Jak wybrać odpowiedni zamek do drzwi?

Zamek do drzwiPowiadają, że diabeł tkwi w szczegółach i jest to niestety prawda, ponieważ takimi szczegółami często okazują się zamki do drzwi. Możesz kupić najlepsze, a koniec końców to on będzie trzymał je całkowicie zamknięte przed jakimikolwiek intruzami. W jaki sposób wybrać najlepszy i niezawodny zamek do drzwi wejściowych?

Jakie są rodzaje zamków?

Obecnie na rynku jest dość duża liczba modeli zamków i nierzadko Klienci sklepów zaczynają się gubić, ponieważ nie wiedzą, który jest najlepszy i na jaki się zdecydować. Każdy rodzaj posiada zupełnie inne przeznaczenie i nadaje się do różnego rodzaju drzwi. Mogą to być drzwi wejściowe, pokojowe, garażowe, antywłamaniowe.

Zgodnie z podziałem na sposób montażu mamy: wpuszczanie i nawierzchniowe. Zamki wpuszczane są nazywane wewnętrznymi, a to nie z byle powodu. Najpierw przygotowujesz pod nie otwory w całej płycie, a następnie wkładasz mechanizm do środka. Po przekręceniu klucza rygiel powinien gładko wejść do otworu w futrynie i wówczas drzwi zostają zablokowane.

Zamki nawierzchniowe są najczęściej zwane nadrzwiowe lub zewnętrzne, z tego powodu, że mocuje się je do drzwi. Z jednej strony otwierany jest za pomocą klucza, a z drugiej przy pomocy zasuwy, która w może mieć również kształt gałki. Zwykle polecane są do cienkich drzwi, dlatego, że nie dałoby rady zamontować w nich wpuszczanego.

Zdecydowanie najczęściej są wykorzystywane zamki tradycyjne, które mają nie tylko korzystną cenę, ale także odznaczają się wysoką skutecznością działania. Należy użyć tylko klucza, jeśli chce się przesunąć rygiel. Dodatkową zaletą jest to, że tego typu zamki do drzwi nie potrzebują zasilania prądem.

Sam zamek nie poradzi sobie w zapewnieniu całkowitego bezpieczeństwa - z tego powodu bardzo ważne jest kupienie solidnej wkładki do zamka, którą znaleźć można np. tutaj: https://zamki-sklep.pl/52-wkladki-gerda. Musi to być to całkowicie kompatybilny układ, aby spełniał swoje zadanie. Patrz przede wszystkim, na przeznaczenie ich używa oraz na producenta, który gwarantuje najwyższą jakość i staranność wykonana, a także użycie najwyższej klasy materiałów.

Drzwi wejściowe - jaki zamek?

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć drzwi wejściowe, stajemy przez niemałym wyzwaniem. Wybór zamka powinien być podyktowany, na pierwszym miejscu, kwestiami bezpieczeństwa domowników. Najlepiej, aby drzwi były wyposażone w więcej, niż jeden zamek. To jest najbardziej powszechne rozwiązanie - zamykanie „na dół i na górę”.

Powinieneś przede wszystkim zwracać uwagę na ilość bolców obrotowego bębenka wkładki cylindrycznej. W skrócie - im więcej, tym lepiej, ponieważ będzie o wiele trudniej komuś ten zamek otworzyć bez odpowiedniego klucza. Dobrze również będzie zwrócić uwagę na zablokowanie możliwości przewiercenia zamka. Pozwala na to zainstalowany w środku element rotacyjny lub blaszka, które nie pozwalają wiertle dostać się do bębenka wkładki.

Ostatnią najważniejszą rzeczą, którą powinieneś wziąć pod uwagę, są atesty i klasa zamka. Do drzwi wejściowych najlepiej wybierać zamki oznaczone klasą C. Poradzą sobie z każdą brutalną próbą wtargnięcia do mieszkania, a ich opór da radę wytrzymać aż 6 minut. Pamiętaj, że im więcej zamków i wyposażenia ochronnego drzwi, tym więcej czasu zajmie ich sforsowanie. Zdążysz w tym czasie powiadomić służby lub ochronę.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci zapoznać się z niektórymi rodzajami zamków i zwrócił uwagę na wiele kwestii, które są niezbędne w trakcie wybierania zamka Życzymy powodzenia!

Komentarze