Gdzie można wykorzystać nagrzewnicę powietrza?

Nagrzewnica powietrzaNagrzewnice powietrza służą do ogrzewania niewielkiej przestrzeni i występują w wariancie przenośnym lub montowanym na ścianie. Większość modeli wykorzystuje gaz lub energię elektryczną.

Są to niezwykle wygodne urządzenia do dostarczania skupionego i zlokalizowanego ciepła, co szczególnie docenią osoby starsze, chore lub charakteryzujące się ograniczoną sprawnością ruchową. Dziś odpowiemy, gdzie dokładnie można je wykorzystywać.

Jaki rodzaj nagrzewnicy powietrza?

Kiedy decydujesz się na użycie nagrzewnicy powietrza, zastanów się najpierw, jakiemu celowi ma służyć.

Ogrzewanie całego pomieszczenia przez kilka godzin lub dłużej

W tym celu powinieneś użyć grzejnika konwektorowego. Działają one poprzez ogrzewanie powietrza bezpośrednio obok nich, które następnie naturalnie krąży stosunkowo równomiernie po pomieszczeniu. Grzejniki konwektorowe to dobry wybór, jeśli potrzebujesz dodatkowego źródła ciepła, aby jednorazowo ogrzać pomieszczenie przez kilka godzin. Pracują trochę dłużej, ale tego typu grzejnik można łatwo kontrolować za pomocą timera i termostatu, dzięki czemu nie przegrzejesz pomieszczenia i zaoszczędzisz pieniądze.

Ogrzewanie pomieszczenia na krótki okres czasu

Aby uzyskać szybki podmuch ciepła lub bardziej kierunkowe ogrzewanie, powinieneś użyć promienników. Działają szybko i są przydatne, jeśli chcesz ogrzać tylko część pomieszczenia na krótki czas, ponieważ nagrzewają tylko to, co znajduje się przed nimi. W przeciwieństwie do grzejników konwektorowych nie zapewniają one jednakowego poziomu ciepła w całym pomieszczeniu, dlatego często nie zapewniają tego samego poziomu komfortu w miarę upływu czasu. Rzadko mają termostaty lub timery, co może powodować wzrost kosztów eksploatacji przez dłuższy czas.

Elektryczne nagrzewnice powietrza

Nagrzewnica powietrza

Źródło: https://voltpolska.pl/dom-i-ogrod/nagrzewnice-powietrza/.

Wszystkie elektryczne nagrzewnice są uważane za w 100% wydajne, ponieważ zamieniają całą zużywaną energię elektryczną w ciepło. Aby obliczyć koszt eksploatacji, należy spojrzeć na moc znamionową nagrzewnicy wyrażoną w kilowatach (kW). Im wyższa moc znamionowa, tym więcej ciepła zostanie wytworzone. Najlepiej wykorzystywać ją w przypadku pomieszczeń o małej i średniej wielkości.

Gazowe nagrzewnice powietrza

Gazowe nagrzewnice powietrza różnią się wydajnością od elektrycznych, ponieważ niecały gaz jest zamieniany na ciepło do pomieszczenia (część jest tracona w postaci spalin, wilgoci i tworzenia światła). Jednak główny gaz jest około trzech razy tańszy niż energia elektryczna, co oznacza, że koszty eksploatacji są często porównywalne.

Te mogą być zasilane gazem sieciowym lub LPG (gaz płynny). Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tego konkretnego sprzętu, musisz sprawdzić aktualne przepisy bezpieczeństwa, ponieważ niektóre grzejniki stacjonarne wymagają kanałów spalinowych lub kominów, aby zapewnić wentylację gazów spalinowych i wilgoci z domu. Przy czym perfekcyjnie sprawdzają się w przypadku większych pomieszczeń.

Podsumowanie

Nagrzewnice powietrza są świetnym rozwiązaniem na chłodniejsze dni, gdy potrzebujemy dodatkowego źródła ciepła. Należy jednak pamiętać, że poszczególne modele różnią się od siebie zastosowaniem.

Komentarze