel z podnóżkiem z możliwością kilkustopniowej regulacji kąta nachylenia oparcia, jak i idące o krok dalej fotele typu recliner, znane również jako fotele z funkcją relaks. Fotele recliner najczęściej wyposażone są nie tylko w opcję regulowania oparcia, ale i dodatkową poduszkę szyjną lub zagłówek. Nie są to klasyczne fotele z podnóżkiem, ale pełnią analogiczną rolę - dzięki funkcji relaks dolna część jest unoszona do góry (w zależności od modelu - manualnie lub automatycznie), tworząc przedłużenie siedziska i miejsce na wygodne ułożenie przed sobą nóg.

Fotel z funkcją masażu - rozwiązanie z wyższej półki dla wymagających

Ta propozycja adresowana jest do tych moli książkowych, dla których komfort ma szczególnie istotne znaczenie - fotel masujący do czytania to z pewnością rozwiązanie z najwyższej półki, niestety również tej cenowej. Nie da się ukryć, że to dość spory wydatek - jeśli zależy ci na fotelu wysokiej jakości, z gwarancją długiego i bezproblemowego użytkowania, powinieneś liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów od 3-4 tys. wzwyż. Cena będzie w tym wypadku uzależniona przede wszystkim od dodatkowych funkcji, które taki fotel ma do zaoferowania. Regulacja częstotliwości masażu? Dodatkowa głowica z opcją masażu karku? Masaż uciskowy wybranych punktów ciała? To zaledwie kilka z wielu dostępnych funkcji, które skrywają w sobie dostępne na rynku fotele z masażem.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie fotela?

Jedną z najbardziej istotnych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę kupując fotel z podnóżkiem, to rodzaj tapicerki. Powinna ona przede wszystkim być wytrzymała na codzienne użytkowanie, w przeciwnym wypadku nie nacieszysz się swoim zakupem zbyt długo. Przed zakupem warto upewnić się, czy materiał wykorzystany w charakterze tapicerki poddawany był testowi Martindale’a a jeśli tak - z jakim rezultatem. Co to takiego? Test Martindale’a określa wytrzymałość i odporność na ścieranie, a jego wynik wyrażany jest w ilości cykli - tapicerki od 40000-50000 cykli wzwyż uznawane są za wysoce odporne, warto jednak mieć na względzie, że te z niższym rezultatem również dobrze sprawdzą się w użytku domowym. Dobrym rozwiązaniem mogą tez okazać się tapicerki wykonane z tkanin hydrofobowych - dzięki specjalnej powłoce zatrzymują rozlany płyn na powierzchni, nie pozwalając mu wniknąć w głąb tapicerki.

Kącik do czytania w salonie - czego jeszcze nie powinno w nim zabraknąć?

Już wiesz, jaki fotel z podnóżkiem będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni? Świetnie, czas zająć się pozostałym wyposażeniem, które powinno znaleźć się w twoim kąciku czytelniczym. Lubisz w trakcie czytania popijać ulubioną kawę lub herbatę? W takim razie przyda się również stolik pomocniczy. Pamiętaj, aby odpowiednio dopasować jego wysokość do swojego fotela - najwygodniejsze w użytkowaniu okazuje się rozwiązanie, w którym blat stolika znajduje się na wysokości zbliżonej do wysokości podłokietników. Mimo wszystko zdecydowałeś się na fotel bez podłokietników? W takiej sytuacji za punkt odniesienia powinno posłużyć ci siedzisko - blat powinien znajdować się ok. 20 cm powyżej jego wysokości.

Komentarze