Jak powstaje drewno KVH i BSH?

Drewno KVH a BSHDrewno konstrukcyjne lite KVH i drewno klejone warstwowo BSH to rodzaje drewna konstrukcyjnego, które cieszą się bardzo dużą popularnością w nowoczesnych projektach i ekologicznych, innowacyjnych inwestycjach. Użytkownicy cenią je za ich wytrzymałość, niskie przewodzenie ciepła, stabilność i estetykę.

W ofercie składu drewna Sopexim znajdziesz zarówno drewno KVH, jak i BSH, dostępne w różnych rozmiarach i klasach wizualnych. Czym jednak różnią się te dwa rodzaje drewna? W artykule odpowiadamy na to pytanie.

Sprawdź ofertę drewna KVH oraz BSH na Sopexim: https://sopexim.pl/.

Proces powstawania i przeznaczenie drewna KVH

Drewno KVH to rodzaj drewna, który służy przede wszystkim jako materiał konstrukcyjny, a dzięki swoim właściwościom i wysokiej jakości sprawdza się nawet w przypadku najbardziej wymagających inwestycji.

Czym jest drewno KVH? Co to za materiał konstrukcyjny i skąd się bierze jego popularność wśród inwestorów? W dużym skrócie - KVH to lite drewno, które suszy się, czterostronnie struga i fazuje, a następnie klei na specjalne mikrowczepy. Dzięki temu belka może osiągać długość nawet 13 metrów bez utraty wytrzymałości i innych parametrów.

Jak powstaje drewno klejone KVH? Poszczególne elementy oddziela się przy pomocy cięcia rozdzielającego rdzeń drewna, dzięki czemu KVH wyróżnia się stabilnością i małą podatnością na pękanie. Drewniane belki są następnie suszone w komorach suszarniczych - w ten sposób drewno KVH osiąga wilgotność do 15% i znacznie zwiększa swoją wytrzymałość.

Kolejny etap powstawania drewna KVH to czterostronne struganie na gładko i fazowanie krawędzi. Materiał konstrukcyjny przygotowuje się tak, by można było stosować go jako elementy konstrukcji ścian w budownictwie szkieletowym, elementy konstrukcji więźby dachowej czy materiał na garaż, altanę lub pergolę. Wysokie parametry wytrzymałościowe KVH sprawiają, że drewno to sprawdza się na nośne i usztywniające konstrukcje takie jak wsporniki, belki, krokwie czy słupy. Dzięki struganiu drewno jest też odporne na ogień i szkodniki.

Ostatni etap powstawania drewna konstrukcyjnego KVH to klejenie na mikrowczepy (złącze klinowe). Drewno jest gładkie (w klasie wizualnej Si, w przypadku klasy NSi dopuszczalne są niedostrugania), równe i tak wytrzymałe, że nadaje się nawet do budowy obiektów wielkopowierzchniowych.

Drewno KVH wyróżnia się niskim przewodzeniem ciepła. Pomaga redukować mostki cieplne, jest więc szczególnie polecane w budownictwie niskoenergetycznym i pasywnym. Dzięki temu, że przy jego obróbce nie stosuje się chemicznych impregnatów, drewno KVH wykorzystuje się także w budownictwie ekologicznym.

Sposób produkcji drewna sprawia, że KVH to materiał o klasie wytrzymałości S10/C24. Występuje też w dwóch klasach wizualnych - Si dla konstrukcji widocznych i NSi dla konstrukcji niewidocznych.

Drewno BSH

Proces powstawania i przeznaczenie drewna BSH

Czym jest drewno BSH? Podobnie jak KVH, to drewno konstrukcyjne, które jednak powstaje poprzez proces klejenia warstwowego desek lub lameli drewnianych. Drewno drzew iglastych suszy się komorowo. Dzięki temu jego wilgotność zmniejsza się do 15%, a wytrzymałość zdecydowanie rośnie. Drewno jest następnie czterostronnie strugane. Ostatni etap to klejenie warstwowe drewna, ponowne struganie i fazowanie krawędzi.

Nowoczesny proces obróbki gwarantuje, że drewno BSH osiąga doskonałe parametry wytrzymałościowe. Klejenie warstwowe sprawia, że BSH to materiał trwały i stabilny. Suszenie komorowe gwarantuje, że drewna BSH nie trzeba dodatkowo zabezpieczać środkami chemicznymi wewnątrz budynków (trzeba je natomiast zaimpregnować, jeśli używa się go na zewnątrz). Z powodzeniem stosuje się je w budownictwie ekologicznym. Jest też bardziej odporne na ogień niż niechroniona stal!

Do czego nadaje się drewno klejone BSH? Świetnie sprawdzi się jako alternatywa dla konstrukcji stalowych i żelbetowych oraz na elementy widoczne konstrukcji. To dobry wybór wszędzie tam, gdzie potrzebne są konstrukcje wymagające dużej wytrzymałości i rozpiętości bez podpór. BSH używa się również do budowy drewnianych zadaszeń, pergoli i placów zabaw.

Jakie są klasy drewna klejonego warstwowo? Drewno BSH to materiał dostępny w dwóch podstawowych klasach wizualnych NSi (do elementów niewidocznych) oraz Si (do elementów widocznych). Drewno BSH jest przy tym technicznie suche i posortowane według wytrzymałości - klasy od GL 24 do GL 32.

Drewno KVH

Czym się różni drewno KVH od BSH?

Kiedy warto wybrać drewno konstrukcyjne lite KVH, a kiedy lepiej zdecydować się na drewno klejone warstwowo BSH? Oba rodzaje drewna konstrukcyjnego wyróżniają się wysoką wytrzymałością, stabilnością rozmiarową i odpornością na szkodniki. Oba są suszone komorowo, co zwiększa trwałość drewna i sprawia, że w przypadku konstrukcji wewnętrznych nie trzeba tego materiału dodatkowo impregnować przy użyciu preparatów chemicznych.

Drewno konstrukcyjne KVH to drewno lite, a więc mimo wszystko osiąga niższe parametry wytrzymałościowe niż BSH. Dzięki klejeniu na mikrowczepy można je jednak stosować także do bardzo dużych projektów. Nadaje się do konstrukcji budynków i budowy ścian szkieletowych.

Z kolei drewno BSH, dzięki procesowi klejenia warstwowo, osiąga bardzo wysokie wyniki w zakresie wytrzymałości. Jego dużym atutem jest aspekt wizualny - nadaje się do elementów eksponowanych i dekoracyjnych.

Oba rodzaje drewna to doskonały jakościowo, naturalny materiał konstrukcyjny, idealny do nowoczesnych inwestycji i projektów, w których jakość, ekologię i innowacyjność stawia się na pierwszym planie.

Komentarze