Jak wybrać wygodne łóżko do sypialni? Rama, stelaż, materac, na co jeszcze zwrócić uwagę?

Łóżko w sypialniTo, jak ważny jest dobry sen dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, wie chyba każdy. Podstawą do tego, aby się wyspać, jest wygodne łóżko.

Co jest w nim najważniejsze? Na jakie cechy zwrócić uwagę, by dokonać dobrego wyboru? Podpowiadamy!


Jak wybrać wygodne łóżko do sypialni?

Jak przekonamy się na stronie www.homebook.pl do wyboru mamy wiele rodzajów łóżek do sypialni. Tylko które z nich jest najwygodniejsze? Jak rozpoznać, jakie będzie dla nas najlepsze? Przede wszystkim istotne jest to, jakiego jesteśmy wzrostu i gabarytów, a także czy śpimy w pojedynkę, czy we dwoje. W drugim przypadku istotne jest też to, jaką budowę ciała ma partner. To oczywiście podstawa. Od tego w dużej mierze zależy to, jaką ramę i materac należy wybrać, ale o tym poniżej.

Jak dobrać ramę łóżka?

Przede wszystkim rama łóżka musi być dopasowana do osób, które będą w nim spały. Jeśli chodzi o długość, to najczęściej są takie, które pozwalają na umieszczenie materaca o długości 200 cm. W przypadku bardzo wysokich osób zalecane jest zamówienie ramy, stelaża i materaca na wymiar. Niezdrowe jest spanie na za małym łóżku. Nogi nie mogą zwisać, a głowa nie powinna opierać się na ramie.

Łóżko dla jednej osoby powinno mieć 90 cm szerokości. Owszem, w sklepach są i węższe, ale nie są polecane. Zwłaszcza dla osób, których nie można określić mianem "drobnych". Dla dwojga najmniejsze są materace o szerokości 120 cm, ale one z pewnością nie będą komfortowe. Właśnie dlatego zdecydowanie lepiej jest szukać ramy, która pozwoli na położenie materaca o szerokości 160 cm. Wiadomo, że nie zawsze warunki lokalowe na to pozwalają, ale warto.

W przypadku ramy, należy również uwzględnić jej wysokość, chociaż znaczenie ma też to, jak bardzo ponad nią będzie wystawał materac. Chodzi o to, jak wysokie będziemy mieli łóżko. Od tego zależy to, czy wygodnie i bezpiecznie będzie nam się wstawało i siadało. Znaczenie ma to zwłaszcza dla starszych osób. Oczywiście dużą rolę odgrywa nasz wzrost. Powinno się jednak dobrać ramę i materac tak, by po tym jak się usiądzie na łóżku, nogi mieć ugięte pod kątem prostym.

Wysokość znaczenie ma także z uwagi na to, w jakiej odległości od podłogi będzie materac. Zwłaszcza, jeśli ma się w domu ogrzewanie podłogowe. Im wyżej od podłogi, tym chłodniej i lepsza wentylacja materaca.

Im wyżej śpimy - tym lepiej dla naszego zdrowia. Oddychamy wtedy chłodniejszym i czystszym powietrzem.

Rama łóżka tapicerowanego

Jaki stelaż do łóżka?

Oczywiście sama rama łóżka to nie wszystko. Trzeba jeszcze wypełnić jego dno specjalnym stelażem. Do dyspozycji są stelaże nieregulowane i regulowane manualnie oraz elektrycznie. Regulowane pozwalają na zmianę ułożenia, czyli siedzenie lub półleżenie. To przydaje się podczas czytania, ale także w czasie długotrwałego leżenia, np. w czasie choroby. Listwy stelaża powinny być drewniane, ale sprężyste.

Stelaż pod materac do łóżka

Jak wybrać materac do łóżka?

Są tacy, którzy twierdzą, że najważniejszy jest materac i słusznie! Dopasować go trzeba do własnych predyspozycji. Do wyboru są materace sprężynowe, kieszeniowe, piankowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Pamiętać należy o tym, by dopasować materac do wzrostu, wagi. Może się zdarzyć, że para będzie potrzebowała dwóch odmiennych. To ważne także w sytuacji, gdy bierze się stelaż regulowany.

Materac z pokryciem

Komentarze