Jak urządzić kuchnię dla dużej rodziny - poradnik meblowy

Rodzinny obiad w dużej kuchniJako serce każdego domu, kuchnia musi łączyć reprezentacyjność z funkcjonalnością. Jej aranżacja jest szczególnie trudnym wyzwaniem, jeśli ma służyć większej rodzinie. Jak sobie z nim poradzić? Sprawdź nasz poradnik.

Duża rodzina generuje szereg technicznych wymagań, któremu musi sprostać dom. Intensywne użytkowanie pomieszczeń przez sporą liczbę osób powoduje, że łatwo powstaje wrażenie tłoku i nieunikniony bałagan. Dotyczy to zwłaszcza miejsca, w którym przygotowywane i jedzone są posiłki. Kuchnia i jadalnia to jedne z najczęściej eksploatowanych pomieszczeń w domu. Z tego względu, projektując jej układ i wystrój, warto mieć na uwadze szczególnie prawidłowe spełnianie funkcji użytkowej.

Funkcjonalność kuchni zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą:

Metraż - to zazwyczaj element, na który mamy niewielki wpływ, ze względu na z góry określony rozkład domu. Można jednak dostosować wystrój do wymiarów kuchni w taki sposób, by nigdy nie wydawała się klaustrofobiczna i zatłoczona;

  • Układ - ten faktor z kolei zależy tylko i wyłącznie od osoby, aranżującej przestrzeń. Jest on kluczowy dla płynnego przepływu kuchennych czynności i komfortu jej użytkowników;
  • Wystrój - meble i inne jego elementy można dobrać i rozłożyć w ten sposób, by pomieszczenie było bardziej przestronne i pełne światła. Wystarczy dostosowanie odpowiedniej stylistyki i umiejętny dobór kształtów.

Jak dostosować meble do kuchni dla dużej rodziny?

Kluczowym elementem przy doborze mebli do pomieszczenia kuchennego, przeznaczonego do użytku wielu osób, jest ich pojemność. Im więcej szafek i schowków posiadają szafki, tym lepiej dla użytkowników kuchni. Oprócz szafek dolnych, warto zainwestować również w te wiszące, które wykorzystują zazwyczaj niezagospodarowaną przestrzeń. Kolejnym elementem, będący istotnym dla wieloosobowych rodzin, jest dobrej jakości blat. Większa ilość osób oznacza jego wzmożone użytkowanie - z tego względu inwestycja w szafki z blatem laminowanym czy innego rodzaju zabezpieczeniem to rozsądny krok. Szeroką gamę nowoczesnych mebli kuchennych znajdziesz na marketmeblowy.pl.

Duża kuchnia

Kuchnia dla dużej rodziny - rozplanowanie przestrzenne

Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, aranżując tego typu pomieszczenie, jest logistyka rozplanowania przestrzeni. Bez uwzględnienia tego aspektu, nawet najlepiej dobrane meble nie będą w stanie sprawić, że kuchnia będzie funkcjonalna i estetyczna zarazem.

Warto wybrać jak najbardziej pojemne szafki, a jednocześnie ograniczyć ich ilość, co znacznie zwiększy przepływ kuchni i zmniejszy poczucie ciasnoty. Dobrym rozwiązaniem jest okrągły stół, który pozwala na usadzenie dużej liczby osób, nie zajmując takiej ilości miejsca jak prostokątne formaty.

Komentarze