Jak efektownie pomalować ściany? Farby strukturalne dla wymagających

Farby strukturalneMaskuje niedoskonałości, a przede wszystkim pozwala uzyskać wyjątkową fakturę ścian. Farba strukturalna, bo o niej mowa, w zależności od rodzaju może imitować kamień, beton, a nawet aksamit. To produkt stworzony z myślą o osobach, które poszukują trwałych, a zarazem efektownych rozwiązań.


Farba strukturalna - główne zalety

Farby do malowania ścian to produkty charakteryzujące się sporym zróżnicowaniem, jednak wśród kupujących wciąż prym wiodą klasyczne opcje. Tymczasem wybór innowacyjnych rozwiązań jest naprawdę spory. Jednym z nich jest farba strukturalna, która łączy w sobie zalety zwykłych farb i tynków. Jakie są jej podstawowe atuty?

Jest to produkt, który doskonale maskuje drobne pęknięcia i nierówności, w czym przypomina klasyczną farbę. Co więcej, jego aplikacja jest łatwa i nie wymaga szczególnej wprawy. Farba strukturalna eliminuje również konieczność przygotowania idealnie gładkiego podłoża. Jednak jej największą zaletą jest otrzymany rezultat. Nie różni się on praktycznie niczym od efektów uzyskiwanych przy pomocy mas tynkarskich. To wielowymiarowa struktura, która prezentuje się niezwykle efektownie.

Farby strukturalne najczęściej znajdują zastosowanie w salonie i sypialni. Są bowiem niezwykle dekoracyjne. Z powodzeniem można je jednak wykorzystywać także w innych pomieszczeniach. Co ważne, rozwiązania te przepuszczają parę wodną. W efekcie ściany mogą oddychać i są chronione przed zawilgoceniem.

Możliwe do uzyskania efekty

Chociaż farba strukturalna może się kojarzyć z popularnym kiedyś barankiem, współcześnie dostępne rozwiązania oferują o wiele więcej efektów dekoracyjnych. Mogą imitować inne materiały wykończeniowe, takie jak beton czy też kamienie naturalne, tkaniny (np. aksamit oraz dżins), stiuki, a nawet deski.

Na tym jednak nie koniec. Producenci oprócz zróżnicowanych faktur oferują także rozmaite kolory i gęstości farb. Co więcej, dostępne na rynku produkty występują pod różną postacią. Zazwyczaj jest to gotowa do użycia gęsta masa. Czasem jednak pasta lub proszek, które należy zmieszać z farbą akrylową w celu uzyskania pożądanej konsystencji. W rezultacie z łatwością można dopasować produkt do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.

Ostateczny efekt nie zależy jednak wyłącznie od rodzaju farby, ale i sposobu jej nakładania oraz fakturowania. Im większą pomysłowością odznacza się wykonawca, tym ciekawsze rezultaty można uzyskać. Istotne są również jego umiejętności. Chociaż, jak zostało wspomniane, farba strukturalna jest prosta w aplikacji, im większą wprawą będzie dysponowała osoba malująca ścianę, tym na atrakcyjniejsze efekty można liczyć.

Farby strukturalne - jak odpowiednio przygotować podłoże?

Jak zostało wspomniane, w przypadku farby strukturalnej nie ma potrzeby przygotowywania idealnie gładkiego podłoża. Nie oznacza to jednak, że w ogóle można zrezygnować z jakichkolwiek prac wstępnych. Co więc należy zrobić?

W pierwszej kolejności powinieneś oczyścić podłoże z kurzu i zabrudzeń oraz je odtłuścić. W tym celu wystarczy umyć ścianę wodą z dodatkiem delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń lub mydła. Po wyschnięciu powierzchni pora na kolejny krok: gruntowanie. W tym przypadku preparat należy dobrać do rodzaju farby. Jeśli zamierzasz pomalować ścianę strukturalną farbą akrylową, wybierz grunt akrylowy.

Po wyschnięciu zagruntowanego podłoża możesz przystąpić do nakładania farby. Wybierać możesz spośród różnorodnych narzędzi. Zarówno bowiem wałek, jak i paca, gąbka czy też szpachelka nadają się do aplikacji farby strukturalnej.

Komentarze