Gdzie sprawdzą się drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwneDrzwi przesuwne w mieszkaniu w dalszym ciągu zaskakują wielu, choć w rzeczywistości coraz częściej wybierane są zarówno przez projektantów, jak i osoby poszukujące ciekawych rozwiązań do swojego mieszkania. Poza oryginalnym wyglądem, który doskonale wpasowuje się zarówno w nowoczesną, jak i bardziej tradycyjną przestrzeń, drzwi przesuwne mają wiele zalet i sprawdzą się praktycznie wszędzie. Jak wybrać odpowiednie i dlaczego warto zdecydować się na drzwi przesuwne w domu?

Wady i zalety drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne mogą występować pod różną postacią i w różnych systemach montażowych, dzięki czemu stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych drzwi na zawiasach. Ich stosunkowo niewielkie wymagania w zakresie potrzebnej przestrzeni powodują, że to jedno z korzystniejszych rozwiązań w małych mieszkaniach czy domach. Przy ogromnym wzroście popularności projektów typu open-space, drzwi przesuwne mogą spełniać rolę wyjątkowo prostej bariery pomiędzy przestrzeniami i w razie potrzeby otwierać się tak szeroko, jak tego potrzebujemy.

Drzwi przesuwne otwierają się i zamykają poruszając się wzdłuż linii ściany. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są w tym przypadku montowane w podłodze i futrynie prowadnice, po których porusza się skrzydło drzwi, choć w ostatnich latach ogromną popularnością wśród projektantów cieszą się także drzwi przesuwne naścienne w stylu drzwi do stajni (tzw. barn door). Te ostatnie, stworzone z litego drewna i stalowych, często czarnych prowadnic i dodatków nadają wnętrzom oryginalnego wyglądu i komponują się wyjątkowo dobrze w nowoczesnych projektach, choć same inspirowane są XVII-wiecznymi zamkami.

Drzwi przesuwne

Jedyną wadą, choć jednocześnie zaletą drzwi przesuwnych może być ich montaż. Aby mogły otworzyć się w pełni, drzwi przesuwne potrzebują przestrzeni wzdłuż ściany lub wewnątrz niej. Wariant prowadzony wewnątrz ściany wymaga instalacji już na etapie projektowania domu, natomiast drzwi otwierane wzdłuż ściany nie mogą być blokowane przez zawieszone na niej dekoracje czy ustawione przy ścianie meble. Z drugiej jednak strony, drzwi przesuwane nie zajmują przestrzeni prostopadłej do ścian i przy małych korytarzach, łazienkach czy kuchniach są idealnym sposobem na optyczne zwiększenie metrów użytkowych.

Gdzie pasują drzwi przesuwane - najciekawsze propozycje projektantów

Drzwi przesuwne zawdzięczają swoją popularność przede wszystkim ogromnej różnorodności zastosowań i projektów, w jakich mogą zostać wykorzystane. Niegdyś kojarzone przede wszystkim z cienkimi parawanami oddzielającymi wbudowaną garderobę, dziś drzwi przesuwne stanowią zupełnie odrębną kategorię i są doceniane przez architektów jako najlepsza alternatywa dla tradycyjnych drzwi zawiasowych. Dobrze dopasowane do stylu wnętrza drzwi przesuwne stworzą dodatkową przestrzeń, zajmując niewiele miejsca przy ścianie i nie wymagając pustej przestrzeni przed lub za drzwiami w celu ich otwarcia. Co więcej, wprowadzą do projektu wnętrza oryginalny dodatek, który pomimo dużej popularności wciąż potrafi zaskakiwać. Gdy patrzymy na pustą ścianę przedzieloną przejściem do kolejnego pokoju, tradycyjne drzwi często zdają się do niej nie pasować. Drzwi przesuwne pasują nawet do koncepcji open plan. Trudno ich za to nie doceniać.

Gdzie sprawdzą się drzwi przesuwne? Wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca na zamontowanie tradycyjnych drzwi, a więc zarówno w małych, jak i wyjątkowo wąskich pomieszczeniach. Jednocześnie jednak zaprezentują się równie dobrze na dużej, otwartej przestrzeni – projektanci wykorzystują je regularnie w nowoczesnych projektach łazienek, kuchni, salonów, czy sypialni, korzystając przy tym z nowo odkrytego potencjału jaki daje wolna od drzwi przestrzeń po obu stronach ściany.

Drzwi przesuwne

Zakup drzwi przesuwanych - sprawdź oferty przed zakupem

Ze względu na specyficzny projekt, drzwi przesuwane nie są zwykle dostępne w tradycyjnych marketach budowlanych i najczęściej produkowane są na zamówienie, pod konkretny wymiar pomieszczenia. Z tego też względu warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z ofertami poszczególnych producentów i rozważyć wszystkie proponowane przez nich opcje przed podjęciem ostatecznej decyzji. Drzwi przesuwne mogą przybierać wiele form i wpisywać się w każdy styl mieszkania czy domu, ale zawsze muszą spełniać też najwyższe standardy jakości i funkcjonalności.

Marzysz o ciekawym projekcie w swoim domu i poszukujesz oryginalnych rozwiązań w miejsce klasycznych drzwi? Nowoczesne drzwi przesuwne to wyjątkowy sposób na wprowadzenie zupełnie nowej dynamiki i funkcjonalności do Twojej przestrzeni.

Komentarze