Jak zrobić własny, organiczny kompostownik w swoim ogródku?

KompostownikKompostowanie, nazywane także organicznym recyklingiem, to naturalna metoda zagospodarowywania odpadów. Od setek lat wiadomo, że kompost to doskonały nawóz dla roślin - wykorzystują go zarówno osoby zarządzające miejskimi zieleńcami, jak i prywatnymi ogrodami. Ty też możesz to robić! Dlaczego warto kompostować odpady i w jaki sposób zacząć tę niezwykłą przygodę? Dowiedz się więcej, czytając nasz nowy artykuł.

Dlaczego warto mieć swój kompostownik?

Jak pokazują statystyki, aż 70% naszych śmieci to odpady biodegradowalne. Jeżeli w Twoim gospodarstwie domowym znajdzie się miejsce na kompostownik, będzie można posegregować aż 95% pozostałych odpadów, a większość z nich - ponownie wykorzystać. Kompostowanie to kwestia ekologii i troski o nasze środowisko, ale także… własnych interesów. Jeżeli jesteś właścicielem ogrodu lub choćby kilku skrzynek z roślinami balkonowymi, możesz wykorzystać kompost do tego, aby wzbogacić glebę o niezbędne substancje odżywcze, które przyczynią się do szybszego i bujniejszego wzrostu Twoich kwiatów, warzyw i owoców.

Jak przygotować kompostownik przed pierwszym użyciem?

Kompostowniki to w gruncie rzeczy proste konstrukcje. Jeżeli chcesz, możesz kupić kompostownik w dobrym sklepie ogrodniczym - tego typu modele sprawdzą się przede wszystkim w niewielkich ogrodach przy gospodarstwach domowych, w których nie powstaje dużo odpadów biodegradowalnych. Możesz także stworzyć go samodzielnie, używając do tego desek lub zaimpregnowanych belek.

Zadbaj także o to, aby Twój kompostownik znalazł się w odpowiednim miejscu. Pojemnik do kompostowania odpadów powinien być ustawiony na przepuszczalnym podłożu, które umożliwi odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Należy także pamiętać, że miejsce na kompostownik powinno być osłonięte od wiatru i zacienione. Jeżeli w Twoim ogrodzie rośnie bez, warto ustawić kompostownik właśnie w pobliżu tego krzewu - jest on naturalną barierą dla zapachów, które są nieodłącznym elementem procesu rozkładu substancji organicznych.

Kompostownik

Co można wkładać do kompostownika?

Na samym dnie kompostownika, warto ułożyć pierwszą warstwę, używając w tym celu gałązek i innych biodegradowalnych elementów, które mogą utworzyć warstwę drenażową i zapewnią mokrym odpadom odpowiedni dostęp do powietrza. Tak przygotowany kompostownik możesz zacząć wypełniać powstającymi w Twoim domu odpadami, układając je warstwowo. Do kompostownika możesz wkładać takie przedmioty jak skoszona trawa, zagrabione liście, igliwie, kora, kwiaty cięte i doniczkowe, odpadki kuchenne pochodzenia roślinnego czy też ostudzony popiół drzewny. W miarę możliwości wkładaj do kompostownika różnorodne odpadki, aby zwiększyć wartość odżywczą gotowego kompostu, którym nakarmisz swoje rośliny.

Kilka słów podsumowania

Jak widzisz, kompostowanie odpadów organicznych to prosta sprawa. Wystarczy odrobina miejsca i dobrych chęci, aby stworzyć własny, pełnowartościowy kompost i przyczynić się do lepszego wykorzystywania surowców wtórnych. Dzięki kompostowaniu będziesz lepiej segregować odpady i pozyskasz doskonały nawóz dla swoich roślin. Naprawdę warto!

Autor: www.rolmarket.pl.

Komentarze