Jak zabezpieczyć balkon przed wilgocią?

Ochrona balkonu przed wilgociąBalkony i tarasy to wyjątkowe elementy w bryłach budynków, które z jednej strony zdobią je, a z drugiej dają dodatkową przestrzeń do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi na świeżym powietrzu, nierzadko stanowiąc przedłużenie mieszkalnych wnętrz. Co jednak zrobić kiedy te miejsca zaczynają straszyć swoim wyglądem, a nawet zagrażać całej konstrukcji budynku? Jak zabezpieczyć balkon przed wodą, która działa na niego destrukcyjnie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Do czego może doprowadzić przeciekający balkon lub taras?

Odpadające płytki, krusząca się powierzchnia posadzkowa i wiele innych problemów występujących na balkonach i tarasach to wynik złego wykonania hydroizolacji, która ma za zadanie chronić te powierzchnie przed niszczącym działaniem wody. Warto także wiedzieć, że odpowiednie zabezpieczenia balkonu na zimę wymaga także zastosowania właściwych materiałów. W innym przypadku można mieć niemal pewność, że wraz z czasem zaczną się pojawiać na nim takie problemy jak:

  • korozja obróbki blacharskiej,
  • pękanie płytek,
  • zawilgocenie warstw posadzkowych balkonu przyczyniające się do powstawania pleśni i grzybów w budynkach,
  • naciekanie ściany, do której przylega balkon.

Dlatego też tak istotne jest to, aby samodzielne zabezpieczenie balkonu zostało wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną z wykorzystaniem przeznaczonych do tego materiałów, które ułatwiają tego typu prace.

Jak zabezpieczyć balkon przed wodą?

Wiele osób borykających się z powyższymi problemami zadaje sobie pytanie, jak zabezpieczyć balkon przed przeciekaniem, aby nie musieć w przyszłości wykonywać ponownie jego remontu. Podstawa w tym przypadku jest zachowanie odpowiedniej kolejności wykonywanych prac, a także stosowanie się do instrukcji producentów wykorzystywanych materiałów oraz ich odpowiedni dobór, który ułatwi przeprowadzenie prac remontowych balkonu.

Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie balkonu w poprawny sposób wraz z jego hydroizolacją już za pierwszym razem, na etapie jego powstawania, jednak kiedy do tego nie dojdzie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy odpowiednich nakładach finansowych i poświęceniu czasu doprowadzić uszkodzone powierzchnie do pierwotnej świetności.

Samodzielne zabezpieczenie balkonu - dobór właściwych materiałów

Kluczowym elementem gwarantującym skuteczne zabezpieczenie balkonu przed wilgocią jest zastosowanie odpowiednich materiałów, dobranych do danego typu powierzchni. W przypadku balkonów z posadzkami ceramicznymi na zaprawach klejowych są nimi elementy opisane poniżej.

Profile okapowe

Pierwszym materiałem, o jaki należy, zadbać kompletując elementy do zabezpieczenia balkonu przed działaniem wilgoci, są profile okapowe, odpowiedzialne za odprowadzanie wody z konstrukcji. Powinny cechować się one właściwościami antykorozyjnymi. Być proste w montażu, a do tego umożliwić ich łatwe dopasowanie do kształtu balkonu. Warunki te spełniają w 100% profile okapowe marki Renoplast, które są częścią systemowych rozwiązań tej marki przeznaczonych do wykonywania hydroizolacji balkonów i tarasów. Nabyć je można w sklepie Balkony-tarasy24.pl.

Hydroizolacja

Nie należy także zapominać o materiale hydroizolacyjnym, którym w przypadku posadzek na zaprawie klejowej może być elastyczna zaprawa uszczelniająca, wzmocnienia na krawędziach balkonu oraz jego styku ze ścianami budynku za pomocą specjalnych taśm wzmacniających, które gwarantują pełną szczelność tej warstwy i eliminują powstawanie mostków termicznych.

Klej do płytek

Istotny jest także odpowiedni klej do płytek, który powinien być odkształcalny i posiadać ugięcie w zakresie od 2,5 do 5 milimetrów. Dzięki temu będzie on odporny na działanie naprężeń termicznych i zapobiegnie pękaniu płytek. Tego typu produkt oznaczony jest najczęściej jako klej S1 lub S2.

Płytki

Jeśli chodzi natomiast o płytki, ich wzór zależy wyłącznie od indywidualnych upodobań, w przypadku wymiarów najlepiej natomiast wybierać te posiadające maksymalnie 30 centymetrów szerokości oraz długości. Dodatkowo należy także zwrócić uwagę przy ich zakupie czy posiadają one właściwości mrozoodporne, antypoślizgowe oraz czy są odporne na ścieranie (najlepiej wybierać produkty o klasie ścieralności IV lub V).

Oprócz powyższych materiałów warto także zaopatrzyć się w pacę, nakolanniki, a także nożyk do tapet.

Jak uszczelnić przeciekający balkon - instrukcja krok po kroku

Po skompletowaniu wszystkich materiałów można przejść do właściwych prac mających na celu zabezpieczenie balkonu na zimę i przed wodą. Cały proces zamyka się w czterech krokach.

Krok pierwszy - przygotowanie podłoża

Wykonując samodzielnie zabezpieczenie balkonu, w pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować do tego podłoże, usuwając warstwę płytek. Następnie wykonać nowy podkład cementowy, zachowując przy tym odpowiedni spadek (1-2%) w kierunku krawędzi balkonu, dzięki temu woda będzie mogła swobodnie z niego odpływać.

Krok drugi - wykonanie obróbki strefy okapowej

Kiedy warstwa podkładu cementowego zastygnie, można przejść do montażu odpowiednio dobranych profili okapowych, zaczynając od montażu narożników, a następnie przechodząc do montażu profili płaskich. Na tym etapie istotne jest pamiętanie o pozostawieniu pomiędzy profilami warstwy filtracyjnej o szerokości około 5 milimetrów, którą finalnie należy wypełnić masą uszczelniającą.

Krok trzeci - hydroizolacja

Po zamocowaniu profili okapowych należy wykonać warstwę hydroizolacyjną, która powinno rozprowadzić się po całej powierzchni balkonu, a także na częściach profili, które nie wystają poza jego krawędź. Miejsca styku profili z podłożem dodatkowo powinno zostać uszczelnione poprzez taśmę wzmacniającą.

Krok czwarty- układanie płytek

Zabezpieczenie balkonu przed przeciekaniem zakańcza układanie płytek, które należy mocować na zaprawie klejowej z zachowaniem szerokości spoin co najmniej 6 milimetrów, które następnie powinny zostać wypełnione fugą do zastosowań zewnętrznych.

Podsumowując, tak zabezpieczony przed wilgocią balkon pozwoli cieszyć się przez długi czas jego prawidłowym wyglądem oraz brakiem problemów związanych z niszczeniem konstrukcji. Warto jednak pamiętać, że samodzielne zabezpieczenie balkonu wymaga precyzji oraz doboru odpowiednich materiałów, tylko wtedy można być pewnym sukcesu oraz tego, że wszystkie etapy prac przebiegną bez problemów.

Komentarze