Jak wyregulować okna PVC? - Instruktaż krok po kroku

Regulacja okna PVCRozszczelnienie się okien czy opadanie skrzydeł to częste problemy, które pojawiają się w trakcie ich eksploatacji. Na powstawanie takich usterek mają wpływ codzienne otwieranie i zamykanie skrzydeł okiennych; czynniki atmosferyczne jak wilgoć, wahania temperatur, promieniowanie UV, ale również naturalnie osiadanie skrzydeł w ciągu kilku miesięcy od ich montażu, co jest charakterystyczne zwłaszcza w przypadku dużych okien. Sprawdź, jak samodzielnie wyregulować okna PVC.

Aby okna zachowały odpowiedni stopień szczelności i prawidłowo spełniały swoją funkcję, powinniśmy regularnie o nie dbać. Bardzo ważne jest wykonywanie regulacji i konserwacji okuć raz na kilka miesięcy. Pomoże to wydłużyć żywotność okien, a także zapobiegnie niekontrolowanej utracie ciepła w miesiącach zimowych, co będzie wyraźnie widoczne przez zmniejszenie kosztów ogrzewania. Regulacja okien nie jest trudna. W większości przypadków poradzimy sobie z wykonaniem tej pracy bez pomocy fachowca.

Kiedy trzeba wyregulować okna PVC?

Najczęściej o regulacji okien zaczynamy myśleć dopiero wtedy, gdy pojawiają się znaczne nieszczelności. Czuć wyraźnie powiew wiatru, gdy stoimy przy oknie lub widać poruszające się pod wpływem ruchu powietrza firanki. Nigdy nie ignorujmy nieszczelności, ponieważ dłuższe użytkowanie okna, które na przykład opadło, może spowodować jego poważniejsze uszkodzenie, prowadzące nawet do konieczności ich wymiany. Ponadto nieszczelne okna bardzo niekorzystnie wpływają na termoizolacyjność budynku, co przekłada się na wyższe koszty ogrzewania.

Najlepiej jednak nie czekać z regulacją, aż pojawi się nieszczelność, ale przeprowadzać ją rutynowo, aby zapobiec problemom. Regulację okien PVC powinniśmy wykonywać co najmniej dwa razy w ciągu roku. Idealnie będzie zrobić to od razu po zakończeniu sezonu grzewczego wiosną oraz ponownie przed rozpoczęciem następnego sezonu grzewczego jesienią.

To, że skrzydła okienne zmieniają nieco pozycję w wyniku codziennego otwierania i zamykania, jest zupełnie normalne. Duże okna mogą też opadać pod wpływem własnego ciężaru. Warto więc raz na kilka miesięcy przeprowadzić ich konserwację i wyregulować zawiasy, dzięki czemu skrzydła okienne będą zawsze na swoim miejscu.

Jak wyregulować okna PVC? - instruktaż krok po kroku

Regulacja okien nie jest trudna. Podczas rutynowej konserwacji okien przeprowadzanej raz na kilka miesięcy, koniecznie zwróćmy uwagę na takie aspekty jak stan uszczelek i okuć, oraz stopień docisku skrzydeł okiennych do ram i ich odpowiednia wysokość.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu, jak wyregulować okna w 3 prostych krokach:

1. Regulacja docisku okien

O stopniu docisku okna decydują okucia znajdujące się na skrzydle okiennym. W celu zmniejszenia lub zwiększenia docisku, konieczna jest ich regulacja.

  • Regulując okna PVC pod koniec wiosny: warto nieco zmniejszyć ich docisk do ramy, aby poprawić wentylację powietrza w czasie letnich upałów.
  • Regulacja okna PVC przy jesieni: wskazane jest zwiększenie docisku, aby ograniczyć straty ciepła w pomieszczeniach podczas niskiej temperatury na zewnątrz.

Aby zwiększyć docisk okien do ościeży, czyli uszczelnić bardziej okna, musimy przesunąć rolki ryglujące bliżej uszczelek. Po wykonaniu takiej regulacji koniecznie sprawdźmy, czy okno prawidłowo się otwiera i zamyka. Jeśli jest to utrudnione, to znaczy, że skrzydło jest dociśnięte zbyt mocno i trzeba nieco odsunąć rolkę od uszczelki. Nie powinien nas jednak niepokoić fakt, że po dociśnięciu skrzydła do ościeża klamka okna będzie pracować odrobinę ciężej. Jest to zupełnie naturalne i nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie okien.

2. Regulacja wysokości skrzydeł

Regulacja tego parametru jest nieco trudniejsza niż ustawienie odpowiedniego docisku okien. Zajmie nam to nieco więcej czasu i będzie wymagać precyzji, ale jeśli wykonamy pracę ostrożnie i według instrukcji, regulacja nie powinna sprawić żadnego problemu.

Regulacji wysokości dokonujemy zawsze na otwartym oknie. Najpierw należy ostrożnie zdjąć osłonkę zawiasu. W jego górnej części znajdziemy śrubkę regulującą, którą w celu regulacji wysokości skrzydła dokręcamy kluczem imbusowym odpowiedniej wielkości. Standardowo do okien używa się klucza numer 5.

Aby uzyskać podniesienie okna, przekręcamy śrubkę w prawą stronę, natomiast aby je obniżyć w lewo. Po dokonaniu regulacji sprawdzamy, czy okno da się swobodnie zamknąć i otworzyć na jego maksymalną szerokość. Bardzo ważna jest też praca klamki, która nie powinna w żaden sposób się blokować. Jeżeli okno nie otwiera się całkowicie lub klamka stawia opór, wówczas trzeba nieco przekręcić śrubkę w kierunku przeciwnym, niż ten, w którym wykonaliśmy regulację. Dopasowujemy stopień jej dokręcenia tyle razy, ile trzeba, aby okno funkcjonowało w pełni prawidłowo.

Jeśli wszystko w porządku i okno działa idealnie, to możemy już ponownie założyć osłonkę zawiasu.

3. Sprawdzenie stanu ruchomych elementów okien

Pamiętajmy, że nic nie da regulacja okien PVC, jeśli są uszkodzone lub zużyte uszczelki bądź okucia. Są to bardzo ważne elementy wpływające na szczelność okien.

Sprawdzajmy więc dwa razy w roku, czy uszczelki w oknach nie są popękane, pokruszone lub nie odstają. Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości, nie zwlekajmy z ich wymianą. Niekiedy już to wystarczy, aby całkowicie pozbyć się problemu nieszczelności okien. Wymiana uszczelek okiennych jest prosta i niedroga, a może naprawdę bardzo pomóc i znacznie odsunąć w czasie konieczność wymiany całego okna.

Nie zapominajmy też o sprawdzaniu stanu okuć, które w razie uszkodzenia należy wymienić. Ponadto o okucia należy na bieżąco dbać, utrzymując je w czystości. Myjemy je więc dokładnie łagodnym detergentem i wycieramy do sucha. Nigdy nie zostawiajmy mokrych okuć ani nie używajmy do ich czyszczenia silnych detergentów o mocno zasadowym odczynie, ponieważ może to przyczyniać się do rdzewienia tych elementów okien. Okucia powinniśmy również co najmniej raz w roku naoliwić specjalnym preparatem do tego przeznaczonym. Pamiętajmy, że używanie do tego celu tłuszczów spożywczych, czy kosmetycznych nie jest dobrym pomysłem. Aby nie uszkodzić okien, sięgajmy wyłącznie po specjalistyczne preparaty, które znajdziemy na przykład w marketach budowlanych.

Niestety, regulacja okien nie zawsze pozwala pozbyć się problemu ich nieszczelności. Jeśli więc zmiana docisku i wysokości skrzydeł nie dała oczekiwanych rezultatów, warto skontaktować się z fachowcem, który oceni stan okna i sprawdzi, co jest przyczyną problemów. Okna z PVC ulegają z czasem naturalnemu zużyciu - po latach mogą się na przykład odkształcać, co powoduje zmniejszenie ich szczelności. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest wymiana okna na nowe.

Niekiedy nieprawidłowości w funkcjonowaniu okien pojawiają się także w wyniku ich nieprawidłowego montażu. Jeśli tak jest w przypadku naszych okien, wówczas jest duża szansa na to, że uda się usunąć problem bez konieczności zakupu nowych okien. Trzeba jednak poszukać profesjonalnej ekipy montażowej, która ma doświadczenie w usuwaniu tego typu usterek.

Komentarze