Jak ocieplić halę stalową?

Ocieplenie hali stalowejHale stalowe są coraz częstszym wyborem przedsiębiorców. Zyskały już stałe miejsce w przemyśle i logistyce oraz z powodzeniem spełniają swoje zadanie w rolnictwie. Wśród licznych zalet wydają się mieć tylko jedną wadę: słabą izolację cieplną.

Ocieplenie hali stalowej

Ocieplenie hali nie jest czymś, z czego można po prostu zrezygnować. Kwestię tę reguluje nawet rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.). Temperatura w halach stalowych nie powinna być niższa niż 14 stopni Celsjusza. Natomiast gdy spadnie ona poniżej 10 stopni, pracodawca ma obowiązek zapewnienia ciepłych posiłków i odpowiedniej odzieży.

Ocieplenie hali jest więc rodzajem obowiązku.

Jak ocieplić halę stalową?

Halę można ocieplić za pomocą płyt izolacyjnych lub pianek. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jakiekolwiek by wybór, nie padł każdy materiał musi być sprawdzony. Cena produktu nie powinna grać pierwszej roli.

Płyty izolacyjne

Ze względu na szybki i prosty montaż najczęściej wybiera się płyty gipsowo-kartonowe. W celu zapewniania dobrej izolacji montuje się także podwieszany sufit wypełniony na ogół wełną mineralną. Obecnie większość przedsiębiorców zastanawiających się, jak ocieplić halę stalową, wybiera płyty z wełny mineralnej właśnie lub płyty styropianowe.

Zasadnicza różnica między wełną a styropianem polega na tym, że pierwszy materiał jest odporny na ogień, a drugi ma o wiele większą wytrzymałość. Ponadto płyta styropianowa jest lżejsza i nie wchłania wody.

Dawniej ocieplało się hale magazynowe głównie płytami wiórowo-cementowymi, ale to niekoniecznie najwydajniejsza technika. Dziś już wiadomo, że większą skuteczność izolacyjną mają m.in. płyty styropianowe.

Pianki

Pianki utrzymujące ciepło to kolejna odpowiedź na to, jak ocieplić halę stalową. Są bardzo wydajne i nadają się do izolacji każdej powierzchni konstrukcji (dach, ściany i jej stropy). Pianka poliuretanowa ma ponadto właściwości hydroizolacyjne, dzięki czemu nie trzeba martwić się wodą.

Piankę aplikuje się za pomocą specjalnego zaworu pistoletowego. Początkowo ma ona formę płynną, lecz po chwili zwiększa swoją objętość (nawet 100-krotnie) i staje się stała. Poliuretan, chociaż musi być dobrze zaaplikowany, to z pewnością rozwiązanie, które gwarantuje szczelność montażu.

Ile kosztuje ocieplenie hali stalowej?

Wielu inwestorów zastanawia się, jak ocieplić halę stalową tanio. Koszt takiego montażu zależy natomiast głównie od wybranego materiału. Najtańsze są niewątpliwie płyty wiórowo-cementowe i styropianowe, ale nie znaczy, że sprawdzą się najlepiej. Wybór izolacji zawsze warto skonsultować z wykonawcą konstrukcji.

Źródło: www.commercecon.pl.

Komentarze