Instalacja fotowoltaiczna jedno czy trójfazowa? Która będzie lepsza?

InwerterInstalacje fotowoltaiczne cieszą się ogromnym i stale rosnącym zainteresowaniem wśród współczesnych inwestorów. Nie ma w tym nic dziwnego - potrzeba uniezależnienia się od wciąż drożejących kosztów energii jest zrozumiała. Myśląc o inwestycji w zakup i montaż instalacji PV, warto jednak wiedzieć, że na rynku znaleźć można zarówno systemy jedno, jak i trójfazowe.

Która z instalacji będzie lepsza? Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania prezentujemy w naszym wpisie.

Ważna funkcja falownika

Inwerter, zamiennie zwany falownikiem, pozostaje jednym z najważniejszych elementów każdej niezawodnie działającej instalacji fotowoltaicznej. Jego rolą jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny, a koszt mieści się w granicach 20% całkowitych wydatków poniesionych na montaż instalacji fotowoltaicznej.

Specjaliści z branży zalecają, by przy instalacjach PV o mocy do 3 kW zainstalować falownik jednofazowy, zaś przy tych o mocy od 3,68 kW - inwerter trójfazowy. Z kolei użytkownicy instalacji o mocy mieszczącej się w przedziale 3 - 3,68 kW mogą wybrać jeden spośród tych dwóch rodzajów inwertera.

Czym będą się różnić te urządzenia? Dlaczego dobry wybór falownika ma tak duże znaczenie?

Instalacja fotowoltaiczna jedno czy trójfazowa?

Stojąc przed wyborem instalacji jedno lub trójfazowej warto wiedzieć, że pierwsza z wymienionych będzie zawsze inwestycją tańszą, niż druga. Instalacja jednofazowa jednak w rzeczywistości pojawia się w zdecydowanej większości przydomowych instalacji PV. Tym samym nie wszystkie fazy są równomiernie obciążone. Do tego warto podkreślić, że w sytuacji, gdy falownik zostanie podpięty do najbardziej obciążonej części budynku, współczynnik zużycia energii na własne potrzeby może być nawet wyższy, niż w przypadku zastosowania instalacji trójfazowej.

Zazwyczaj bowiem wskaźnik autokonsumpcji w standardowym domu jednorodzinnym nie przekracza poziomu 25%.

Instalacja fotowoltaiczna jednofazowa - kiedy warto?

Najlepszym rozwiązaniem do zastosowania jednofazowej instalacji PV będzie podpięcie inwertera do tej fazy, która w ciągu dnia jest najbardziej obciążona konsumpcją prądu. Dzięki temu większość potrzeb energetycznych użytkowników systemu fotowoltaicznego będzie mogła z powodzeniem być zaspokojona dzięki darmowemu prądowi wytworzonemu w panelach fotowoltaicznych.

Warto też wiedzieć, że z sukcesem można zmienić instalację jednofazową w trójfazową.

Instalacja PV trójfazowa - co warto o niej wiedzieć?

W jakich sytuacjach szczególnie polecanym rozwiązaniem będzie wybór instalacji fotowoltaicznej trójfazowej? Ta z pewnością się sprawdzi wówczas, gdy celem jej użytkowników będzie stworzenie maksymalnie stabilnej lokalnej sieci.

Falownik w takim systemie działa na zasadzie kontrolowania trzech faz jednocześnie. W przypadku wystąpienia jakiegoś zaburzenia na którejś z faz (co w Polsce zdarza się naprawdę często), inwerter będzie się po prostu wyłączał. Warto też podkreślić, że wszelkiego rodzaju nadwyżka dostępnej energii w systemie trójfazowym jest oddawana w depozyt operatorowi sieci. Niedobór z kolei zostaje wyrównany dzięki pobraniu brakującego prądu w sposób tradycyjny.

Moc instalacji fotowoltaicznej a ekonomiczność

Wiemy już, że maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej jednofazowej to systemy PV o mocy nieprzekraczającej 3 kW. Dobrzy specjaliści z branży zalecają też, by maksymalna moc instalacji trójfazowej, wykonanej z ogniw fotowoltaicznych, dotyczyła tylko tych inwestycji o mocy przekraczającej 3,68 kW. Zastosowanie się do tych zaleceń sprawi, że użytkownicy będą mogli liczyć na dostęp do najbardziej ekonomicznych rozwiązań.

Mniejszy inwerter - więcej korzyści?

Montaż mniejszego falownika niż moc paneli fotowoltaicznych może mieć swoje plusy. Jakie? Mimo tego, że chwilowa moc takiego urządzenia jest niższa, to w perspektywie czasu uzysk energii będzie zdecydowanie większy.

Odpowiadać za to będzie wyższa sprawność inwertera oraz możliwość efektywnej, dłuższej pracy w ciągu dnia. Ponadto korzystna będzie także cena - koszt zakupu mniejszego falownika jest zdecydowanie niższy, niż większego. Są jednak i sytuacje, w których zakup większego falownika będzie idealnym rozwiązaniem. Mowa o takich inwestycjach, w których planowana jest rozbudowa posiadanej instalacji fotowoltaicznej.

Źródło: https://n-energia.pl/.