Gres polerowany, szkliwiowy, pocieniany - zalety, wady

Gres polerowanyPłytki gresowe to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań na podłogi. Są one bardzo trwałe i łatwo utrzymać je w czystości. Ponadto są bardzo estetyczne. Nadają się zarówno do domu czy mieszkania, jak i do pomieszczeń użytkowych oraz gospodarczych. Gres możemy również zastosować na terenach zewnętrznych na przykład na tarasie czy schodach. Ten rodzaj płytek powstaje z kamionki szlachetnej, a w jego skład wchodzą glin, kaolin, piasek kwarcowy, szamot oraz skaleń.

Płytki gresowe są niezwykle eleganckie i praktyczne. Do wyboru mamy gres szkliwiony, polerowany oraz techniczny. Materiały te różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również parametrami technicznymi. Ciekawym nowym rozwiązaniem jest również gres pocieniany. Asortyment gresu jest obecnie tak szeroki, ze z pewnością każdy z nas znajdzie coś na miarę swoich potrzeb oraz gustu.

Gres polerowany - wady i zalety

Zalety gresu polerowanego

Gres polerowany cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje wysokie walory dekoracyjne. Inne zalety gresu polerowanego to:

  • ogromny wybór kolorów, wzorów oraz rozmiarów płytek,
  • efektowny wygląd i piękny połysk,
  • gres polerowany może z powodzeniem imitować bardzo drogie szlachetne materiały budowlane jak na przykład naturalny kamień - https://miradalfa.pl/pl/c/Plytki-Ceramiczne/70.

    Wady płytek gresowych polerowanych

    • Bardzo gładka i śliska powierzchnia. Nie zaleca się stosowania tego rodzaju gresu na powierzchniach narażonych na zmienne warunki atmosferyczne, ponieważ już niewielkie ich zawilgocenie sprawia, że są bardzo śliskie. Należy też unikać stosowania tego materiału budowlanego tam, gdzie często poruszają się dzieci, osoby starsze oraz niepełnosprawne ruchowo.
    • Gres polerowany wymaga regularnego czyszczenia. Podczas polerowania jego w przebiegu procesu produkcji na jego powierzchni powstają mikroskopijne wgłębienia, gdzie łatwo gromadzi się brud. Jeśli nie będziemy takich płytek odpowiednio często myć, wówczas zabrudzenia nagromadzą się i staną się trudne do usunięcia.
    • Gres polerowany wymaga impregnacji. Niektóre wysokiej jakości gresy polerowane są już zaimpregnowane przez producenta, jednak najczęściej pracę tę trzeba wykonać samodzielnie. Impregnację płytek specjalnym preparatem należy powtarzać co kilka lat.

    Gres szkliwiony - wady i zalety

    W odróżnieniu od gresu polerowanego, na ten szkliwiony w procesie produkcji od razu po zakończeniu wypalania nakłada się dodatkową warstwę zabezpieczającą. Wpływa ona w istotny sposób zarówno na walory dekoracyjne płytek, jak i na ich parametry techniczne.

    Zalety gresu szkliwionego

    • Większa odporność na przebarwienia,
    • Brak absorpcji wilgoci,
    • Dostępność wielu wzorów i wersji kolorystycznych płytek,
    • Łatwiejsze niż w przypadku gresu polerowanego utrzymanie czystości,
    • Brak konieczności impregnacji,
    • Bezpieczna powierzchnia, na której ryzyko poślizgnięcia się jest nieduże również w pomieszczeniach o dużej wilgotności takich jak łazienka czy kuchnia.

    Wady gresu szkliwionego

    Materiał ten nie jest jednak doskonały. Wady gresu szkliwionego to:

    • nie nadaje się do intensywnie eksploatowanych pomieszczeń, w których chodzimy w obuwiu, ponieważ warstwa szkliwa na powierzchni płytek jest cienka i łatwo ulega ścieraniu,
    • choć sama płytka jest twarda i odporna na uszkodzenia mechaniczne to warstwa szkliwa na je powierzchni już nie. Dlatego należy unikać wszelkich uderzeń o jej powierzchnię, gdyż mogą one spowodować wyraźne pęknięcia lub odpryskiwanie szkliwa.
    • porysowana lub w inny sposób uszkodzona mechanicznie powierzchnia płytek znacznie łatwiej ulega zabrudzeniom i jest trudna do doczyszczenia.

    Gres polerowany czy szkliwiony - co wybrać?

    Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wybór zależy od przeznaczenia płytek oraz od naszych preferencji. W domu w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia z pewnością odpowiednim wyborem będzie gres szkliwiony. Bardzo łatwo utrzymać go w czystości i jest on równie dekoracyjny, co tradycyjne płytki ceramiczne, przy czy znacznie bardziej odporny.

    Nie sprawdzi się on jednak na podłogach mocno eksploatowanych w obuwiu jak na przykład przedpokój. Tam lepszym wyborem może okazać się gres polerowany. Ten rodzaj gresu może także stanowić efektowną i elegancką ozdobę ścian w salonie czy sypialni.

    Wybierając rodzaj gresu, kierujmy się wystrojem wnętrza i jego kolorystyką, parametrami technicznymi płytek, a także specyficznymi potrzebami niektórych domowników na przykład dzieci i osób starszych.

    Oba rozwiązania mają wady i zalety. Oba rodzaje gresu możemy wykorzystać zarówno na podłogach, jak i ścianach. Są to materiały bardzo dekoracyjne i eleganckie. Nie poleca się ich jednak w miejscach, gdzie podłoga jest często narażona na silne zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne, jak na przykład w garażu, piwnicy czy pomieszczeniach gospodarczych. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzi się najbardziej odporny gres techniczny. Jest on również świetnym rozwiązaniem na schody zewnętrzne i wewnętrzne, ponieważ ma bezpieczną nieśliską powierzchnię. Doskonale sprawdzi się też na tarasie albo balkonie.

    Gres pocieniany

    Ciekawym wartym rozważenia materiałem jest także gres pocieniany. Różni się on od gresu polerowanego i szkliwionego formatem, a także grubością. Płytki są bardzo duże i cienkie. Ich rozmiary mogą dochodzić nawet do 2 metrów długości oraz 1 metra szerokości.

    Gres pocieniany to świetnie rozwiązanie do zastosowania na ścianach zewnętrznych budynku. W przypadku wysokiej jakości płytek posiadających wzmocnienia z włókna szklanego możemy go również zastosować na podłogi, ale tylko w miejscach o niskiej eksploatacji. Płytki gresowe pocieniane mają podobną trwałość, co gres szkliwiony, nie wymagają impregnacji oraz są łatwe w pielęgnacji.

    Dokonując zakupu płytek gresowych, zwróćmy szczególną uwagę na ich klasę ścieralności. Na podłogi wybierajmy płytki jak najlepszej jakości, o wysokiej klasie ścieralności. Dzięki temu będą nam służyć przez długie lata i, a ich konserwacja nie będzie sprawiać problemu. Z kolei sam montaż płytek gresowych wymaga sporej wiedzy, dlatego, jeśli nie mamy doświadczenia w pracach budowlanych, lepiej będzie powierzyć go fachowcowi.

    Źródła:

    Komentarze