Instalacja fotowoltaiczna - jak to działa?

Panele fotowoltaiczneKażde urządzenie, jakie mamy w domu, czy firmie potrzebuje energii, aby funkcjonować. Wiele osób pobiera prąd z sieci energetycznej, jednak coraz bardziej popularne staje się jego samodzielne produkowanie. Do tego celu wykorzystujemy oczywiście instalację fotowoltaiczną. Jak działa oraz z czego się składa?


Co to jest i jak działa?

W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzi zestaw urządzeń. Najważniejsze są oczywiście panele fotowoltaiczne, jakie musimy zainstalować na gruncie czy dachu. Równie istotny jest inwerter, którego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego na taki, jaki używamy w gniazdkach, czyli zmienny. Instalacja musi być bezpieczna, dlatego konieczne jest zaimplementowanie zabezpieczeń przeciwnapięciowych, których zadaniem jest ochrona przed przepięciami oraz wyładowaniami elektrycznymi. Nie możemy także zapomnieć o równie ważnym elementem, jakim jest system montażowy. To właśnie do niego zostaną zamocowane panele fotowoltaiczne o których więcej przeczytasz na stronie Columbus Energy.

Na czym polega bilansowanie?

Gdy zdecydujemy się na instalację fotowoltaiczną, po jej zamontowaniu koniecznością będzie zamiana licznika na model dwukierunkowy. Jest to zadanie zakład energetycznego, który jest zobowiązany do jego bezpłatnej wymiany w ciągu miesiąca od dnia, w którym nasza mikro instalacja zostanie zgłoszona. Dlaczego jest to konieczne? Zadaniem tego urządzenia będzie zliczanie pobierane energii oraz tej, która jest wysyłana do sieci. Na podstawie tych danych będzie odbywało się rozliczenie z zakładem energetycznym.

Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii mówi, że rozliczanie zakładu z klientem odbywa się zupełnie bezgotówkowo. Sposób, jaki zostanie wykorzystany, jest zależny od tego, jak wielka będzie instalacja fotowoltaiczna. Kiedy mamy do czynienia z sytuacją, gdy całość energii, jaka jest produkowana, jest wykorzystywana na bieżąco, to klient zyskuje najwięcej. Podczas magazynowania energii, jaka jest wyprodukowana, uzyskuje się opust wynoszący:

  • 0,8 kWh za każdy 1 kWh prądu, jaki zostanie wyprodukowany w przypadku instalacji do 10kW,
  • 0,7 kWh za każdy 1 kWh prądu, jaki zostanie wyprodukowany w przypadku instalacji do 50kW.

Zastosowana bilansowanie sprawia, że energię, jaka zostanie wyprodukowana latem, będzie mogła zostać wykorzystana w czasie zimy.

Jakie mamy rodzaje instalacji fotowoltaicznej?

Do wyboru są dwie możliwość, instalacja, która działa w systemie off-grid oraz on-grid. Ta druga jest połączona z siecią elektroenergetyczną, dlatego produkowana energia jest wykorzystywana na bieżąco, a jakakolwiek nadwyżka ląduje w zakładzie energetycznym. System off-grid polega na instalacji, która nie jest zintegrowana z siecią elektroenergetyczną, a nadwyżki wędrują do zainstalowanych akumulatorów.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Na pierwszy rzut oka zasada działania jest dość prosta, promienie słońca, jakie padają na zainstalowane panele fotowoltaiczne, są później zamieniane w energię elektryczną. Aby wszystko dobrze oraz sprawnie funkcjonowało, konieczne jest zastosowanie fotonu, czyli nośnika oddziaływań elektrycznych. To właśnie foton jest odpowiedzialny za wprawianie w ruch elektronów, których zadaniem jest produkcja napięcia. Prąd stały, produkowany przez nasze panele przesyłany jest do falownika, w którym następuje jego zamiana na prąd zmienny.

Jaka jest cena instalacji fotowoltaicznej?

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest niemalże niemożliwa. Dlaczego? Ponieważ konkretna kwota jest zależna od wielu czynników. Moc instalacji, jej cena, czy to, jakie wybierzemy komponenty, czy miejsce montażu bezpośrednio na nią wpływa. Również lokalizacja naszego domu, czy budynku gospodarczego oddziałuje na koszty instalacji fotowoltaicznej. Możemy się jednak posiłkować dotację "Mój prąd".

Co to jest program "Mój prąd"?

Są to dotacje przeznaczona na instalację paneli fotowoltaicznych. Według szacowań, jakie zostały podane przez ministerstwa środowiska i energii, dzięki temu projektowi liczba domów, które korzystają z takiego systemu, ma wzrosnąć aż o 200 000. Dotacja ma wynosić 5000 złotych. Pieniądze z tej dotacji są przeznaczane jedynie na instalację paneli fotowoltaicznych. Uważajmy, aby nie pomylić ich z kolektorami słonecznymi, które odpowiadają za ogrzewanie wody.

Wielkość instalacji fotowoltaicznych z dotacji "Mój prąd"

Według oficjalnych danych, pierwsze 13 000 osób, jakie zdecydowało się na skorzystanie z dotacji, wybrało system, którego moc wynosi średnio 5,5 kW. Koszt takiego systemu wynosi około 25 tysięcy, a otrzymana dotacja równo 5.

Dotacja "Mój prąd" a podatki

Według informacji, jakie zostały podane przez Ministerstwo Finansów, dotacja nie zostanie opodatkowana podatkiem dochodowym, czyli PIT.

Panele fotowoltaiczne to bardzo ciekawe rozwiązanie. Dbanie o środowisko to bardzo ważna rzecz i warto robić wszystko, aby chronić naszą planetę. Dodatkowo taki system to jednorazowy koszt, które będzie nam się stopniowo zwracał. Po pewnym czasie będziemy mieli zupełnie darmowy dostęp do prądu, a jakakolwiek nadwyżka będzie zarabiała dla nas pieniądze.

Komentarze