Jak wybrać akumulatorową szlifierkę kątową?

Szlifierka kątowaSzlifierka kątowa jest niezbędnym narzędziem zarówno w warsztacie, jak i na placu budowy. W jakich warunkach sprawdzą się modele zasilane akumulatorem? Na co zwrócić uwagę, dobierając tarczę do szlifierki kątowej?

Zasilanie akumulatorowe - praktyczne rozwiązanie

Szlifierki kątowe to urządzenia, które znajdują szereg zastosowań w branży remontowo-budowlanej, motoryzacyjnej czy stolarskiej. Wykorzystywane są do cięcia elementów metalowych (blachy czy prętów zbrojeniowych), betonowych i ceramicznych, a także do wstępnego szlifowania twardych powierzchni. Szlifierki wyposażone w pojemne akumulatory litowo-jonowe stanowią wygodną alternatywę dla tradycyjnych modeli, zasilanych za pomocą kabla sieciowego - są bardziej poręczne i mobilne. Co ważne, tego typu urządzenia sprawdzą się tam, gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest utrudniony, bądź niemożliwy - np. podczas prac terenowych czy robót na dużych wysokościach. Wybierając szlifierkę tego typu, warto zwrócić uwagę na pojemność znajdującego się w zestawie akumulatora. Ten parametr opisywany jest za pomocą amperogodzin (Ah) i ma bardzo duży wpływ na wygodę korzystania ze szlifierki - im większa pojemność akumulatora, tym dłużej urządzenie może pracować bez konieczności ładowania. Na rynku najczęściej spotykane są modele o pojemności 3 lub 4 Ah. Akumulator o pojemności 4 Ah jest w stanie dostarczać prąd o natężeniu 1 A przez cztery godziny. Ważnym parametrem jest również napięcie. Jeżeli planujesz wykorzystywać szlifierkę do intensywnych prac, powinieneś zaopatrzyć się w urządzenie wyposażone w akumulator o napięciu 18 V/DC lub wyższym. Przed dokonaniem zakupu warto również sprawdzić, ile czasu zajmuje pełne naładowanie akumulatora za pomocą ładowarki sieciowej.

Odpowiednia tarcza

Kupując szlifierkę, warto zwrócić uwagę na rozmiar tarczy, która można zainstalować w urządzeniu. Mniejsze tarcze o średnicy 115 mm wykorzystywane są do lżejszych prac, takich jak usuwania rdzy czy wygładzanie powierzchni spawów. Podczas bardziej intensywnych robót remontowych czy budowlanych sprawdzą się szlifierki wyposażone w tarczę, której średnica wynosi co najmniej 125 mm. Drugim ważnym parametrem tarczy jest jej grubość. Grubość modeli przeznaczonych do cięcia wynosić powinna od 1 do 3 mm, natomiast grubość tarcz wykorzystywanych do szlifowania - około 6 mm. Tarcze powinny być także dopasowane do materiału, który ma zostać poddany obróbce. Najprostszym, ale nie zawsze skutecznym rozwiązaniem, są tarcze uniwersalne. Aby w pełni wykorzystać możliwości szlifierki kątowej, warto zaopatrzyć się w tarcze przeznaczone do pracy z konkretnymi materiałami np. tarcze do cięcia stali, aluminium czy tworzyw sztucznych. Podczas prac budowlanych powszechnie wykorzystywane są wytrzymałe tarcze diamentowe przeznaczone do cięcia twardych materiałów budowlanych, takich jak beton.

Szlifierka akumulatorowa - gdzie kupić?

Szeroki wybór profesjonalnych szlifierek kątowych zasilanych akumulatorami znajdziesz w sklepie internetowym Würth. Urządzenia sprzedawane są w komplecie z ładowarkami, umożliwiającymi szybkie ładowanie akumulatorów. Do zestawu dołączone są również akcesoria (dodatkowy uchwyt, kołnierz mocujący, klucz oczkowy) oraz kufer, umożliwiający wygodne przechowywanie i transportowanie urządzenia.

Komentarze