Jak wybrać odpowiednie światło do łazienki - praktyczny poradnik

Oświetlenie do łazienkiWiele osób, planując remont łazienki lub budując własny dom, skupia się w głównej mierze na kupnie pięknych płytek ściennych i podłogowych, eleganckiej wanny i umywalki oraz ładnych mebli i dekoracji. A tym czasem nawet najbardziej efektowne wyposażenie nie będzie się dobrze prezentowało, jeśli nie oświetlimy go odpowiednio. Jakie oświetlenie łazienki wybrać? Co się lepiej sprawdzi - halogeny czy lampy LED? Oto praktyczny poradnik na temat i aranżacji oświetlenia w łazience.

Oświetlenie do łazienki - jaką rolę pełni?

Najważniejszą i najbardziej oczywistą rolą tego pomieszczenia jest zapewnienie mieszkańcom i ich bliskim możliwości skorzystania z kąpieli czy toalety. To tutaj dbamy o swoją urodę, wykonujemy makijaż i przechowujemy perfumy w pięknych flakonikach oraz inne akcesoria. A ponieważ w łazience wykonujemy sporą ilość czynności precyzyjnych, zupełnie oczywistym wydaje się fakt, iż musimy mieć do tego dobre światło. Ale coraz częściej także odpoczywamy i relaksujemy się po ciężkim dniu, urządzając sobie małe SPA.

Z powyższych informacji wynika, że tematowi oświetlenia w łazience należy poświęcić trochę czasu i zaprojektować je tak, aby z jednej strony doskonale doświetlało każdy kąt pomieszczenia, a z drugiej natomiast - było łagodne i uspokajające. Jak osiągnąć ten efekt?

Halogeny czy lampy LED?

Zarówno jeden, jak i drugi typ oświetlenia, ma swoje zalety, z których warto korzystać. Trzeba jedynie wiedzieć jak to zrobić aby uzyskać zadowalający efekt.

Halogeny mają tę zaletę, że dają przyjemne, rozproszone światło, które perfekcyjnie oświetla całe pomieszczenie. Do tego dają sporo światła i są trwałe. To czyni je dobrym rodzajem oświetlenia łazienkowego.

Lampy LED są natomiast ekonomiczne w użytkowaniu i bardzo długowieczne - będą służyły nam przez całe lata. Idealnie nadają się do oświetlenia punktowego. Dostępne są w formie świetlówek o gwincie pasującym do typowych lamp oraz w formie taśm odpornych na działanie wody - te czynniki sprawiają, że wspaniale sprawdzą się w wilgotnym pomieszczeniu o szczególnych wymaganiach co do rodzaju oświetlenia.

Ze względu na specyfikę rzucanego światła, lampy typu halogenowego rewelacyjnie nadają się jako oświetlenie sufitowe, natomiast lampy lub listwy LED - jako oświetlenie punktowe. Zanim jednak omówimy kwestię rozplanowania poszczególnych źródeł światła, zastanówmy się nad tym, jaka jego barwa będzie najlepsza i najbardziej praktyczna. Lampy LED dają światło o różnych odcieniach barwy białej:

  • ciepłe,
  • zimne,
  • neutralne.

Który z produktów wybrać? Jeśli potrzebujesz oświetlenia, przy którym możesz zobaczyć wszystkie szczegóły, nałożyć makijaż lub wykonać manicure, wybierz światło o barwie neutralnej - jest najbardziej zbliżone do naturalnego i nie zmienia kolorów, a przy tym na tyle intensywne, że dobrze pokazuje każdy detal.

Dla uzyskania efektu przytulnego, ciepłego wnętrza warto zainstalować świetlówki o barwie ciepłej. Natomiast barwa zimna daje wrażenie chłodnego, sterylnego pomieszczenia, a poza tym zmienia kolorystykę twarzy. Nie nadaje się więc do zastosowania w łazience.

Rozkład oświetlenia - jak dopasować je do swoich potrzeb?

Każdy z nas zapewne miał przyjemność podziwiać, na przykład na portalach tematycznych, przepiękne aranżacje łazienek, w których każdy element doskonale harmonizuje z pozostałymi, sprawiając wrażenie nowoczesnego, luksusowego i przytulnego. Umeblowanie i wybór płytek podłogowych i ściennych to tylko połowa sukcesu na drodze do stworzenia takiego wnętrza. Drugi czynnik, który zadecyduje o końcowym efekcie, to właśnie oświetlenie. Aby zaaranżować je dobrze, warto podzielić przestrzeń pomieszczenia na strefy - jedną z nich będzie wanna i/lub kabina prysznicowa, kolejną lustro nad umywalką, a ostatnią - półeczki lub szafka na akcesoria.

Najpierw jednak omówmy oświetlenie sufitowe - tutaj sprawdzi się lampa ze świetlówkami halogenowymi. Lampa wisząca nie będzie dobrym pomysłem, będzie ograniczała swobodę ruchów i nie prezentuje się dobrze w tym pomieszczeniu. Dobrym wyjściem będą plafony w ilości dopasowanej do wielkości łazienki. Warto rozplanować je tak, aby możliwe było włączanie i wyłączanie poszczególnych plafonów niezależnie od innych - to nie tylko oszczędne, ale także praktyczne. Kiedy bowiem chcesz wziąć szybki prysznic, nie musisz rozjaśniać całego pomieszczenia, a tylko wybraną jej strefę.

Strefa wanny lub kabiny prysznicowej to zdecydowanie strefa relaksu. Tutaj nie musisz mieć silnego, jaskrawego światła, wystarczy delikatne, lekko tylko rozpraszające ciemność. W tym miejscu dobrze jest zainstalować subtelne, łagodne lampy lub taśmy LED. Nie tylko pozwolą Ci się rozluźnić i wyciszyć, ale także będą niezwykle efektowne. Taśmę LED wystarczy zamocować w wybranym miejscu, na przykład na podłodze tuż przy wannie lub w suficie podwieszanym. Warto także zastosować specjalne osłony, które nieco rozproszą światło i stworzą ciekawy efekt aranżacyjny.

Nowoczesne oświetlenie LED do łazienki o barwie neutralnej będzie doskonałym sposobem na dekorację lustra. Tutaj potrzebujemy światła wyrazistego i intensywnego, ale także nie zmieniającego odcieni kolorów twarzy i dekoltu. Świetlówki w kloszach należy zamontować na wysokości wzroku - dobrze oświetlą twarz, nie powodując na niej powstawania cieni. Modne jest także zastosowanie kilku opraw wokół górnej i obydwu bocznych krawędzi lustra. Aby nadać pomieszczeniu wyjątkowego charakteru, można zdecydować się na montaż listwy LED za ramą lustra albo też w suficie podwieszanym.

Oświetlenie półek czy szafki należy do dekoracyjnego i pozwoli uczynić pomieszczenie efektownym dziełem sztuki. Podobnie jak w przypadku oświetlenia lustra, także tutaj mamy kilka opcji do wyboru. Możemy zdecydować się na tradycyjne kinkiety rzucające światło punktowe na wybrane przez nas elementy dekoracyjne, jak również zamontować listwę z żarówkami LED, stwarzającą efekt kurtyny delikatnego światła. Najlepiej zastosować barwę ciepłą lub neutralną, aby nie stworzyć wrażenia nadmiernej sterylności.

Do aranżacji łazienki, jej umeblowania i oświetlenia, trzeba się bardzo starannie przygotować. Choć chcemy, by była ona efektowna i urządzona ze smakiem, to należy także zadbać o to, by korzystanie z niej było łatwe i komfortowe. Dlatego tak ważne jest zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych elementów oświetlenia i zastosowanie najlepszych produktów - lamp, kinkietów i taśm LED.

Komentarze