Jak skutecznie wyczyścić płytę indukcyjną?

Czyszczenie płyty indukcyjnejUrządzając od podstaw lub remontując kuchnię warto zastanowić się nad sposobem gotowania. Czy będziemy korzystać z instalacji gazowej czy elektrycznej? W tym drugim przypadku najlepiej zamontować na blacie kuchennym płytę indukcyjną.

Jest ona wyróżniającym się elementem wystroju wnętrza, bo łączy w sobie nowoczesny design oraz ponadczasową funkcjonalność. Biała lub czarna będzie pasować do pozostałych urządzeń lub może z nimi kontrastować. Prosta w obsłudze, bardzo intuicyjna, w razie jakiejkolwiek usterki wyświetli kod błędu. Dzięki przekazywaniu energii elektrycznej ogrzewa wyłącznie spód garnka, nie jest jak inne w całości ciepła, co przy dotknięciu mogłoby spowodować poparzenie. Korzystając z niej nie mamy styczności z płomieniami, tak jak w kuchence gazowej. Dodatkowo funkcja Power Boost przyśpiesza gotowanie i zmniejsza czas potrzebny na przyrządzenia potrawy.

Czyszczenie

Systematyczność kluczem do wzorowego wyglądu płyty indukcyjnej.

Jak czyścić płytę indukcyjną? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Biorąc pod uwagę, że użytkuje się ją codziennie, tak samo każdego dnia należy ją dokładnie wyczyścić. Proces czyszczenia płyty indukcyjnej wykonuje się zawsze po wyłączeniu oraz całkowitym ostygnięciu urządzenia. Niezbędne środki czystości to delikatna gąbeczka (ale wyłącznie jej miękka strona), ściereczka z mikrofibry, płyn do mycia naczyń, mydło lub specjalistyczne preparaty. Gąbka oraz ściereczka z mikrofibry wraz z detergentem skutecznie usuwają zabrudzenia, nie rysują powierzchni, dobrze wchłaniają wilgoć oraz eliminują ryzyko wystąpienia nieestetycznych smug. Do polerowania można stosować papier kuchenny, ale wyłącznie ten miękki.

Jak unikać kłopotliwych zabrudzeń na płycie indukcyjnej?

Gotując powinniśmy rozważnie dobierać moc grzania, aby nic nie wykipiało, a olej nie pryskał po urządzeniu. Nagromadzony na płycie tłuszcz czyści się trudno, ale nie należy zdrapywać go nożem czy też innym ostro zakończonym narzędziem - grozi to nieodwracalnym porysowaniem. Przydatnym gadżetem może wówczas okazać się preferowany przez producentów płyt indukcyjnych skrobak. Przykładając go do płyty pod kątem 45 st. powolnymi ruchami zeskrobuje się zabrudzenie.

Środki czystości - wysokiej jakości, skuteczne, dostępne w różnych postaciach

Naniesione na całą powierzchnię płyty środki czystości, takie jak mleczko, płyn do mycia naczyń lub mydło należy pozostawić na kilka minut, a następnie ściągnąć i wypolerować do sucha. Są one skuteczne, a jednocześnie delikatne dla połyskującej powierzchni urządzenia. Dobierać można je wedle własnego uznania.

Środki czystości

Na ratunek - domowe sposoby w czyszczeniu płyty indukcyjnej

Zbyt intensywne lub długotrwałe smażenie doprowadza do osadzenia się oraz przypalenia tłuszczu na płycie. Zabrudzenia tego typu bywają niezauważalne od razu, ale należy walczyć z nimi niezwłocznie. Nie zda tu egzaminu zwyczajna gąbka z płynem do mycia naczyń, ponadto niewskazane jest uporczywe ścieranie zabrudzenia. Dlatego najlepiej zastosować naturalne środki czystości, czyli ocet lub sodę, które zazwyczaj są w każdej kuchni. Stworzoną z roztworu octu i wody mieszankę umieszczamy na widocznej plamie i ścieramy po kilku minutach za pomocą miękkiej gąbki, powtarzając czynność aż do całkowitego zniknięcia kłopotliwej, tłustej plamy. Polecamy również przygotowanie pasty z sody i wody utlenionej, którą kładzie się na zabrudzenie i rozsmarowuje okrężnymi ruchami - bez obaw, nie porysuje ona powierzchni.

Dlaczego warto dbać o czystość płyty indukcyjnej?

Zadbana, dobrze czyszczona płyta indukcyjna gwarantuje wydajność taką, jak pierwszego dnia. Niestaranne czyszczenie, pozostawianie zabrudzenia, a co za tym idzie nierówności na powierzchni płyty sprawiają zaś, że zaburzone zostaje oddziaływanie indukcji na całej powierzchni garnka. Zmniejsza się przenikalność ciepła, a wydajność urządzenia spada, co ma duży wpływ na prędkość przygotowywania posiłków oraz żywotność płyty. Więcej porad i ciekawostek na temat pielęgnacji sprzętów kuchennych znajdziesz na stronie https://dommania.pl.

Komentarze