Jak zbudować ściankę działową z płyt gipsowo-kartonowych?

Pokój dzieckaŚcianka działowa z płyt gipsowo-kartonowych to nic innego, jak zbudowana z profili stalowych lub drewnianych konstrukcja nośna obłożona wspomnianymi płytami. To rozwiązanie konstrukcyjne stosuje się zazwyczaj przy takich zmianach aranżacji wnętrz, jak podział pomieszczenia na dwa samodzielne pokoje lub urządzanie poddasza użytkowego. Jak wygląda budowa ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych? Dokładny opis związany z jej powstawaniem znajduje się w tym krótkim artykule. Zapraszamy do lektury.

Stawianie ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych - od czego zacząć?

Po podjęciu decyzji o postawieniu ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych należy dokładnie zastanowić się nad tym, jakie wymagania ma spełnić ta konstrukcja. Miejsce, w którym planujemy wybudować ściankę działową, wpływa na rodzaj płyt, które powinniśmy tam zastosować.

Przykładowo ścianka działowa w łazience wymaga zastosowania specjalnych, wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych, które najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Po doborze odpowiedniego rodzaju płyt można już przystąpić do kolejnych etapów prac.

Etapy powstawania ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych

Stawianie ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych rozpoczyna się od montażu specjalnych profili ściennych oraz obwodowych. Powstały ruszt z profili stalowych należy następnie wypoziomować.

Kolejny etap obejmuje montaż płyt gipsowo-kartonowych. Podczas tego typu prac należy również zadbać o zwiększenie izolacji akustycznej budowanej przegrody (w tym celu przestrzenie w ściance wypełnia się materiałem izolacyjnym).

Następnym etapem jest już spoinowanie wszystkich połączeń między płytami. Później pozostaje nam już tylko wykonanie prac wykończeniowych, takich, jak na przykład malowanie lub tapetowanie.

Cenną radą dotyczącą budowy ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych jest stosowanie wszystkich potrzebnych do tego akcesoriów pochodzących od jednego producenta. Pozwoli to na uzyskanie trwałej konstrukcji.

Jak zbudować ściankę działową z płyt g-k? Tego dowiesz się z poradnika na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/buduj-z-nami-porady-montazowe/budowa-scianki-dzialowej-z-uzyciem-plyt-gipsowo-kartonowych-nida-w-16-krokach.

Komentarze