Jak zaprojektować poddasze użytkowe?

Poddasze użytkoweCoraz większą popularność zdobywają domy z poddaszem użytkowym. Taka przestrzeń z powodzeniem może być funkcjonalnym miejscem nie tylko do przechowywania przedmiotów, ale też do wygodnego zamieszkania.

Przy projektowaniu poddasza użytkowego ważne jest jednak to, aby przestrzegać pewnych wytycznych, dzięki którym pomieszczenia będą mieć odpowiednią wysokość, ciepłotę i akustyczność.

Poddasze użytkowe - zalety

Przekształcając zwykły strych w poddasze użytkowe, można spodziewać się wielu benefitów. Przede wszystkim należy pamiętać, że taka zmiana wiąże się z dodatkową przestrzeń i wygodą. Jest to ważne szczególnie w przypadku większej rodziny, ponieważ dzięki zaadaptowaniu poddasza można zyskać np. dodatkowy salon lub sypialnie, a nawet i osobne mieszkanie wielkości kawalerki.

Dodatkowo poddasze użytkowe jest też dobrym rozwiązaniem dla właścicieli działek o niewielkiej powierzchni. Pozwalają na wybudowanie dwukondygnacyjnego domu, w którym ostatecznie można wygospodarować więcej metrów kwadratowych, niż mógłby zaoferować dom parterowy o tej samej podstawie.

Formalności związane z przebudową poddasza

W przypadku adaptacji poddasza nieużytkowego trzeba pamiętać o kilku istotnych sprawach. Trzeba zacząć od pozwolenia na przekształcenie poddasza - wymagana jest zgoda Urzędu Gminy (można ją uzyskać w ciągu miesiąca, jednak dużo zależy tu od pracy konkretnego Urzędu). Należy mieć również na uwadze, że powiększy się powierzchnia nieruchomości, co spowoduje naliczenie wyższego podatku.

Jak zaadaptować poddasze?

Przechodząc do samej adaptacji, warto wspomnieć o kwestiach technicznych. Pierwszym poważnym krokiem jest sprawdzenie konstrukcji dachu - musi być on w nieskazitelnym stanie. Jeśli nie jest, należy naprawić lub wymienić uszkodzone elementy. Kolejną niezwykle ważną rzeczą jest izolacja - jeśli nie będzie ona wystarczająca, to na poddaszu niemożliwe będzie uzyskanie optymalnej temperatury.

Decydując się na adaptację poddasza użytkowego, warto zatrudnić ekipę budowlaną. Całe przedsięwzięcie będzie o wiele bezpieczniejsze, a dodatkowo można liczyć na fachową ocenę w przypadku konstrukcji dachu. Więcej informacji o właściwym projektowaniu poddaszy użytkowych znajduje się na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/projekty/strefa-eksperta/87572/projektowanie-poddaszy-uzytkowych-w-budownictwie-mieszkaniowym.

Komentarze