Jak zabezpieczyć się na czas wykonywania prac remontowych?

Prace remontoweWykonywanie prac remontowo-budowlanych powinno przebiegać w określonych warunkach. Chodzi tutaj zarówno o czynniki sprzyjające wykonywaniu konkretnych prac, jak i zachowanie bezpieczeństwa osób, które pracują przy remoncie czy budowie. Dlatego tak ważne jest zachowanie zasad BHP oraz stosowanie właściwych środków ochrony osobistej. Co dokładnie pozwoli ochronić ciało w tym czasie?

Jakie produkty wybrać do podstawowej ochrony w czasie wykonywania prac remontowych?

W czasie wykonywania prac może dojść do różnych sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu, dlatego należy odpowiednio się zabezpieczyć. Jeżeli prace wykonujesz sam, musisz samodzielnie zaopatrzyć się w podstawowe środki ochrony. Gdy natomiast wykonujesz prace zlecone przez pracodawcę, to on powinien ci je zapewnić. Do niezbędnych produktów, które zabezpieczają ciało w czasie różnych prac remontowych, zalicza się m.in. rękawiczki. Chronią one dłonie nie tylko przed zabrudzeniami, lecz także przed kontaktem z różnego rodzaju substancjami, które mogą działać drażniąco na skórę. W przypadku wykonywania ciężkich robót lub pracy z elektronarzędziami tnącymi warto postawić na dodatkowo wzmocnione rękawice.

Innym produktem, który powinien znaleźć się na wyposażeniu osoby wykonującej prace remontowo-budowlane, są okulary ochronne. Pozwalają one zadbać o bezpieczeństwo oczu. Chronią nie tylko przed pyłem, lecz także iskrami i odłamkami mogącymi powstać np. w czasie cięcia metalu albo skuwania ścian.

Niezbędna jest również odpowiednia ochrona dróg oddechowych. Tutaj przydadzą się przede wszystkim specjalistyczne maseczki z filtrami. O tym, jak one dokładnie działają i kiedy warto je stosować, możesz przeczytać między innymi na stronie marki Topex.

Co jeszcze przyda się do ochrony ciała w czasie remontu?

Jeżeli planujesz cięższe prace remontowe, niezbędne może okazać się specjalne obuwie. Ma ono wzmocniona konstrukcję, która chroni wierzch stopy przed uszkodzeniami, jakie mogą powstać w sytuacji, gdy np. na stopę spadnie jakiś ciężki przedmiot. W przypadku prac wykonywanych na zewnątrz warto mieć specjalną odzież roboczą, która zapewni swobodę ruchów, a jednocześnie będzie chroniła przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Bezpieczeństwo w czasie prac remontowych, czyli pamiętaj o odpowiednim użytkowaniu narzędzi

Pamiętaj również o tym, że niezależnie od tego, jak dobre masz środki ochrony ciała, musisz używać swojego sprzętu zgodnie z przeznaczeniem. To bardzo ważne zarówno w przypadku klasycznych narzędzi, jak i elektronarzędzi. Ich złe użytkowanie, tak samo jak nieodpowiednia konserwacja, może grozić uszkodzeniem ciała, a nawet utratą życia np. w wyniku porażenia prądem. Musisz szczególnie uważać na urządzenia zasilane sieciowo, aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia kabla w czasie pracy. W przypadku korzystania z przecinarki lub szlifierki pamiętaj o odpowiednim chwycie obrabianego przedmiotu oraz sprawnym prowadzeniu urządzenia.

Komentarze