Garaże blaszane - ochronią auto przed każdymi warunkami atmosferycznymi

Garaż blaszanyObserwując zachowania większości właścicieli samochodów, z niepokojem można zauważyć powszechnie panujący trend parkowania ich na dworze, na ogólnodostępnych parkingach, a nie w dającym lepszą ochronę garażu. Takie, co tu nie mówić, nieodpowiedzialne zachowanie to prosta droga do awarii pojazdu, który niszczony przez zmienne warunki atmosferyczne, będzie z czasem wymagał bardzo kosztownej naprawy. Przechowując auto w ten sposób, narażamy je też na uszkodzenie przez inne pojazdy albo kradzież całego samochodu lub jego najbardziej wartościowych części. Warto więc zawczasu się przed tym zabezpieczyć, a jeśli dysponujemy kawałkiem wolnej przestrzeni na posesji, to z pewnością uda się na niej postawić jeden z dostępnych na rynku modeli garaży blaszanych.

Garaże blaszane - zalety istotne dla przyszłego użytkownika

Wielu kierowcom nadal wydaje się, że popularne blaszaki nie zapewnią ich samochodom należytego poziomu ochrony, co najmniej takiego, jak garaże murowane. Nie wiedzą jednak, że wszystkie modele obecnie produkowane przez firmę Gregor spełniają najbardziej surowe normy jakościowe, dając dzięki temu pełną gwarancję bezpieczeństwa przechowywanego w nich auta. Jakość ta wynika z różnych czynników, spośród których najważniejszy niezmiennie pozostaje staranny dobór materiałów używanych w procesie produkcji, a tutaj zdecydowanie nie ma miejsca na półśrodki. Każdy garaż blaszany musi przecież przetrwać długie lata eksploatacji w różnych warunkach pogodowych, dlatego jego szkielet jest robiony z wytrzymałych profili stalowych lub aluminiowych. Renomowany, godny zaufania producent podobne podejście stosuje także co do poszycia ścian i dachu, którym są blachy trapezowe tak jak elementy szkieletu dokładanie zabezpieczone przed niszczącym wpływem korozji. Takie konstrukcje mają również wiele innych, niepodważalnych zalet, spośród których warto wyróżnić:

  • bogactwo oferowanego przez producenta wyposażenia, nie tylko zwiększającego wygodę użytkowania, ale również poziom bezpieczeństwa, dającego lepszą ochronę przed włamaniem. W skład takiego pakietu bezpieczeństwa wchodzi przede wszystkim solidna, wzmacniana brama garażowa wyposażona w antywłamaniowe zamki, posiadające wszystkie wymagane certyfikaty i homologacje. Na życzenie klienta montuje się także rygle uniemożliwiające siłowe wyłamanie zawiasów, a nawet system alarmowy. Inne, równie często wybierane wyposażenie to ocieplenie ścian, dachu i drzwi, izolacja termiczna styropianem lub wełną mineralną, okna czy elektryczne ogrzewanie albo wydajna wentylacja;
  • możliwość niemal dowolnego wyboru kolorystyki blaszaka, nieprzypominającego już niczym nieciekawego, szarego pudełka, ale przykład małej architektury cieszący oko prawdziwą magią barw i atrakcyjnym wzornictwem. Może przypominać np. niewielki domek ze skośnym dachem, pokrytym materiałem imitującym dachówkę ceramiczną, doskonale komponując się z podobnie wykończonym budynkiem, przy którym stanie. Poszycie maluje się na dowolnie wybrany kolor albo pokrywa okleiną z tworzyw sztucznych o różnej fakturze wykończenia powierzchni, w tym i najchętniej wybieraną drewnopodobną;
  • niskie koszty zakupu, sięgające zazwyczaj maksymalnie kilku tysięcy złotych, a w cenę zestawu wliczony jest najczęściej transport i fachowa pomoc w montażu oferowana przez producenta.

Garaże blaszane - prosta budowa i minimum formalności do spełnienia

Kolejną zaletą, podkreślaną przez wszystkich użytkowników blaszanych garaży jest łatwa budowa, możliwość postawienia nawet w ciągu jednego dnia i to bez konieczności użycia specjalistycznych narzędzi. Wystarczy do tego podręczny zestaw, jaki z pewnością ma w domu każdy majsterkowicz, przy pomocy którego można szybko zmontować dostarczone części, zawsze przestrzegając kolejności określonej w załączonej instrukcji. Podstawą udanego montażu jest jednak właściwe przygotowanie miejsca, na którym stanie blaszak, przede wszystkim jego dokładne oczyszczenie, wyrównanie i wypoziomowanie. Warto też pomyśleć o wykonaniu wylewki izolującej metalowy szkielet od gruntu, a jeśli nie jest to możliwe, wyłożeniu powierzchni betonowymi płytami lub kostką brukową. Zapewni to wymaganą stabilność konstrukcji, chroniąc ją w ten sposób przed ewentualnymi skutkami silnych wiatrów.

Sposób budowy blaszanego garażu określa obowiązująca ustawa, a dokładnie art. 29 Prawa Budowlanego, według którego każdy parterowy budynek o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2 można postawić bez zezwolenia. Jedyne formalności, jakie w takiej sytuacji należy spełnić, to zgłoszenie samego faktu budowy, co robi się, składając odpowiedni wniosek w Urzędzie Miasta albo Starostwie Powiatowym, do którego dołącza się:

  • kopię aktu własności terenu, na którym stanie blaszak, albo dokumenty poświadczające prawo do korzystania z niego, w przypadku, gdy kto inny jest właścicielem działki;
  • plan zagospodarowania działki z zaznaczonym położeniem stawianego garażu.

To w zasadzie wszystko, a jeśli dany urząd nie ma zastrzeżeń do złożonego wniosku, to w ciągu 30 dni wydaje decyzję ważną przez kolejne 3 lata i w tym czasie trzeba ukończyć wszystkie prace budowlane.

Garaże blaszane - nadają się nie tylko do parkowania auta

Wybrany model garażu blaszanego kupujemy zazwyczaj z przeznaczeniem go na miejsce do parkowania auta, ale nie jest to jedyny sposób, w jaki się go wykorzystuje. Można z powodzeniem użyć go także jako pomieszczenie gospodarcze, gdzie przechowujemy narzędzia i maszyny ogrodnicze, sprawdzi się też świetnie w roli działkowej altany. Jeśli zaś planujemy własną działalność gospodarczą, to wystarczy tylko wyposażyć garaż w oszklenie oraz ogrzewania i miejsce na niewielki sklepik lub punkt usługowy mamy gotowe. Kolejnym miejscem, gdzie możemy często spotkać takie blaszane konstrukcje, są place budów na terenie całego kraju, gdzie używa się je np. jako szatnie dla pracowników albo podręczne magazyny na materiały budowlane.

Komentarze