Fronty meblowe - rodzaje, właściwości, ceny

Fronty meblowe z drewna w kuchniRynek oferuje rozmaite materiały, z jakich możemy wykonać meble na wymiar – jest to więc idealna sytuacja dla klientów, którzy lubią mieć wybór i lubią decydować o tym, gdzie położą większy nacisk - na wygląd i estetykę, na jakość i trwałość, czy na cenę ostatecznego produktu. Warto więc przybliżyć nieco materiały stosowane w branży oraz ich charakterystykę, aby ułatwić ostateczny ich wybór.

Fronty meblowe drewniane

Do najbardziej ekskluzywnych, a zarazem najbardziej szlachetnych, należą bez wątpienia fronty meblowe wykonane z drewna. Istnieje w tym przypadku bardzo szeroki wybór, zależnie od gatunku drewna oraz koloru, na jaki będzie ono zabarwione, a także od zdobień, takich jak frezowane rzeźbienia, bądź też wygięty kształt frontu. Coraz popularniejsze staje się również celowe postarzanie drewna, patynowanie, bądź żłobienie rys. W ten sposób można nadać meblom dodatkowego, niepowtarzalnego charakteru. Drewniane fronty do mebli mają ten plus, że nie są one ograniczone do jednego tylko stylu projektowania. Bez względu na to, czy nasza kuchnia jest nowoczesna, czy klasyczna, czy jest to projekt kuchni rustykalnej, angielskiej, czy prowansalskiej - zawsze idealnie będzie komponowało się drewno - w każdym z wymienionych przypadków. Jeśli chodzi o wykorzystywane gatunki drzew to najczęściej spotykana jest dębina. Jednak wcale rzadkością nie są także: buk, jesion, czereśnia, olcha, jawor oraz brzoza.

Choć fronty drewniane prezentują się naprawdę okazale, warto pamiętać o ich wysokiej cenie. Ponadto przed zakupem należy dopytać o rodzaj powłoki, jaką pokryte są fronty w celu ochrony drewna. Jeśli zastosowano jednoskładnikowy lakier, musimy się liczyć z dużym ryzykiem dość szybkiego złuszczenia się tej warstwy, a więc z potrzebą odnawiania powierzchni w przyszłości.

Fronty fornirowane

Fornir to tańsza wersja drewnianych frontów meblowych. Tego typu płyty wykonywane są z wiórów lub płyty MDF, które to następnie oklejane są warstwą naturalnego drewna, tj. fornirem (stąd też nazwa), a z kolei wierzchnia warstwa materiału pokrywana jest (podobnie jak w przypadku frontów drewnianych) lakierem. Warto zwrócić uwagę, że tego typu materiał możemy wykończyć na mat, bądź też na połysk. Interesujące dla wielu osób może być to, że fronty fornirowe są produkowane również we wzorach, które nie występują w naturze, daje to więc bardzo ciekawe efekty wizualne. Grubość forniru waha się od 0,5 mm do 0,8 mm.

Jak zostało wspomniane - fornir jest tańszy od drewna. Jednak materiał ten charakteryzuje się tym, że jest miękki, a więc łatwo w nim o uszkodzenia. Stąd też przy użytkowaniu takich mebli należy być nieco bardziej ostrożnym.

Fronty z płyty MDF

Płyty MDF (medium-density fibreboard) produkuje się ze zmielonego na drobny pył drewna, z dodatkiem mieszanek związków organicznych. Tak powstałą "substancję" prasuje się w wysokiej temperaturze i tworzy płyty charakteryzujące się trwałością oraz dużymi możliwościami obróbki. Wszak płyty MDF można, podobnie jak drewno, frezować, a więc uzyskiwać ciekawe żłobienia i zdobienia. Warto zauważyć, że materiał ten można wykańczać w jednolitych barwach, ale i odwzorowując naturalną strukturę drewna.

Płyty MDF mogą występować w kilku odmianach. Można mieć do czynienia z płytą MDF pokrytą folią PVC, co zmniejsza jej odporność na wysokie temperatury (w efekcie czego, pod wpływem nadmiernego ciepła mebel może się odbarwiać a nawet łuszczyć). Z kolei lakierowana płyta MDF jest znacznie bardziej odporna zarówno na temperaturę, jak i wilgoć. W tym przypadku jednak będziemy mieli do czynienia z jednolitą powierzchnią (nie ma więc możliwości imitacji naturalnego drewna), a ponadto jest ona podatna na zarysowania.

Fronty z płyty laminowanej

Do jednych z najtańszych rozwiązań w przypadku frontów meblowych należą płyty laminowane. Powstają one poprzez sprasowanie w wysokiej temperaturze (ponad 200 stopni Celsjusza) zaimpregnowanego za pomocą żywicy papieru, na powierzchni płyty MDF bądź płyty wiórowej. Tak stworzony materiał jest stosunkowo trwały oraz odporny zarówno na temperatury, jak i wilgoć (należy jednak odpowiednio zabezpieczyć krawędzie). Istnieje tutaj bardzo szeroka gama kolorystyczna, klient ma więc duże możliwości wyboru.

Fronty meblowe szklane

Coraz częściej w projektach kuchni nowoczesnych, czy też w kuchniach o charakterze minimalistycznym, spotykamy się z wykorzystaniem szklanych frontów, stanowiących swoiste wykończenie mebli. Odpowiednio wykonany front oraz dobrze dobrane szkło, będzie stosunkowo odporne na uderzenia twardymi przedmiotami, dlatego nie należy się obawiać nadmiernej delikatności takiej konstrukcji. Zresztą, dla zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa pracy zaleca się stosowanie systemów cichego domykania drzwi i szuflad, co również zmniejsza ryzyko stłuczenia szklanego frontu.

W przypadku tego typu rozwiązań możemy mówić o szkłach dymionych, matowych, kolorowych (lakierowanych), a także przeźroczystych. Tak więc zależnie, czy przygotowujemy kuchnię nowoczesną, czy tradycyjną, możemy dobrać do tego szkło w odpowiednim stylu. Warto również wspomnieć o tzw. aluglassach, czyli o szkle bezbarwnym z podklejoną specjalną kolorową folią - bądź to jednolitą, bądź o bogatej ornamentyce - co daje bardzo ciekawy efekt wizualny.

Jak więc widać, wachlarz frontów meblowych jest dość szeroki. Ostateczna decyzja należy oczywiście do klienta, ale czasem warto przemyśleć, czy nie lepiej zdecydować się na droższe rozwiązanie, ale jednocześnie bardziej wytrzymałe na uszkodzenia, a zarazem bardziej estetyczne, jeśli chodzi o wygląd.