Ile kosztuje utrzymanie basenu ogrodowego?

Utrzymanie basenu ogrodowegoBasen ogrodowy to atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Obecnie coraz więcej rodzin decyduje się na tego typu rozwiązanie. Prywatny zbiornik wodny na własnym podwórku to doskonały sposób na miło spędzony wakacyjny czas. Niektórzy jednak wstrzymują się z decyzją o zakupie, ze względu na przekonanie o wysokich kosztach posiadania basenu. Czy słusznie? Sprawdź, ile kosztuje utrzymanie basenu ogrodowego?

Woda w basenie - jak wyglądają koszty?

Pierwszym kosztem, z jakim musimy się liczyć, jest cena za wodę, którą napełnimy nasz basen. Całkowity wydatek zależy oczywiście od pojemności basenu. Znacznie więcej zapłacimy za napełnienie dużego modelu stelażowego, który mieści kilkanaście osób, a mniej w przypadku małego basenu rozporowego dla dzieci.

Cena wody za 1 metr sześcienny (1000 litrów) różni się nieco w każdym regionie Polski, jednak średnio jest to ok. 10 zł. Przykładowo basen o średnicy 3,5 m mieści ok. 6500 litrów wody, czyli 6,5 m3. Mając te dane, możemy w łatwy sposób obliczyć, że napełnienie takiego basenu wodą, będzie nas kosztowało ok. 65 zł. Większy basen stelażowy wiąże się oczywiście z wyższymi kosztami. Na rynku dostępne są baseny ogrodowe o pojemności nawet 30 000 litrów, czyli 30 m3. Koszt wody w takim przypadku to już 300 zł.

A jak często trzeba wymieniać wodę? Jeśli posiadamy pompę filtracyjną i korzystamy z chemii basenowej, to wystarczy zrobić to raz w sezonie. Mnożymy zatem koszt jednorazowego napełnienia basenu przez dwa (pierwsze napełnienie plus wymiana). W przypadku modelu o średnicy 3,5 m będzie to 130 zł, a w przypadku basenu o pojemności 30 000 litrów - 600 zł.

Chemia basenowa i filtry do pompy

Wodę w basenie ogrodowym wystarczy wymienić raz w sezonie, ale warunkiem jest odpowiednie dbanie o nią. Dotyczy to korzystania z pompy filtracyjnej oraz chemii basenowej, takiej jak chlor. To wszystko pomoże nam utrzymać basen w czystości i zapobiegnie rozwijaniu się bakterii i powstawaniu szkodliwych związków. Są to oczywiście dodatkowe koszty, które również musimy wliczyć w utrzymanie basenu.

Wiaderko chloru basenowego o wadze 5 kg, możemy zakupić w Internecie za kilkadziesiąt złotych. Takie opakowanie z pewnością wystarczy nam na cały sezon.

Pompę filtracyjną zazwyczaj dostajemy w zestawie z basenem, ale pamiętajmy, że aby działała ona skutecznie, musimy regularnie wymieniać filtry. Do małych basenów stosuje się zazwyczaj pompy kartuszowe z papierowym filtrem, który trzeba wymieniać co 2 tygodnie. Jego cena to 15-20 zł. Przyjmując, że sezon na baseny trwa ok. 3 miesiące (będziemy potrzebowali 5-6), można obliczyć, że zakup filtrów to koszt rzędu 75-120 zł.

W przypadku dużych basenów potrzebna będzie nieco wydajniejsze urządzenie. Najlepiej sprawdzi się tutaj pompa piaskowa. Filtry wymienia się znacznie rzadziej, bo co 2-3 sezony. Koszt nowego filtra do pompy piaskowej wynosi 50-120 zł (25-60 zł na sezon).

Podsumowanie wszystkich kosztów

Reasumując, aby obliczyć, ile kosztuje utrzymanie basenu ogrodowego, musimy wziąć pod uwagę koszty napełnienia basenu i wymiany wody oraz koszty filtrów i chemii basenowej. Wszystko zależy od pojemności basenu, dlatego dla przykładu, weźmy pod uwagę basen o średnicy 3,5 m (pojemność 6500 l): 65 zł (napełnienie basenu) + 65 zł (wymiana wody) + ok. 70 zł (chlor) + 75-120 zł (filtry) = 275-320 zł. Zatem koszt utrzymania basenu o średnicy 3,5 w ciągu jednego sezonu wynosi ok. 275-320 zł.

Źródło: www.skapiec.pl.

Komentarze