Ile kosztuje remont mieszkania?

Remont mieszkaniaRemont mieszkania nie należy do szczególnie lubianych przedsięwzięć. Jest kosztowny, utrudnia codzienne funkcjonowanie, a na dodatek zwykle przypada na okres urlopu. By sprawił możliwie najmniej kłopotów, trzeba dobrze rozplanować prace remontowe i rzetelnie oszacować ich koszty.

To, ile będzie kosztować remont mieszkania jest sprawą indywidualną i zależy od kilku różnych czynników. W największym stopniu decydują o tym: zakres planowanych prac remontowych oraz kwestie związane z samym lokum. Jeśli chodzi o te ostatnie, znaczenie ma lokalizacja oraz wielkość mieszkania, a także jego obecny stan i przyszły, oczekiwany standard. Ważne jest też to, czy prace wykonuje sam właściciel, czy też profesjonalna firma remontowa. Wszystko to sprawia, że koszt całego przedsięwzięcia może wahać się od kilku tysięcy do… kilkuset tysięcy złotych. Poniżej podpowiadamy, jaką kwotę pochłonie remont dwupokojowego mieszkania o powierzchni około 50 m2, a także o co trzeba zadbać, by zapewnić mu niezakłócony przebieg.

Remont mieszkania krok po kroku

Typowy remont mieszkania obejmuje między innymi malowanie ścian i sufitów, położenie podłóg, czy wymianę ceramiki łazienkowej. Na etapie planowania należy określić nie tylko zakres, ale również kolejność działań. Kolejność powinna być dobrze przemyślana, tak, by ułatwić i przyspieszyć realizację prac. Na początku należy zająć się zadaniami najtrudniejszymi i najbardziej czasochłonnymi, a więc wyrównaniem ścian i sufitów, cyklinowaniem podłóg czy pracami glazurniczymi. W dalszej kolejności można skupić się na malowaniu ścian i okien, montażu listew wykończeniowych, a także instalacji nowego oświetlenia. Na zakończenie pozostaje "odświeżyć" mieszkanie - wymienić dekoracje, wyczyścić meble, powiesić obrazy, itp.

Gdy znany jest już grafik działań, należy sporządzić listę wszystkich materiałów i narzędzi, niezbędnych do przeprowadzenia remontu mieszkania. Pozwoli to uniknąć przestojów wynikających z braku wiertła, farby, pędzla, czy też… pieniędzy. Dzięki takiej liście można łatwo obliczyć koszt planowanego przedsięwzięcia i zorientować się, czy własne oszczędności wystarczą na jego realizację. Jeśli odłożona kwota okaże się zbyt niska, warto skorzystać z kredytu, pożyczki lub limitu odnawialnego.

Remont mieszkania - kosztorys prac w kuchni i łazience

W wielu przypadkach najbardziej kosztowny okazuje się remont kuchni i łazienki. Jeśli od ostatniego remontu minęło już 10 czy więcej lat, najprawdopodobniej niezbędna będzie wymiana sanitariatów, armatury, czy też płytek na ścianach i podłogach. Największe kwoty pochłonie jednak zakup nowych sprzętów AGD oraz mebli kuchennych. Jaka może być przybliżona wysokość poszczególnych wydatków? Oto przykładowy kosztorys remontu kuchni o powierzchni 10 m2 i łazienki o powierzchni 6 m2:

  • zakup i montaż drzwi do kuchni i łazienki: 1200 zł
  • malowanie ścian i sufitów (farby i narzędzia): 300 zł;
  • wymiana płytek podłogowych i ściennych (płytki, fugi, klej, grunt, narzędzia): 2000 zł;
  • zakup i montaż urządzeń sanitarnych (kabina prysznicowa - 800 zł, umywalka z szafką - 500 zł, baterie - 300 zł, sedes - 400 zł): 2000 zł;
  • zakup pralki: 1000 zł;
  • zakup nowych sprzętów do kuchni (kuchenka elektryczna z piekarnikiem - 1500 zł, lodówka - 1000 zł, zmywarka - 1000 zł): 3500 zł;
  • zakup oświetlenia: 500 zł;

Całkowity koszt przeprowadzenia wymienionych prac wynosi 10 500 zł. Jeśli remont objąłby również wymianę okien w kuchni, koszty wzrosłyby o minimum 2000 zł.

Koszty remontu pozostałych pomieszczeń

Pozostałe pomieszczenia lokalu to: 18-metrowy salon, 10-metrowa sypialnia i przedpokój o powierzchni 6 m2. Koszty ich remontu będą znacznie niższe, niż w przypadku kuchni i łazienki, ale pod warunkiem, że nie obejmie on wymiany okien oraz zakupu nowych mebli (szaf, komód, sofy, łóżka, itp.). Jeśli prace mają polegać jedynie na odświeżeniu tych pomieszczeń, kosztorys będzie przedstawiał się następująco:

  • zakup i montaż drzwi do salonu oraz sypialni: 1200 zł;
  • położenie dobrej jakości paneli: 1500 zł;
  • malowanie ścian i sufitów: 500 zł.

Łączny koszt remontu tych pomieszczeń wyniesie zaledwie 3200 zł, ale chcąc przeprowadzić w nich kompleksowe zmiany (nowe: meble, okna, telewizor), należałoby liczyć się z co najmniej trzykrotnie wyższymi wydatkami.

Remont mieszkania - koszt całkowity

Zgodnie z przyjętymi założeniami, całkowity koszt remontu mieszkania zamknie się w kwocie 13700 zł. Znacznie wzrośnie ona wówczas, jeśli część lub wszystkie prace remontowe będą wykonywać fachowcy. Stawki wykonawców są bardzo różne i zależą między innymi od województwa, czy też rodzaju prac remontowych. Niemniej jednak, jeśli cały remont opisanego mieszkania wykonaliby fachowcy, całkowite koszty wyraźnie przekroczyłyby 20000 zł.

Chcąc obliczyć całkowity koszt remontu własnego mieszkania, warto kierować się wskazówkami ekspertów z branży budowlanej i remontowej, którzy podpowiadają, że wykończenie lokalu mieszkalnego kosztuje średnio od około 700 do 1000 zł za metr kwadratowy. To kwota uwzględniająca koszty robocizny i wszelkie wydatki związane z wyposażeniem lokum. Przeprowadzając generalny remont w 50-metrowym mieszkaniu należałoby zatem liczyć się z wydatkiem w granicach 35000-50000 zł.

Więcej przydatnych informacji o tym, jak przeprowadzić i korzystnie sfinansować remont mieszkania, można znaleźć na: https://www.euroloan.pl/aktualnosci/remont-mieszkania.

Komentarze